Проблеми з тиском, спинами та колінами. А ще з нервами, на які накладаються усі вибухи, травмування, контузії тощо. Що ми отримаємо після війни з погляду здоров'я бійців, які нині тримають оборону на "нулі" та здоров'я цілої країни? Як нині і де приводять до тями захисників? Що роблять і кажуть їм медики? І як самі при цьому почувається? У матеріалі військових журналістів "5 каналу".
Вони бачать не лише прострелені кінцівки, пробиті легені чи поранені голови бійців, яких сюди, у стабілізаційний пункт під Часовим Яром, привозять з "нуля". Ці лікарі щодня стикаються з набагато серйознішими викликами. Тими, які у майбутньому вплинуть на здоров'я військових і всієї країни.
"Болить дуже багато чого: голова, ноги. Сьогодні тільки вийшли з позицій. Це тяжко, я не можу зараз ще прийти в себе, що я вже тут, що вже не стріляють, ніхто не бігає вокруг мене, не кричить що – давайте, штурмуємо їх. Не можу", – розповідає один з військових.
Одна з найбільших проблем передової – навантаження. Це на собі найбільше – у прямому сенсі слова – відчуває піхота. Бронежилети, боєкомплект, рюкзаки з їжею, водою та додатковим БК і марш-кидок відстанню щонайменше кілька кілометрів. Такого жодна спИна, жодні коліна не витримають.
"Помітили, що бронежилети непідйомні? Плюс ще БК, комплекти, то спини летять у хлопців: спини, суглоби – це просто пошесть. У нас зараз такі умови, такий час, що ми займаємося зараз симптоматичною терапією, ви ж знаєте, як лікується тиск – це нормалізація спочатку способу життя, а вже потім іде фармакотерапія. Ну ми не можемо", – пояснює лікар 5-ї окремої штурмової київської бригади ЗСУ Сергій.
Сергій усе це відчув на собі. У перші місяцІ війни. Через плутанину на початку повномасштабного російського вторгнення кваліфікованого терапевта відправили… в піхоту. Де він очолив взвод. Лише згодом його побратимам-медикам вдалося перевести бійця у медроту.
"Під Ямполем ходили з хлопцями, це був 22 рік, а потім, коли повернулися уже, то я зрозумів, що більше толку буде з мене тут, по своїй спеціальності", – зазначає лікар 5-ї окремої штурмової київської бригади ЗСУ Сергій.
Підвищений тиск, виразки, стреси, біль у спині, руках, колінах. Війна навіть на відносно здорових бійців накладає свій важкий відбиток. Фізичний чи психологічний. А медики намагаються всі ці хвороби якщо не вилікувати, то мінімізувати за ті хвилини-години, які захисники проводять у стабпункті. І подарувати пораненим трохи іншого життя.
"Мені наприклад хочеться щоб хлопці, які на передку, я знаю цю службу, я був в їхній службі, дійсно мені хочеться щоб вони трошки розрядилися, відійшли від того стресу, поновилися трошки і головне, щоб вони не втратили якусь мотивацію, трошки зарядилися і знову могли виконувати свою роботу", – каже лікар 5-ї окремої штурмової київської бригади ЗСУ Сергій.
У них до кожного із захисників свій підхід, каже старша медсестра Христина. Бо вони не лише лікують, а й розмовляють. З кимось – про поранення чи біль, з кимось – про родину, що чекає вдома. З кимось просто мовчать.
"Нас воно у всіх болить і нам хочеться, щоб ми перемогли, в першу чергу і залишилися живими-здоровими всі наші воїни, всі наші захисники", – зазначає старша медсестра 5-ї окремої штурмової київської бригади ЗСУ Христина.
"Те, що дала війна, вона все ж таки як не крутіть, вона нас з народності зробила народом. Не всіх, є любителі покупаться, згоден, Тиса є Тиса, красива річка, я її уже люблю, але тим не менше... Ви подивіться на хлопців, які тут, ви подивіться в їхні очі, ви подивіться в їхній запал, тут я впевнений, так, будемо довго, це буде важко, але ніхто з них не здасться", – наголошує анестезіолог 5-ї окремої штурмової київської бригади ЗСУ "Осьмак".
З Донеччини, Ольга Калиновська, Олександр Корецький, Сергій Малін, "5 канал"
Читайте також: Журналісти "5 каналу" побували на стабпункті Часовоярського напрямку: з якими нині пораненнями надходять бійці – сюжет
Дивіться також відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.