5 канал

Перезапуск НАЗК: в ухваленому Радою законі знайшли корупційні ризики – які саме

Читайте по-русски
Уряд готуватиме конкурс на посаду голови агентства два місяці. А через шість днів після оприлюднення закону Кабмін має призначити тимчасового керівника НАЗК

Верховна Рада схвалила перезапуск нацагентства з питань запобігання корупції. За закон проголосували 237 народних депутатів. Фракції ЄС і "Голос" зміни не підтримали через закладені в законі корупційні ризики. Які саме – розповість кореспондент "5 каналу" Ірина Шевченко.

За новим законом, голова НАЗК отримає більше повноважень, сам собі призначатиме заступників та відповідатиме за ефективність роботи агентства. Керівника агентства призначатиме Кабмін за результатами конкурсу. В цьому є плюси, але й чимало ризиків, вважає колишній член НАЗК.

"Тут є ризики, тому що якщо людина морально, психологічно буде не готова витримати політичний тиск на неї, бо це одноособове керівництво і вона відповідатиме за всі повні перевірки, то можуть людину зламати і вона буде лояльна до тієї чи іншої політичної сили", – вважає заступник голови НАЗК (2016-2017) Руслан Радецький.

Депутат від "Голосу" Ярослав Юрчишин побачив корупційні ризики в тому, що закон залишає без бюджетного фінансування політичні партії, які набрали більш як 2% голосів на виборах, але не дотягнули до п'яти, бо це може призвести до фінансової залежності від олігархів. А у "Європейській Солідарності" занепокоєні надто широкими повноваженнями голови НАЗК.

Нардеп від "ЄС" Вікторія Сюмар каже: "Зараз ми даємо такі повноваження одній людині, коли вона сама собі ще й заступників призначає всупереч закону про державну службу, хоча ми це визначаємо як ЦОВ, тобто центральний орган виконавчої влади".

Позбутися цих ризиків напередодні, коли антикорупційний комітет на своєму засіданні готував документ до другого читання, не вдалося. Але представники меншості змогли переконати колег не вносити до тексту правки від уряду, які надійшли в комітет просто під час засідання.

Народна депутат від "Слугу народу" Анастасія Красносільська каже: "Пропозиції Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до закону про державну службу. А саме, вам роздана порівняльна таблиця всім, правильно? Ось вона".

Представник Кабміну пояснює: просять спростити процедуру звільнення держслужбовців, щоб можна було перезавантажити апарат НАЗК. Сюмар і Юрчишин застерігають, зміни подані з порушенням процедури.

Нардеп від "Голосу" Ярослав Юрчишин каже: "Це дуже прості зміни, які можна одним законом внести і вже 15 жовтня розглянути через профільний комітет. І 15 жовтня вже розглянути в залі. І тоді не буде жодних порушень і жодних намагань натягнути протигаз, перепрошую, на ноги".Голова антикорупційного комітету не наважується поставити правки уряду на голосування. Розчарований представник Кабміну переписується з Павлом Фроловим. Депутат з таким іменем і прізвищем є у фракції "Слуга народу".

Попри суперечки на комітеті, у сесійній залі більшість швидко ухвалює закон. "Слуги" в парламенті запевняють, прагнуть налагодити ефективну роботу всіх антикорупційних органів. І якщо на цьому шляху будуть помилки, їх завжди можна буде виправити.

"Якщо ми побачимо, що воно не працює і йдеться лише про людей і персоналії на цих посадах, це одна справа, їх можна змінити. Якщо ми побачимо, що щось не працює інституційно, тобто треба змінити по вертикалі, треба скоротити термін, треба допомогти, ми маємо більшість і ми це швидко виправимо", – зазначає народний депутат від "Слугу народу", представниця уряду у Верховній Раді Ірина Верещук.

Уряд готуватиме конкурс на посаду голови агентства два місяці. А через шість днів після оприлюднення закону Кабмін має призначити тимчасового керівника НАЗК.

Ірина Шевченко, Юрій Усік, Петро Троць, "5 канал"

Попередній матеріал
Пленарне засідання Верховної Ради – завершено
Наступний матеріал
Як захисники Попасної реагують на узгодження "формули Штайнмаєра" – репортаж з передової