Рейди спортзалами і СПА-зонами. Військкоми навідалися до низки спортивних закладів Києва, Львова, Дніпра та Одеси. Шукають чоловіків, придатних до військової служби. Там військовим не раді, мовляв, так забирати до війська негоже. Чи можуть представники ТЦК проводити мобілізацію в такому форматі та чи не псують такі дії імідж армії? Думки збирала журналістка "5 каналу" Марта Шикула.
Військкоми активно взялися за любителів спорту. Зачастили до спортзалів однієї з найбільших мереж – у Києві, Львові, Дніпрі та Одесі. Десь вручали повістки, десь – перевіряли документи. Після таких візитів у залах чоловіків поменшало.
"Чесно, я думала ви жартували про напівпорожні спортзали. Але ось прийшла після 10-денної перерви і людей протилежної статі реально восьмеро, половина, здається, тренери. У цей час зазвичай було 2-3 людини на тренажер одночасно. А з 18 – дихати нічим і затори в проходах. Зараз – хоч до посиніння качайся. ТЦК – спонсор покращення моєї талії і сідниць", – прокоментувала журналістка Євгенія Подобна.
Ба більше, після візиту військкомів на одному із сайтів оголошень у продажу з’явилися абонементи у спортзал тієї ж мережі.
Тим часом у мережі гуляє нібито внутрішнє розпорядження цієї спортмережі для працівників спортзалів, як діяти, якщо ТЦК прийде знову, щоб їм не вручили повістки. Повідомлення у спільній групі "увага" означає – прийшли. Працівники спортзалу готуються сховатися у безпечному місці. На заміну виходять жінки.
"Адміністратор ЦР відправляє в групу повідомлення SOS!!! – це кодове слово, яке означає, що працівники ТЦК зайшли до клубу через турнікет. Черговий чоловік в басейні пише в цю групу: "Басейн, потрібна заміна". Це є тригером для всіх дівчат, які перебувають у цей час в клубі, терміново вийти на зону заміни", – йдеться в повідомленні.
Чи відповідає дійсності цей документ – невідомо. Ми намагалися поспілкуватися з адміністрацією спортивної мережі, але наразі відповіді не отримали.
Представники ТЦК шукали військово придатних і в оздоровчому комплексі "Косино" на Закарпатті. На відео видно, як понад десяток людей у формі та балаклавах заходять на територію комплексу. Чути вимоги відкрити двері номерів.
"При проведенні таких дій саме в Косино було незаконна вимога адміністратора примусово відкривати будь-які готельні номера, бо це є порушення права на недоторканість житла. У цій частині дії ТЦК є незаконними. Врешті, перевірка документів, вручення повістки, це в межах норми, вони відповідають вимогам воєнного стану, відповідно, не мають незаконного характеру", – повідомила правозахисниця Марта Манук'ян.
Дії ТЦК обурили адміністрацію відпочинкового комплексу.
"Обурює те, що під приводом загальної мобілізації репресивними та орківськими методами заганяють людей, як худобу до автозаків, грубо порушуючи принцип верховенства права і закон в усіх сферах громадського життя. За фактами зазначених вище дій відповідні заяви та докази були скеровані до поліції, СБУ та ДБР", – заявили представники відпочинкового комплексу.
Військові експерти кажуть, такими діями співробітники ТЦК не лише шкодять мобілізації, а й підривають імідж Збройних сил.
"Чи не проводяться ці акції у вигляді промоушена ТЦК у вигляді можливих корупційних схем? А я нагадаю, після подібних акцій за інформацією з відкритих джерел вартість послуг ТЦК в моменті оформлення документів на виїзд зросла з 7 до 10-12 тисяч. Зараз це відео тиражують, і люди, які мають можливість сплатити тих 10 тисяч, вважають краще заплатити і не мати тих неприємностей. Погодьтеся, якщо людину пакують на вулиці, то очікувати від нього реакції на передовій щонайменше безглуздо. Він не підготовлений. У чому сенс? Залякати керівника цього комплексу, щоб він платив данину??? Давайте називати речі своїми іменами. Чому ТЦК не заходить на Буковель?", – заявив співголова громадської ініціативи "Права справа", військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
Щодо візитів ТЦК до спортзалів, їх прокоментували "5 каналу" в командуванні Сухопутних військ, яке узгоджує основні питання діяльності територіальних центрів комплектування. Кажуть, туди навідалися, бо часто чоловіки, які ухиляються від армії, ігнорують вимогу ставати на військовий облік та змінюють місця прописки і проживання.
"Деякі громадяни уникають мобілізації, не стаючи на військовий облік на новому місці проживання. Представники ТЦК у супроводі поліції завітали у спортивні клуби. Це не є заклади, де проходять реабілітацію після поламаних рук чи ніг, після ДТП, там перебувають люди, які за своїм фізичним станом напевно відповідають усім критеріям мобілізації. Але це встановить лише військово-лікарська комісія, яку вони мають пройти по запрошенню ТЦК. Якщо в людини, яка займалася в залі, є при собі документи – військово-обліковий документ, який засвідчує, що він стоїть на військовому обліку, що є відстрочка чи здоров'я не дозволяє проходити службу, то надаються ці документи і жодних проблем нема", – зазначає начальник служби зв'язків з громадськістю Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо.
"Те, що люди ухиляються від призову в армії, це не дуже добре і це дратує військових дуже сильно. І щоб цим людям нагадати, що це їхній конституційний обов'язок і вони мають захищати під час війни Батьківщину, люди вдаються не до дуже законних засобів. Це неправильно. Результат буде протилежний від очікуваного. Я вважаю, що силоміць тягнути людей в армію не треба. Їх треба долучати до армії трошки в інший спосіб", – зазначає військовий аналітик, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман.
Саме час народним обранцям доопрацювати та ухвалити новий закон про мобілізацію. Зміни парламентарі планують внести до кінця року. Серед основних – нові правила демобілізації. А саме – скільки часу доведеться прослужити, а потім гарантовано повернутися в цивільне життя. Власне, те, що нині цікавить потенційних армійців. А також зміни в роботі ТЦК, щоб усунути низку питань і порушень.
"Суспільство ще до кінця не усвідомлює параметри цієї страшної війни і ситуації, в якій ми перебуваємо", – зазначає експертка Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко.
А воювати рано чи пізно доведеться усім, переконаний військовослужбовець ЗСУ Андрій Серган. Командир взводу безпілотників 59-ї бригади каже, мобілізація має бути розумною.
"Мене розриває, як заходять на якесь підприємство і забирають слюсаря, кранівника чи ще когось. Це робітники, яких потрібно не один рік зрощувати, готувати. І їх забирають на війну. А в Донецькій області бариста, бармен, барбершоп. Такі спортивні, накачані, чомусь не захищають свою область. Багато хто казав, прийдуть до мене в місто – піду воювати, – ну от, прийшли, в Донецьку, Запорізьку, а вони далі не воюють. Основне питання – чому не воюють діти депутатів, суддів", – каже військовослужбовець ЗСУ Андрій Серган.
У своєму телеграм-каналі армієць наголошує, нині на фронті вкрай бракує людей і без поповнення лав Сил оборони Україна не вистоїть.
Марта Шикула, "5 канал"
Читайте також: Законопроєкт у роботі: повістки в Україні планують вручати через електронну пошту – нардеп.
Дивіться також відео: ПОВІСТКИ в спортзалах і SPA: реакція ТЦК. Яніна знає!
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.