Електроенергія
Електроенергія 5 канал / Час. Підсумки тижня

Проблеми на енергетичному ринку – чи можливий блекаут в Україні

Читайте по-русски
Через сезонний попит на електроенергію – аварій на блоках ТЕС побільшало

Вже майже палає на енергетичному ринку країни. 2 листопада прем'єр Шмигаль публічно запевнив, що в країні перебоїв із постачанням електроенергії не буде. Дуже обережно висловився щодо перспектив підключень до енергомережі Білорусі та Росії. Сказав, що коли буде така потреба, то можливо. Потреба того ж таки дня з'явилась. Компанія "Укренерго" запросила у Білорусі аварійної підтримки, щоб не влаштувати частині країни блекаут. Із 88 блоків ТЕС, які використовуються як маневрові потужності на піку споживання струму, на сьогодні працюють 36. З них державних блоків тільки 7. Решта ДТЕКівські. Варто хоча б парі блоків зупинитися через поломку – виникає критична ситуація із забезпеченням  струмом. Цю різницю потрібно чимось замістити. От і замістили перетоком із Білорусі. Підключити інші блоки державних ТЕС Укренерго не може, бо вугілля в запасах немає. Ми вже повідомляли,  ДТЕК запускає нові лави у своїх шахтах та нарощує видобуток вугілля, але є і державні шахти, які також можуть добувати вугілля. Тоді де воно? Чому державні шахти не працюють для державних ТЕС, так як це робить ДТЕК? Що і кому заважає не шукати винних, а їх вже шукають, а рятувати ситуацію? Журналіст "5 каналу" Сергій Барбу знає більше про причини темних часів. 

Почалося. Україні вже не вистачає світла. У вівторок державі довелося екстрено просити струм за кордоном. Офіційно цю інформацію в Укренерго підтвердили лише ввечері. Світло до України дали Білорусь та Словаччина. Аварійне постачання відбувалося з 13 до 20 години. Йдеться про 3500 мегаватт.

Зупинки блоків теплових станцій. Так пояснили брак струму в державній компанії Укренерго. Додали, через сезонний попит на електроенергію аварій на блоках ТЕС побільшало.

"У зв'язку із стрімким підвищенням рівня аварійності генеруючого обладнання на теплових електростанціях компанії ДТЕК, Укренерго звернеться до Державної інспекції енергетичного нагляду щодо необхідності проведення відповідних перевірок", – пояснює Укренерго.

"Компанія сприймає надумані звинувачення системного оператора як частину політичного тиску у відповідь на послідовну та принципову позицію щодо неприпустимості імпорту електроенергії з Росії та Білорусі", – зазначають у ДTEK.

Це лише початок. Україні критично не вистачає вугілля. А воно головне пальне для ТЕС.

Запасів на зиму не має жодна теплова станція в Україні. Ба більше – вугілля на складах стає все менше. Наприклад, за минулий тиждень мінус 7%.

Запасів у засіках країни вчетверо менше, аніж потрібно на зиму. Не підготувалися до опалювального сезону всі – і державні, і приватні ТЕС. Похапцем Україна почала закуповувати вугілля за кордоном. Везуть його з Польщі, Казахстану і навіть США та Південноафриканської республіки. А от Росія з початку листопада продавати нам тверде паливо більше не хоче. Окупантам і самим його бракує.

"Їде п’ять суден з імпортним вугіллям в Україну, які дадуть додатковий об’єм. В принципі, ситуація контролюється і управляється, координується Міністерством енергетики, тому ми зараз напружено, але впевнено дивимося вперед, проходження цієї осені і зими", – зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"Ми вдень споживаємо більше вугілля, ніж той об’єм, який постачається. Держава мусить перейти тоді в режим жорсткої економії. Ми не зможемо оминути ситуацію, коли ми будемо бачити віялові відключення. Тобто відсутність електроенергії в цілих районах, містах, містечках або протягом усього дня, або упродовж певного часу", – розповіла секретарка Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу у 2014-2019 роках Вікторія Войціцька.

Таке Україна вже проходила 2014-го. Без світла по кілька годин на день тоді сиділи здебільшого мешканці приватного сектора.

Буває двічі, буває тричі на день. Як коли, тут немає часу якогось одного.

Шукати винних лише починають. Нацкомісія, що регулює ринок компослуг, наступного тижня візьметься за перевірки на теплових електростанціях. Обіцяють з’ясувати, чому ТЕС не запаслися вугіллям.

"Ми очевидним бачимо дефіцит вугілля. Але регулятор має у своїх перевірках встановити причини дефіциту. Ми перевіряємо всі ТЕС, незалежно від форми власності. Минулого року ми вперше за історію України провели такі перевірки. І тоді для деяких учасників штрафи сягали 1 млн 700 тис грн. До всіх учасників-порушників були застосовані санкції", – зазначила членкиня Нацкомісії, що здійснює регулювання ринку комунальних послуг, Ольга Бабій.

Але від штрафів вугілля на складах більше не стане.

"Якщо так станеться, що на коротких проміжках часу нам не вистачить вугілля, то ми на ці проміжки часу перейдемо на газ. Відповідно, Україна буде з електроенергією", – зазначив перший заступник голови Фонду держмайна, голова наглядової ради "Центренерго" Денис Кудін.

З дуже дорогою електроенергією. Палити газ для виробництва світла невигідно, повідомили у Київтеплоенерго. Ця компанія володіє двома теплоцентралями, взимку вони обігрівають столицю, а заодно і виробляють струм. Тепловики попередили, якщо вартість газу буде такою ж високою, то на киян узимку можуть чекати віялові відключення. Бо працювати у збиток не мають змоги. 

Сергій Барбу, Богдан Танасійчук, "5 канал"

Нагадаємо, Росія з 1 листопада 2021 року припиняє постачання енергетичного вугілля в Україну.

Із посиланням на інформацію учасників ринку Герус повідомив, що заборона не розповсюджується на коксівне вугілля, а стосується лише вугілля, яке використовується для потреб енергетики.

Як повідомляв 5.UA, Україна вирішила відновити імпорт електроенергії з Білорусі. 

Попередній матеріал
Тестування на COVID-19 для депутатів пропонують зробити безкоштовним
Наступний матеріал
Зросли на більш як 30% порівняно з минулим роком: які продукти в жовтні подорожчали
Loading...
Запаси вугілля на українських ТЕС зменшилися до критичного рівня – "Укренерго"

Запаси вугілля на українських ТЕС зменшилися до критичного рівня – "Укренерго"

В уряді заявили, що віялових відключень світла в Україні не буде

В уряді заявили, що віялових відключень світла в Україні не буде

Віялові відключення електроенергії виведуть з ладу мережі та системи – нардеп

Віялові відключення електроенергії виведуть з ладу мережі та системи – нардеп

Українці вважають причиною енергетичної кризи непрофесійність та корумпованість влади – опитування

Українці вважають причиною енергетичної кризи непрофесійність та корумпованість влади – опитування

Треба допомагати, коли бідують, бо Бог не вибачить: Лукашенко відреагував на бажання України купити світло в Білорусі

Треба допомагати, коли бідують, бо Бог не вибачить: Лукашенко відреагував на бажання України купити світло в Білорусі

Ексміністр: "Промисловість буде зупинятися – це загальна світова криза"

Ексміністр: "Промисловість буде зупинятися – це загальна світова криза"