Києво-Печерська Лавра_Церква
Києво-Печерська Лавра_Церква Depositphotos

Перехід громад з "МП" до Православної Церкви України: як це відбувається

Нова буденність. Православна Церква України приростає громадами, які йдуть від Московського Патріархату. Процес майже безскандальний, але є підводні камені

Для зміни підпорядкування храму вірянин повинен належати до цієї релігійної громади. Проте з боку УПЦ МП йде шалений тиск. У Вінницькій і Волинській областях завозили тітушок, щоби зірвати збори. На Житомирщині кидали листи у поштові скриньки з погрозами до тих, хто спробує перейти. В Запорізькій області тамтешній митрополит Лука назвав тих, хто хоче перейти, іудами. 

Село Брониця, Волинь. Більшість тутешніх вірян вирішила перейти з Московського Патріархату до Православної Церкви України. Молитися в українській церкві воліють вісім сотень людей.

Наталія Шафарчук, мешканка Брониці:

Зібралася більшість громадян, щоби просто висловити своє право на те, що мають право на українську церкву, на українську мову. Але привезли дуже багато з інших сіл людей, які заполонили церкву.

Півтори сотні селян забажали залишитися в Російській Церкві. Їх підтримав і священик. Усі разом забарикадувалися у храмі.

Сільрада перехід підтримала. Документи для зміни підпорядкування релігійної громади вже розглядаються. А селяни мізкують, як владнати ситуацію мирно.

Унормовує переходи новий закон, який затвердила Верховна Рада. Зокрема, він забороняє відчужувати майно під час процедури зміни підпорядкування.

Віктор Єленський, Заступник Голови Комітету ВР з питань культури та духовності:

Частина громади, яка не згодна на перехід, її права мають бути захищені і вона має право створити свою громаду і укласти договір на спільне використання майна з власником або розпорядником цього майна.

Карта переходів до ПЦУ
Карта переходів до ПЦУ5 канал / Час. Підсумки тижня

То ж процедура зміни підпорядкування така:

  • Ініціатива. Вона може бути як з боку вірян, так і від самого священика.
  • Голосування. Віряни повинні організувати збори. Рішення приймуть, якщо за нього проголосували 2\3 парафіян. Результат кожен засвідчує підписом із зазначенням паспортних даних.
  • Легітимність голосування має підтвердити або місцева влада, або громадська рада чи делеговані представники парафії.
  • Підписані документи передають на розгляд місцевій владі. Після цього – рішення про зміну підпорядкування стає офіційним.

Після цього залишаються лише формальності. Священик має відправити літургію з архієреєм. Йому надають спеціальний дозвіл на службу. І таким чином громада стає частиною Православної Церкви України.

Вже є 150 релігійних спільнот по всій Україні там, де процес уже завершився або ж на певній стадії. Інколи поки що не пройдений весь процес, включно з внесенням змін до державного реєстру, з оформленням відповідних паперів. Але держава фіксує сам факт, як, наприклад, проведення зборів, і очікується отримання документів. Або сформована ініціативна група, яка хоче реалізувати перехід.

Філарет, почесний патріарх Православної Церкви України: 

Держава створила умови. Ухвалила відповідні закони, які сприяють об'єднанню всього православ'я в одну Українську Православну Церкву. Але держава не може насильно примушувати йти у єдину Українську Церкву. Кожен повинен обирати.

Кількість переходів може збільшити тоді, коли Православна Церква України матиме офіційну державу реєстрацію.

Віта Титаренко, релігієзнавець:

– Це питання може пришвидшитися тоді, коли Православна Церква України вже матиме державну реєстрацію.

– А коли це станеться?

– Думаю, що це станеться найближчими днями. Принаймні таку інформацію ми чули від Митрополита Епіфанія кілька днів тому. Він сказав, що процес просувається і йде до завершення.

Сергій Барбу, Василь Дмитрієв, Віктор Сніжко, Час:Підсумки

Попередній матеріал
Українське МЗС звинуватило Росію у свідомому приховуванні стану здоров'я полонених моряків
Наступний матеріал
Що це за проект Київської агломерації та чи загрожує поглинання містам і селам довкола столиці
Loading...

Ще 7 громад колишнього Московського Патріархату приєдналися до ПЦУ (оновлено)

На Київщині дві парафії перейшли з Московського Патріархату до ПЦУ

Ще дві парафії Московського Патріархату приєдналися до ПЦУ

Перший священик УПЦ МП на Луганщині приєднався до Єдиної Церкви

На Одещині перша громада УПЦ МП перейшла до Православної Церкви України

Церковний конфлікт на Волині: як настоятель і селяни храм УПЦ МП ділили