Повернення Надії Савченко Ірина Геращенко / Facebook

Обмін полоненими у 2017-2019 роках: кого Україна передала Росії та кого вдалося повернути

Читайте по-русски
Москва часто порушувала домовленості та змінювала кількість погоджених осіб. Про те, кого з бранців раніше вдалося повернути додому, і кого натомість віддали – в сюжеті

Від початку російсько-української війни відбулося вже декілька масштабних обмінів. Перший – у грудні 2017-го. Тоді додому повернулися 73 українців, яких незаконно утримували бойовики ОРДЛО. А у вересні 2019-го приземлився борт із 35 бранцями Кремля – моряками та політв'язнями.

Травень 2016-го. Українська льотчиця Надія Савченко, яку викрали бойовики ОРДЛО, а Росія засудила до 22 років тюрми, повертається додому. Військову на позивний "Пуля" Росія віддала в обмін на двох співробітників ГРУ – Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова.

Червень того ж року. З Росії повертаються 26-річний активіст з Криму Геннадій Афанасьєв та 73-річний інженер оборонного заводу з Полтавщини Юрій Солошенко. Натомість Україна віддає країні-агресору двох своїх громадян – Олену Гліщинську і Віталія Діденка. СБУ звинувачувала їх у сепаратистській діяльності в Одеській області, а саме – спробах створити так звану "Бессарабську народну республіку" на території Одещини.

Вересень 2016-го. Ще один обмін у Щасті, на Луганщині. За двох українців бойовикам віддають чотирьох їхніх поплічників. Додому після полону повертаються співробітник ООН Юрій Супрун та активіст Володимир Жемчугов. Бойовики стверджували – Жемчугов диверсант і погрожували заґратувати його на 30 років.

27 грудня 2017-го відбувся наймасштабніший від початку війни обмін. Перед Новим роком з полону проросійських бойовиків повернулися 73 українців. Серед них – активіст Володимир Фомічов, військовий Олексій Кириченко , захисник Донецького аеропорту Олександр Морозов та релігієзнавець Ігор Козловський.

В обмін за них до так званих республік віддали 233 ув'язнених. Їх мало бути майже 300 – проте кілька десятків самі відмовились залишати контрольовану Києвом територію.

Червень 2019-го. Додому повертаються четверо звільнених з територій ОРДЛО українців – Яків Веремейчик, Дмитро Великий, Максим Горяїнов та Едуард Міхєєв.

7 вересня 2019 року. На українську землю сідає літак з 35 бранцями Кремля. Звідти виходять 24 моряки, яких затримали поблизу Керченської протоки в листопаді 2018-го. Та 11 засуджених українців – Олег Сенцов, Роман Сущенко, Олександр Кольченко, Станіслав Клих, Микола Карпюк, Павло Гриб, Олексій Сизонович, Володимир Балух, Артур і Євген Панови та Едем Бекіров.

За формулою "35 на 35" Україна віддала бойовика Володимира Цемаха – чи не найбажанішу для Кремля особу. Цемах – свідок у справі малайзійського боїнга МН17, збитого над Донеччиною в 2014-му. А згодом – його статус змінився на "підозрюваний". У списку тих, кого відпустила Україна – й керівник українського інформагентства "РІА-новости" Кирило Вишинський. СБУ звинувачувала його у підривній інформаційній діяльності.

Ганна Рибалка, "5 канал"

Попередній матеріал
Росія забирає не бойовиків, а своїх агентів – Гай
Наступний матеріал
Передані представникам "ЛНР" особи вирушили на окуповану територію – відео
Loading...