Обов'язкова вакцинація вчителів: чому педагоги бояться щеплень та в чому ризики дистанційного навчання

Вакцинація у школах 5 канал / Час. Підсумки тижня
За останніми даними МОЗ, 62% педагогів отримали лише першу дозу щеплення. І менше половини – 42% – щепилися повністю

Сім п'ятниць на тиждень. На вчителів чекає обов'язкова вакцинація, хоча ще кілька днів тому чиновники запевняли, що примусової вакцинації освітян не буде. Останні дані – в Україні вакциновано лише 40% педагогів. Тоді як у світі цифра вдвічі більша. Італія та США – майже всі освітяни щепилися. Польща та Франція – понад 80%. Греція – трохи менше. Купа причин, чому наші педагоги не стають у чергу за уколом. Інколи це банальний страх. Вчителі не впевнені у безпечності вакцини. Примус теж їх лякає. Декому з педагогів взагалі вигідно працювати онлайн, звідси й саботаж, принаймні так вважають імунологи.

Тобто у кожного своя причина. Але за кожним вчителем стоять наші діти. І саме вони насамперед можуть постраждати від того, що освітяни не вірять у вакцину. Бо різницю між засвоєнням матеріалу дітьми дистанційно і за партами у школі, звісно, не порівняти. І от уже цього навчального року ми зіткнулися з тим, що в державі запровадили якийсь гібридний режим навчання у школах. Десь відкрились, десь ні, десь відкрились і відразу закрились. Таке собі змішане навчання, але чи матиме воно результат – Ганна Рибалка з'ясовувала.

Із четверга, 23 вересня, країна – у "жовтій" зоні. Уже знайомі українцям обмеження – у кав'ярнях. У кінотеатрах. У закладах культури.

Але цього тижня у фокусі – навчання. Як вчитимуться малюки, школярі та студенти – за партою перед вчителем, через монітор комп'ютера вдома чи взагалі підуть на вимушені канікули – влада вирішувала мало не по годинах.

Уявімо школу. У ній 10 вчителів. З них семеро мають щеплення проти COVID-19. А троє – ні. У такому випадку школа закривається. У іншій школі – з десятка працівників антивірусний укол зробили восьмеро. Тобто 80%. Ця школа, за рішенням уряду, на карантин не йде.

Вакцинація вчителів
Вакцинація вчителів5 канал / Час. Підсумки тижня

Про те, що і садки, і школи, і виші, де затягнули з вакцинацією, не працюватимуть навіть на дистанційці, а зачиняться зовсім,  спеціальна урядова комісія анонсує на початку тижня. У батьків – шквал емоцій.

Мати школярки Галина Власенко каже: "Без навчання? Це дуже погано. Це що, ми будемо самі з дітьми займатися? Це дуже погано".

У середу, 22 вересня, міністр освіти заспокоює,  мовляв, дистанційка таки буде. Але за парти сядуть лише 1-4 класи. Дитсадки, де менше 80% щеплених працівників, теж не закриватимуть.

Навчання в школі
Навчання в школі5 канал / Час. Підсумки тижня

Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет говорить: "Якщо в навчальному закладі менше, ніж 80% працівників, які мають один із необхідних документів, навчання має тривати з використанням технологій дистанційного навчання".

Лілія, мама школяра, каже: "Як нам вже скажуть – так воно і буде. Вже ми нічого не зробимо. Страйкувать же не будемо".

Київська влада каже: на дистанційку принаймні цього тижня не пішла жодна школа. Столичні чиновники хизуються: Київ лідер з вакцинації. Але самі вчителі в тому, що це врятує школи від коронавірусу, не впевнені.

Наталя Кондратенко, заступниця директора, каже: "Якщо прийшло 30 невакцинованих дітей, у них 60 невакцинованих батьків. І що, один вакцинований вчитель врятує пандемію?".

Кардинально інша ситуація в регіонах. На Львівщині на онлайн-формат через нещеплених вчителів перевелися 85% шкіл. У самому Львові школи вирішили не закривати. Педагогів зобов'язали приносити на урок сертифікати вакцинації, довідку, що перехворіли. Або негативний тест.

Львівський міський голова Андрій Садовий говорить: "Порада, яка була озвучена, закрити школи для очного навчання, не відповідає, на мою думку, здоровому глузду. Всі до школи. Діти, вибачте, халяви не буде". 

А ось в Одесі під загрозою закриття опинилися два десятки шкіл. Там заходилися терміново щеплюватися.

Директор однієї з гімназій Сергій Вегерчук говорить: "Люди зроблять ПЦР упродовж оцих двох днів, вони обіцяють, що зроблять щеплення".

Того ж дня міністр охорони здоров'я каже: "Досить!!! Тягнути вже нема куди".

"Пропонуємо започаткувати впровадження обов'язкових профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19 зокрема, для працівників закладів освіти, працівників міністерств та інших органів виконавчої влади", – заявляє міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. 

Віктор Ляшко
Віктор ЛяшкоМОЗ

Поки усі школи по країні рахують щеплених учителів, мешканці курортного Моршина чергової хвилі карантинних обмежень не бояться. 

Ще у квітні мешканці Моршина взяли участь у експерименті – "вакцинувати всіх" і вдало з ним впрались. Результат – за півроку понад 70% дорослих від вірусу захищені. 

Голова Моршинської громади Руслан Ільницький говорить: "Усього сім шкіл. Середній рівень вакцинації – 89,3%. Моршин – 74% дорослого населення, в тому числі батьки, вакциновані, тому в нас все гаразд".

Школяр Остап Карпінський каже: "У нас високий процент вакцинації вчителів. І це мене дуже радує".

А вчителька Галина Старух розповідає: "Минулого року я перехворіла, тяжко. І прийняла рішення, що я працюю з учнями. І я повинна вакцинуватися".

Але як вдалося переконати освітян? І в чому ж секрет Моршина?

Світлана Ковалевич, директорка школи, розповідає: "Одразу такого стовідсоткового згуртування не було. Як завжди. Проводилася роз'яснювальна робота, вівся діалог з учителями. І відповідно висока свідомість вчителів". 

За останніми даними МОЗ, 62% педагогів отримали лише першу дозу щеплення. І менше половини – 42% – щепилися повністю. Є й інші показові цифри. Вже про учнів. Із 1 вересня на самоізоляцію відправили майже 89 тисяч школярів. Усі вони так чи інакше контактували з хворим на "корону".

Кількість вакцинованих вчителів в Україні
Кількість вакцинованих вчителів в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Інна Іваненко, виконавча директорка фонду "Пацієнти України", говорить: "Можливість вакцинації для освітян була уже давно відкрита. Це був третій етап вакцинації. Влітку можна було прекрасно це зробити".

А співзасновник Українського центру охорони здоров'я Павло Ковтонюк каже: "Навчальний рік став несподіванкою для нас усіх. Як щороку зима для комунальників". 

Освітяни мали би щепитися одними з перших – про це свідчить дорожня карта з вакцинації. Але з півтора мільйони працівників цієї сфери захистилися від ковіду нині менше половини.

Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров'я, каже: "Правило про 80% вакцинованих мало бути озвучене в червні. І керівники шкіл мали бути забезпечені правові механізми, щоб на цьому наполягати".

А освітній омбудсмен Сергій Горбачов каже: "Директори, начальники управлінь тиснули на вчителів. Доходило до того, що деякі занадто ініціативні в лапках видавали накази, які зобов'язували надавати скановані копії сертифікатів, що є абсолютною маячнею".

Є питання у фахівців і до організації навчання у "жовтій" зоні. Ексміністерка освіти Лілія Гриневич переконана: урядовці мають дозволити педагогам самим вирішувати на місцях, вчити дистанційно чи очно. Адже, наприклад, у вишах може бути щеплений лише один факультет повністю. Але якщо загальний відсоток по університету занизький, про повноцінне навчання можна забути.

"Повинен був чітко оголошений якийсь перехідний етап. І щоб ми практикували змішане навчання. А тут це, вибачте, таке впадання в крайнощі", – говорить Гриневич.

Про прірву у знаннях до та під час пандемії говорить і Лариса Вичівська. Вона – асистентка вчителя у одній зі шкіл Варшави. Каже: через дистанційку, яку польським дітям і вчителям довелося протестувати торік, учні не лише відстають у знаннях. А й навіть бояться повертатися до школи.

Педагогиня каже: "Карантин показав не стільки навчальний процес, скільки був психологічний процес дуже важкий. Дітей ввести в колектив, що ми всі разом. Відповідаємо, щоб не боялися. З того, що ми отримали в кінці, результат під кінець минулого року, був набагато нижчий рівень".

Міністерка освіти та науки України (2016-2019), проректорка Київського університету ім. Бориса Грінченка Лілія Гриневич каже: "Зрозуміло, що перехід на дистанційку буде стимулювати вакцинуватися. Але це робиться коштом знань дітей. Діти вже мають прогалини в навчанні за минулий рік". 

Найпоширеніші страхи дітей перед поверненням до традиційного навчання у школі:

  • лінь,
  • відсутність мотивації вчитися,
  • небажання слухатися вчителів,
  • невміння зосередитися у класі.

Такі результати показало опитування , яке у серпні провели українські соціологи. Повернути повноцінне навчання тепер може лише вакцинація. Учні й учителі з цієї школи неподалік Моршина вже в цьому переконалися.

Ганна Рибалка, Марта Шикула, Ольга Дунська, Олександр Степанов, "Підсумки тижня"

Як повідомляв 5.UA, із 23 вересня 2021 року всі регіони перейшли в "жовту" зону. В Україні до кінця року діє адаптивний карантин, країну поділили на зони. 24 вересня Дніпропетровщина із "жовтої" перейшла в "помаранчеву" зону карантину.

Нагадаємо, 13 вересня уряд України ухвалив зміни до постанови про карантинні норми в Україні. Згідно з новими правилами, обмеження "жовтої" зони карантини не торкнуться учасників (відвідувачів) і не менше 80% організаторів масових заходів, працівників кінотеатрів, театрів, музеїв, спортзалів і басейнів, якщо в них будуть жовтий або зелений COVID-сертифікати, або чинний (72 години) результат ПЛР, або експрес-тестування.

Станом на 29 вересня 2021 року в Україні зробили вже понад 12 млн щеплень від коронавірусу, понад 5,5 млн осіб отримали дві дози. Додамо, відстежувати, як просувається вакцинація, можна на Урядовому порталі онлайн.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
"Золоті" яйця та гречка: які продукти здорожчають восени
Наступний матеріал
Як росіянина через жорстокість вигнали з СС, або Хто зі зрадників учив радянських школярів "родіну любіть"
Loading...