Це вони наводили жах на курськ, бєлгород та брянськ. Зухвалі відчайдухи, які пробирались в тил ворога і робили там "бавовну".
Четверо українських розвідників. 34-річний Юрій Горовець на позивний "Святоша". 32-річний Максим Михайлов "Непийпиво". 38-річний Тарас Карпюк, він же "Тарасій". І наймолодший, 19-річний "Аполлон" – Богдан Лягов.
Вони виконували найскладніші таємні завдання. Були професіоналами з диверсійної групи "Братства".
"У росіян гине шваль всяка, а в нас гинуть найкращі", – наголошує волонтер "Цунамі".
Але ким вони були до повномасштабної війни? Про музиканта в цивільному житті Максима Михайлова на позивний "Непийпиво" розповідає режисер Олесь Санін. Каже: це був сучасний козак Мамай. З собою носив люльку. Мав власну кав'ярню. Відвідував майстерню кобзарських інструментів, мріяв зробити свою першу кобзу.
"Я з ним декілька разів бачився. Ми були різних поколінь, але це те чим він жив. Це наш братчик, а більше я сказати не можу", – каже режисер.
Максим єдиний із четвірки не боявся говорити про власну смерть.
Він хотів, щоб його поховали з люлькою, в шароварах. А думи мав виконувати відомий музикант Тарас Компаніченко.
"Ви знаєте, я підозрював, що таке може бути. Але ми такі речі не обговорювали. Мені з одного боку велика шана і честь це робити. Але дуже гірко, тому що це молодь, яка мала би жити і жити", – зауважує музикант.
Інший розвідник – Юрій Горовець або "Святоша" – командир групи розвідників батальйону "Братство" був вірянином. На фронті з 2014 року. Як доброволець брав участь в боях під Іловайськом. Також "Святошу" бачили на акціях проти проросійських каналів медведчука. Й за те, що висмикнув мікрофон у тамтешніх пропагандистів, отримав кримінальне провадження. Ось він, на засіданні у Шевченківському суді.
На війні тривалий час був і Тарас Карпюк або "Тарасій". Під Іловайськом був поранений. Після 24 лютого рвався чинити опір окупанту й 19-річний Богдан Лягов або "Аполлон". Мав відмінну фізичну й тактичну підготовку.
Група з чотирьох бійців загинула 25 грудня 2022 року після чергового бойового виходу. Деякі припускали – розвідники потрапили на мінне поле. Це не так каже волонтерка Оксана Корчинська.
"Ні, вони загинули не на мінному полі. Вони не здалися живими. Вони загинули в даному разі в бою. На території ворога", – каже волонтерка і екснардепка Оксана Корчинська.
Прощання з розвідниками мало бути в Києво-Печерській лаврі. Це було бажання хлопців, кажуть їхні друзі. Однак дозволу відспівати військових там від Мінкульту не отримали. Відтак церемонія розпочалася в Михайлівському золотоверхому. А потім продовжилась на Майдані.
Бійці "Непийпиво", "Святоша", "Аполлон" і "Тарасій" можуть отримати звання Героїв України: петиція про це набрала 25 тисяч. Побратими навіть після смерті не озвучують зайвих подробиць обставин загибелі відчайдушної четвірки. Але запевняють – приводів ночей брянщини, курська й бєлгорода росіяни так і не впіймали.
Ганна Рибалка, Сергій Клименко, "5 канал"
Як повідомляв "5 канал", шестеро членів родини, зокрема сестра та мати, впізнали українського героя, якого після слів "Слава Україні" розстріляли російські окупанти. Рідні загиблого просять інформаційної тиші.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: російські нелюди стратили беззбройного полоненого на камеру – "Час новин: підсумки".
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Визволення з полону захисників Маріуполя: як це було – фото