Лікарі
Лікарі 5 канал

ПЛР-тест на COVID-19 в Україні – лабораторії перевантажені: що відбувається

Читайте по-русски
Навантаження лише зростатиме

Лабораторні центри, які досліджують ПЛР-тести на коронавірус, перевантажені. І така ситуація у більшості регіонів. Люди чекають результатів тижнями. На Буковині місцева влада обмежує кількість тестів і на це скаржаться лікарі. З Донеччини біологічний матеріал везуть до Києва. А в Житомирі лабораторія не прийматиме нові зразки кілька днів. Як це впливає на офіційну статистику поширення коронавірусу від МОЗ? Відповідь на це запитання шукав кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу.

Тривале очікування на результати тестів на коронавірус. Про нього у мережі пишуть і пацієнти, і лікарні. Лабораторії перевантажені.

Київський міський лабораторний центр МОЗ. Він один із трьох столичних медзакладів, які досліджують ПЛР-тести пацієнтів з підозрою на коронавірус. На початку пандемії результати потрібно було чекати два дні. А тепер подекуди і більше тижня.

Київська влада визнає, лабораторії не можуть впоратися із напливом тестів.

"Дзвонять і скаржаться в комісію, що отримали аналізи на 9-й день. А за нормами це треба робити у межах 48 годин. Але це вже не можливо так зробити. Треба 3-4-5 днів", – каже Олег Гелевей, голова комісії Київміськради з питань охорони здоров'я.

У Житомирі обласний лабораторний центр й узагалі припинив приймати нові зразки. Перерву вирішили зробити на три дні.

"Проби, які у нас перебувають у так званій черзі, будуть направлені до інших лабораторій України", – розповідає Віталій Бунечко, голова Житомирської облдержадміністрації.

З ревізією до Житомирської лабораторії приїхав головний санітарний лікар. У МОЗ знайшли крайнього і запропонували директору установи звільнитися. За начальника заступилися підлеглі. Написали колективного листа до Києва.

"Різко збільшилося надходження мазків на обстеження, і в нас накопичилося приблизно 700 мазків", – говорить Зіновій Парамонов, директор ДУ "Житомирський обласний лабораторний центр" МОЗ України.

У Чернівцях лабораторія працює у штатному режимі. Однак, скаржаться лікарі, в області намагаються штучно занизити статистику поширення недуги.

"Тиждень почався з того, що нам сказали, що зменшилася кількість пробірок для взяття мазків. Що таке "зменшилась кількість пробірок"? Вони в обмеженій кількості в лікарнях. Чому? Тому, що треба знизити статистику", – говорить Ольга Кобевко, лікарка-інфекціоністка Чернівецької обласної лікарні.

Обласні чиновники таку заяву лікарки спростовують. Мовляв, статистику не занижують. А місцеві лабораторії вже невдовзі зможуть досліджувати набагато більше зразків.

"Ми отримали сучасний ПЛР-лабораторний апарат, який буде спроможний за один раз провести аналіз 1000 зразків", – розповідає Сергій Осачук, голова Чернівецької облдержадміністрації.

Перевантажені лабораторії в Одесі, Дніпрі та на Донеччині. У Тернополі ситуація ще гірша. Там лікарям забороняють відбирати зразки для тестів, стверджують волонтери.

"З лабораторії лікарням заборони брати зразки всіх контактних осіб. Тому що лабораторія перевантажена. Вони просто не встигають робити таку кількість тестів. Чому у нас вже який тиждень поспіль цифра зупинилася на позначці 500 хворих щодня. Просто наші лабораторії працюють на повну потужність. Ми просто не можемо дізнатися, яка в нас насправді кількість хворих у країні", – говорить Ірина Литовченко, волонтерка, генеральна директорка директорату стратегічного планування МОЗ (2017-2019).

Загалом в Україні ПЛР-тестування проводять 59 лабораторій, повідомили у МОЗ. Додали, найбільше завантажені вони на Тернопільщині, Буковині, у Вінниці та Херсоні.

"Залежно від навантаження тестування очікується впродовж 3-4 днів, і хочу подякувати працівникам і лаборантам. Від початку епідемії вони працюють без вихідних у лабораторіях", – каже Максим Степанов, чільник МОЗ.

І навантаження на лабораторії лише зростатиме. Адже Верховна Рада затвердила закон про обов'язкове масове тестування. Першочергово йдеться про пацієнтів, які мають ознаки коронавірусу. Також періодично тести здаватимуть медичні працівники та правоохоронці.

Сергій Барбу, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Путін до міжнародного права ставиться так, як свого часу Гітлер – Порошенко
Наступний матеріал
Кулеба в ООН нагадав, що агресія Росії проти України триває довше, ніж Друга світова
Loading...

МОЗ визначило єдине джерело встановлення діагнозу COVID-19 і додало до лікування нові препарати

Степанов повідомив, чи запустять в Україні масове тестування для виявлення антитіл до коронавірусу

У МОЗ повідомили, скільки в Україні всього ПЛР-тестів

Сумщина відзвітувала, чому вчасно не передала в МОЗ результати тестів на COVID-19

Кількість тестувань на COVID-2019 в Україні збільшили утричі

Експрес-тест на COVID-19: чи можна купити в аптеках – заяви МОЗ та Кличка