роковини трагедії Бабиного Яру 5 канал

Одне з найбільш масових убивств: в Україні вшановують 76-ті роковини трагедії Бабиного Яру

В ефірі програми "Інформаційний день" на "5 каналі" виконавчий директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Яна Барінова розповіла про заходи присвячені річниці вшанування пам'яті жертв, а історик Андрій Руккас та художник Матвій Вайсберг прокоментували необхідність спорудження меморіалу у Бабиному Яру

У п'ятницю, 29 вересня, в ефірі програми "Інформаційний день" на "5 каналі" виконавчий директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Яна Барінова про заходи, які відбувалися напередодні вшанування 76-ї річниці вшанування жертв Бабиного Яру.

"Напередодні відбувався один із заходів зі створення Лапідарію. Ми допомогли заповіднику підняти з дна Реп'яхового Яру більше 70 могильних плит, євреї називають їх мацевами, які були викинуті туди та знищені, коли закривали Лук'янівське єврейське кладовище. Учора ми презентували ті мацеви, які вдалося зберегти. І ми  представили проект майбутнього Лапідарію, який після громадських обговорень може бути реалізованим на території заповідника "Бабин Яр", - розповіла Яна Барінова.

Разом із тим в ефірі програми "Інформаційний день" історик Андрій Руккас наголосив, що трагедія у Бабиному Яру є одним із найбільш масових убивств вчинених нацистами в роки Другої Світової.

"Одне з найбільш масових убивств, яке було вчинено нацистами в роки Другої Світової війни. За такий короткий проміжок часу в одному місці було вбито величезну кількість людей. За офіційною німецькою статистикою, з 29 по 30 вересня 1941 року було вбито 33 771 єврея, причому вбивали за національною ознакою. Ці люди були абсолютно ні в чому не винні, як писав один зі свідків цієї трагедії: "Наша вина була тільки в тому, що ми народилися євреями", - розповів історик.

Бабин Яр - це велике місце масових розстрілів та поховань жертв нацистського окупаційного режиму в Києві. Тому що перші розстріли в Києві почалися за декілька днів до 29 вересня, а тривали фактично до останніх днів перебування німців у Києві, до 6 листопада 1943 року, коли сюди ввійшли радянські війська. І от за цей проміжок часу, два роки та два місяці, Бабин Яр перетворився на місце масових розстрілів та поховань жертв нацистського режиму. За офіційною статистикою, яка закріплена на меморіалах та на пам'ятниках там було розстріляно в районі 100 тисяч людей. З тих 100 тисяч людей 70% становили євреї, які були основними, головними жертвами Бабиного Яру.

Андрій Руккас, історик

Варто зазначити, що в ефірі програми "Інформаційний день" художник Матвій Вайсберг наголосив, що у Бабиному Яру необхідно збудувати меморіал.

"Я спочатку не був прихильником будь-якого будівництва у Бабиному Ярі, але я, як киянин, який навчався поруч, я ніколи не знав, де знаходиться це місце. Я за те, щоб люди знали, де це знаходиться, якимось чином, щоб це було показано. Щоб це була не просто пам'ять колективної гибелі, якщо це можливо, старанно кожне ім'я загиблого згадати", - зазначив художник.

Разом із тим історик Андрій Руккас додав, що будівництвом меморіалу необхідно донести до людей думку про те, що Бабин Яр - це те місце, де масово вбивали людей. Також будівництво такого комплексу, на думку історика, покращить можливість орієнтуватися у Бабиному Яру, родичам загиблих, які приїжджають вшанувати пам'ять своїх рідних.

"Цей парк - це місце, де люди п'ють пиво, гуляють, вигулюють собак та інші якісь такі речі, які абсолютно з одного боку буденні, щоденні, зрозумілі, але з іншого боку, ці речі абсолютно не пов'язані з місцем страшної трагедії масових розстрілів і м'яко кажучи  не дуже доречні.

Треба прищепити людям думку про те, що тут вбивали масово людей, таких самих киян як і вони і вигулювати собаку, веселитися, пити якісь алкогольні напої - це неправильно, неетично та недоречно.

Меморіал потрібен для того, аби був великий комплекс, куди людина зайде, подивиться, одержить інформацію, вийде і далі вийде на місцевість. От навіть бачачи туристів, які, наприклад, з Ізраїлю приїжджають вклонитися своїм родичам, вони бігають, не розуміють, за картою знаходять як пройти до Мінори, а далі не розуміють, куди йти, куди звернутися за інформацією, вони, вважайте, кинуті на цій місцевості", -додав Андрій Руккас.

Попередній матеріал
Майже 10 років будівництва: на Прикарпатті Порошенко відкрив довгоочікуваний міст
Наступний матеріал
Гройсман: Ситуація в Калинівці контрольована, Кабмін профінансує всі роботи
Loading...

Під землею – півстоліття: у Києві показали результати розкопок у Бабиному Яру

Інтерактивні екскурсії в Бабиному Яру: як розповідають про масові розстріли євреїв

76-а річниця трагедії Бабиного Яру: у Києві обмежено рух громадського транспорту