Цивільний кодекс
Цивільний кодекс 5 канал

Подати на розлучення чи аліменти онлайн: як в Україні працює пілотний проєкт судочинства

Читайте по-русски
Поки що дистанційно звернутися можна з трьох питань – розлучення, аліменти на дитину та оскарження постанов поліції

Подати на аліменти, розлучення чи скаргу на поліцію просто у смартфоні та юридично вирішити спір без участі суддів. Одеські суди запровадили в себе пілотні проєкти, згідно з якими більше не потрібно вистоювати довгі черги чи чекати по кілька місяців на розгляд формальної справи. Усе, що знадобиться, – інтернет та готовність цивілізовано розв'язувати питання. Про онлайн-судочинство – як працює – розкаже журналістка "5-го" Ольга Дунська.

Вікторія показує документи про розірвання шлюбу. Аби подати на розлучення, розповідає, відпрошувалася з роботи. Коли від подруг дізналася вартість послуг адвоката, позов вирішила оформлювати самостійно.

"За позов щодо розлучення, і за стягнення аліментів: обійшлося б по 1500 на кожен позов. Якби за допомогою інтернету так само було б видно, що твою заяву вже прийняли, вона вже є в розгляді, тоді можливо і зручніше", – вважає Вікторія Ковальова.

З Нового року в Україні запрацювала онлайн-платформа "Пошук рішень". Тепер подати позов або скаргу можна самостійно, без допомоги адвоката з будь-якого гаджета та куточка світу.

"Шляхом заповнення певних форм сформувати позовну заяву, подати, сплатити судовий збір, надати необхідні докази і подати їх до будь-якого суду країни", – зазначив суддя-спікер Київського районного суду Володимир Петренко.

Поки що дистанційно звернутися можна з трьох питань – розлучення, аліменти на дитину та оскарження постанов поліції. Але до кінця року цей список планують розширити.

"ДТП, насилля в сім'ї, алкогольне сп'яніння під час водіння, наприклад встановлення фактів. До кінця 2021 року ми її випробуємо цю платформу і зможемо десь 10-15 категорій нових справ розглядати", – зауважив голова Київського районного суду Сергій Чванкін.

А от висловити свою позицію другій стороні на платформі – неможливо. Адже програма – ґрантова, запроваджували її за досвідом канадської судової системи, де обов'язковим є обмін доказами в межах процесу медіації – перемов сторін за участі професійного посередника. Він допомагає знайти вигідне для обох сторін рішення.

"Багато країн прийшли до того, що судовий розгляд, судовий процес доходить близько 25% справ. У процесі медіації дві сторони ухвалюють рішення, які їм зручні", – пояснює адвокат Олег Радіонов.

Разом з онлайн-судом в Україні з'явилися і перші кабінети медіації. В Одесі кабінет медіації поки що є лише у трьох судах. Звернутися можна на будь-якому етапі розгляду справи, щодо всіх питань, окрім домашнього насильства. Допомогу надають безкоштовно, сплачувати чималий судовий збір також не потрібно.

За бажання залучати можна власних адвокатів чи експертів.

"На певних стадіях є місце і для адвокатів, і для експертів, які можуть допомогти сторонам оцінити варіанти напрацьованого рішення", – каже президент української академії медіації Луїза Романадзе.

Головна перевага кабінету медіації – швидкість вирішення позову. Свого часу Вікторія на розлучення чекала довго.

"Через те, що велика навантаженість у суддів, моє прохання, мою заяву щодо розлучення, вона була розглянута десь через 4 місяці після моєї подачі", – розповіла Вікторія Ковальова.

Самі ж служителі Феміди сподіваються, що запровадження онлайн-суду разом із кабінетами розвантажать суди.

"Суд, я вам скажу, мабуть, завантажений найбільше в Україні, тільки близько 200 справ колегіально, якщо перейдемо на ту канадську систему, ви розумієте, 80% справ так вирішується", –  каже голова Приморського районного суду Сергій Кічмаренко.

Автори проєкту сподіваються: за рік платформою скористається кілька десятків тисяч людей.

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Попередній матеріал
Григоренко vs Жуков: суд Харкова не задовольнив позов міськради щодо перейменування проспекту
Наступний матеріал
Пленарне засідання Верховної Ради – відео
Loading...

Блокування телеканалів Медведчука: Верховний Суд залишив без руху позов ZiK до Зеленського

Нацрада звернеться до суду, щоб анулювати ліцензії телеканалів Zik і "112 Україна"

Справа Стерненка: у Приморському суді Одеси заслухали результати психіатричної експертизи

Бойовика угруповання "Восток" заочно засудили до 10 років

Адвокат Головань оприлюднив доказ маніпуляції Печерського суду у "справі Байдена – Порошенка"

Пожежа в пансіонаті Харкова: суд відхилив апеляцію і залишив підозрюваних під вартою