російські окупанти перетворили Україну в найзамінованішу державу світу. Ворожими боєприпасами всіяна третина території країни. Поки військові відвойовують захоплені населені пункти, вибухотехніки розміновують деокуповані міста та села. До піротехнічних робіт залучають досвідчених саперів з усієї України. Один із таких – кропивничанин Олександр Лашкевич. Про приборкувача вибухівки, розповість кореспондент "5 каналу" Володимир Іванченко.
Для вибухотехніка Олександра Лашкевича ризик – частина професії. Після повномасштабного вторгнення він тричі їздив у відрядження на деокуповані території. У складі зведеного загону саперів-поліцейських розміновував Київську та Харківську області.
"Є місце, де проживали війська російської федерації. Для того, щоб обстежити це місце і взяти сліди ДНК криміналістам або слідчо-оперативним групам зробити огляд, для цього залучають нас. І ми першими заходимо в ці будівлі, оглядаємо їх на наявність вибухонебезпечних предметів", – розповів вибухотехнік Нацполіції України Олександр Лашкевич.
Читайте також: Тарнавський: сапери знешкодили 5 російських мін на шляху місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС.
Окупанти залишають на українській землі після себе міни, розтяжки, касетні боєприпаси та саморобні вибухові пристрої, розповідає Олександр. Майже вся ворожа вибухівка ще радянського виробництва. Але від того не менше небезпечна, ніж сучасні зразки.
"Це міна ПФМ-1 або ПФМ-1С, так звана міна-лєпєсток, яка мінується дистанційно. Вага даної вибухівки достатня для того, щоб людині відірвати стопу", – пояснив вибухотехнік.
Масштаби замінувань на деокупованих територіях велетенські, розповідає сапер. Кожен метр буквально засіяний нерозірваними снарядами та підступно замаскованою вибухівкою. Небезпечні знахідки траплялися всюди: на полях, дорогах, на кладовищах та навіть на городах місцевих жителів.
Дивіться також відео: Протитанкові рови та зони мінування: кордон з білоруссю готують до війни на Рівненщині.
Де росіяни розставили вибухові пастки, саперам здебільшого повідомляли місцеві жителі. А глибоко заховані міни вибухотехніки знаходили за допомогою металошукачів.
"Коли працювали на місцевості, то доводилося виявляти міни на глибині до 20 см. Ну, а загалом, то міни ставляться на ґрунт, під ґрунт на глибині сантиметр-два максимум", – зауважив Олександр.
Аби не зашкодити цивільним, снаряди, які не здетонували, сапери транспортували подалі від житлових кварталів і підривали дистанційно.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Олександр каже, визволені містечка та села досі під вогнем загарбників. Тож часто саперам доводиться працювати під щільними обстрілами.
"Ми приїхали в Куп’янськ до райвідділу. Старший мій колега пішов до начальника райвідділу. Поки його чекали, дивимось і метрів за 70 прилетіло, щось вибухнуло. Ну, як потім ми вже з’ясували, це було С-300", – поділився сапер.
Розмінування України триватиме не один десяток років. Попит на саперів найближчими роками точно не зменшиться, адже після війни кожен клаптик української землі має бути зачищеним від перебування москолоти.
Володимир Іванченко, Олександр Гаєвський, Кропивницький, "5 канал".
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.