Бачити, як палає техніка окупантів з висоти пташиного польоту. За допомогою дронів на фронті ЗСУ скидають вибухівку на вороже залізяччя і живу силу противника. Однак сам пілот дрона часто ризикує життям, адже може потрапити під вогонь ворога. Як цьому зарадити і бути невидимим для ока росіян – вигадали волонтери в Києві. Журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка знає більше.
"Он там сині уламки лежать. Я перший був, хто порізав російські бомбардувальники на жетончики", – згадує волонтер Юрій Висовень.
Уламки збитого російського СУ-34 у квітні 22-го перетворилися на сувеніри. За донати їх віддавали іноземцям. Так з'явилися такі популярні брелоки.
"Почав їх віддавати за штуку баксів донату. І ми так зібрали більш як три мільйонт доларів", – каже волонтер Юрій Висовень.
Уламок ворожого бомбардувальника досі лежить в офісі волонтерів. А ще є ось такий трофей.
Але тепер тут взялися за іншу справу – за пожертви українців роблять роботу пілотів БПЛА безпечною.
"Багато спілкувались з пілотами. Зрозуміли, що дуже не вистачає зовнішніх антен для тих самих дронів DJI, які ми привозили", – розповідає волонтер Юрій Висовень.
Майстер Олександр переробляє звичайні пульти від дронів на посилені. До них приєднують кабель та антену.
"Для порівняння – оцей пульт уже перероблений. У такому режимі пілот може літати. Без виносних антен. Може в полі. Якщо безпечно. Якщо треба під'єднати кабелі – відкручуються ці роз'єми. Під'єднується кабель. Пілот сидить в укритті і літає", – пояснює волонтер Олександр Воронков.
Кабель завдовжки 10-15 метрів дає змогу пілотові перебувати в безпечному місці. А це означає – збережене життя оператора дрона. Голова організації розповідає, як це працює.
"Завдяки антені пілот може перебувати в укритті. Він сидить з пультом. Кабель протягнутий на відстані щонайменше десять метрів. Там знаходиться антена. Максимум, куди може прилетіти – в антену", – зазначає волонтерка, голова ГО "Воїн UA" Катерина Якимович.
Спочатку волонтери закуповували польські антени. Але згодом виникли проблеми з поставками. Вони затягувалися. А наші бійці втрачали час. Відтак знайшли українського виробника. Інша складова комплектувальних – це спеціальний кабель. Його замовляють у поляків. Загальна вартість комплекту – сім тисяч гривень. Військові отримують цей комплект задарма.
"Був момент, коли в нас черга була в сотнях", – згадує волонтер Юрій Висовень.
Саме антену може бачити противник і намагатися цілити по ній. Натомість пілот коптера – невидимий. Відгуки щодо користі таких пультів наші військові записують прямо з окопів. І показують результат роботи по рашистах.
"Він мені прислав смс-ку. Каже, я тобі дякую за життя, тому що завдяки вашій антені ми живі", – каже волонтерка, голова ГО "Воїн UA" Катерина Якимович.
Загалом за останній рік волонтерська організація "Воїн UA" завдяки донатам від небайдужих переобладнала пультів та антен на 14 мільйонів гривень. Робота триває щодня.
Запити військових зростають, коли на позиції відбувається ротація і заходить новий підрозділ, каже Катерина. Відтак ваші внески допоможуть нашій армії нищити ворога на передовій.
Ганна Рибалка, Олексій Іванченков, "5 канал"
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Порошенко купив партію дронів-камікадзе українського виробництва для ЗСУ. Як пояснив п'ятий президент, це новий проєкт для допомоги фронту.
Дивіться також відео: ПОЧАЛОСЯ! Другий етап визволення Херсонщини розпочався!
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.