panamapapers.icij.org

Panamapapers: Реакція суспільства на найбільший злив документів про офшори в історії

Представники влади, екперти, правоохоронці і журналісти всього світу намагаються розібратись у потоці інформації

Із 3-го квітня 2016 року сотні ЗМІ по всьому світу публікують матеріали так званого "Панамського архіву" – добірки документів панамського реєстратора офшорів Mossack Fonseca. Цей витік інформації уже назвали найбільшим в історії: документальна база охоплює 40 років діяльності (з 1977 до 2015-й) потужної юридичної фірми, яка має більш ніж 35 офісів по всьому світу і є одним із найбільших у світі творців підставних і посередницьких компаній.

Наявні документи містять інформацію про більш ніж 214 тисяч офшорних компаній, пов'язаних із представниками більш ніж 200 країн. Дані включають в себе електронну пошту, фінансові таблиці, паспорти й корпоративні записи, що розкривають таємних та офіційних власників банківських рахунків і компаній у 21 офшорній юрисдикції, в тому числі у Неваді, Гонконгу і Британських Віргінських островах.

У зв'язках з Mossack Fonseca помічені понад 100 політиків і відомих людей – діючих і відставних політиків національного і міжнародного масштабу, їхніх родичів і друзів, зірок і чиновників, бізнесменів та функціонерів. У списку власників фірм і рахунків – син колишнього генсека ООН Кофі Аннана і донька генсека Китаю, друзі президента РФ Володимира Путіна, прем’єр Ісландії, король Саудівської Аравії, емір Абу-Дабі, принцеса Іспанії, грузинський, іракський, йорданський, катарський та український екс-прем’єри, а також чинні президенти Аргентини Маурісіо Макрі та України Петро Порошенко.

Документи опинилися в розпорядженні німецької газети Süddeutsche Zeitung, яка передала їх Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Дослідження архіву здійснювали 107 засобів масової інформації по всьому світу, серед яких BBC, The Guardian, "Новая газета" та Центр з вивчення корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Повний список офшорних компаній з "Панамського архіву" і осіб, що мають до них відношення, журналісти обіцяють опублікувати на початку травня 2016 року. У ICIJ стверджують, що серед них - 12 колишніх і діючих глав держав, а також 128 політиків і відомих персон, включаючи футболіста Ліонеля Мессі.

Як зазначає видання Meduza, далеко не всі згадані в "Панамському архіві" особи можуть бути запідозрені в якихось правопорушеннях. Наприклад, Mossack Fonseca керувала шістьма компаніями кінозірки Джекі Чана, однак немає жодних ознак, що він використовував їх для незаконних дій. Опубліковані матеріали можуть стати приводом для кримінальних справ щодо чиновників і бізнесменів по всьому світу, але факт порушення закону ще належить довести у слідчому і судовому порядку.

У кожному з оприлюднених епізодів – своя окрема історія. Наприклад, близький друг Путіна віолончеліст Сергій Ролдугін володів офшорними компаніями з оборотом у кілька мільярдів доларів. Ці компанії здійснювали дивні угоди, які дозволяли отримувати кілька мільйонів доларів за день, брали багатомільйонні кредити без жодного забезпечення, а також отримували позики від російських підприємців – і ці борги все одно прощалися. Ці та інші матеріали опубліковані в рамках спецпроекту "Новой газеты" "Офшори. Викриття".

Інформацію про офшори, які OCCRP пов’язує із Петром Порошенком, його економічні радники прокоментували у тому ключі, що ані панамська Prime Asset Partners, ані дві пов'язані з нею компанії на Кіпрі і в Нідерландах не володіють активами. Консультанти запевнили журналістів, що створення посередницьких фірм було частиною корпоративної реструктуризації, спрямованої на продаж групи Roshen. Однак низка ЗМІ, зокрема "Громадське", оцінили їх як намагання уникнути податків. А от російське LifeNews взагалі помітило у матеріалах "Панамського архіву" тільки Порошенка, зате не помітило Путіна.

Facebook

Видання Meduza розпочало онлайн-хроніку реакцій на Panamapapers у всьому світі. Так, у Mossack Fonseca публікацію документів назвали злочином, а прокуратура Панами відкрила кримінальне провадження із цього приводу.

Офіційний Кремль абсолютно не реагує на оприлюднені дані, а у Держдумі їх назвали "інформаційною атакою на президента Росії", але при цьому "об'єктом посягання є громадяни Росії".

Заступник головного редактора "Коммерсанта" з економічної політики Дмитро Бутрін не побачив у зливі нічого надзвичайного: "Прямих підтверджень корупційних оборудок ні для Росії, ні для України, ні для інших країн розслідувачам у базах даних виявити не вдалось".

У ФІФА ще ще вночі розпочали перевіряти злиті документи, а от Deutsche Bank підтвердив німецьким ЗМІ, що консультував клієнтів щодо офшорів, але не бачить у цьому нічого протизаконного.

Австралійська податкова служба вирішила перевірити більше 800 своїх громадян, згаданих у документах, а шведська фіскальна агенція запевнила, що згадування 500-600 шведів і шведських компаній у злитих документах не означає, що всі вони винні, адже тільки в минулому році близько 10 тисяч громадян повідомили про наявність активів за кордоном.

Ми ж зібрали для вас найбільш знакові реакції українських політиків, журналістів та користувачів соцмереж на дражливу інформацію із їхніми часто діаметрально протилежними думками.

Детальний розбір легальної сторони справи зробив юрист ГО "Реформи проти корупції" Анатолій Родзінський у публікації "Журналісти помилилися: "Рошен" в "сліпому трасті" на "Економічній правді".

Також з’явились коментарі від представників БПП – хтось побачив у цьому гібридну війну, а хтось – незнання законів.

А от голова РПЛ Олег Ляшко уже вимагає парламентського розслідування та імпічменту Президента.

Найбільше різнобарв’я думок, оцінок і коментарів – у публікаціях журналістів: тут і "зрада", і "перемога", і проста вимога пояснень.

Не залишились осторонь і волонтери – але їх, як завжди, більше турбує доля країни, ніж внутрішні розборки:

Прокурор ГПУ Владислав Куценко в ефірі одного з українських телеканалів заявив, що "будь-які розслідування, пов'язані з президентом України, не підслідні Генеральній прокуратурі України", і попросив "не втягувати ГПУ в політику". В Антикорупційному бюро, у свою чергу, повідомили, що "відповідно до законодавства, чинний Президент України не є підслідною НАБУ особою і Бюро не має повноважень розпочинати щодо нього досудове розслідування".

Сам Петро Порошенко уже оприлюднив відповідний коментар щодо даних про офшори з Panamapapers.

Попередній матеріал
В Одесі поліція викрила три склади контрафактного взуття Adidas та Nike
Наступний матеріал
Експерт: Ймовірно, ми побачимо короткотерміновий конфлікт, можливо, зі зміною лінії фронту на користь Азербайджану
Теги:
Loading...

Президент України прокоментував інформацію Panamapapers про офшори

У Мінінформполітики схвалили публікацію "офшорних" матеріалів Panamapapers