Корупція
Корупція Фото з відкритих джерел

Нові меблі, ремонт кабінетів і "золоті" маски: як МОЗ та МВС завдяки COVID-19 заробляли на закупівлях – ЦПК

  Читайте по-русски
  Закупівлі навіть не моніторяться Держаудитслужбою

  Ухвалене Верховною Радою рішення про спрощення закупівель для боротьби із COVID-19 призвело до масових зловживань і виправдання корупції. Про це йдеться в матеріалі Центру протидії корупції для УП: "100 днів карантинних закупівель: як МОЗ, МВС та інші використали пандемію для мільйонних корупційних схем".

  Станом на 19 червня 2020 року за спеціальною процедурою без аукціону державні замовники здійснили 33 726 прямих закупівель на 4,3 млрд грн.

  Зазначається, що нововведена процедура мала насамперед допомогти у боротьбі з поширенням коронавірусу Міністерству охорони здоров'я. Проте профільне відомство "повністю провалило роботу" – інформація про першу закупівлю з'явилася лише через місяць. І та вилилася у гучний скандал щодо переплати у 40% за захисні костюми та відсторонення спеціалізованого підприємства "Медичні закупівлі України".

  "Тобто держава банально втратила два місяці на скандали, тоді як за цей час можна було провести повноцінні прозорі тендери. У цей час основний тягар забезпечення лікарів та медзакладів ліг на волонтерів, бізнес, місцеву владу та благодійників", – йдеться в матеріалі.

  Прикриваючись епідемією, низка закладів у різних областях України здійснила за спеціальною процедурою закупівлі усього поспіль. Хоча закуповувати таким способом можна товари та послуги лише із затвердженого Кабміном переліку.

  Одеська інфекційна лікарня у перші тижні карантину почала активно скуповувати меблі за завищеними цінами. У Дніпрі міська клінічна лікарня № 8 хотіла без тендеру віддати 2,4 млн грн на ремонт приміщення та сантехнічних мереж. Відділ охорони здоров'я Сумської міської ради закупив апарати ШВЛ – зі строком поставки у 3 місяці, замість звичних 5-10 робочих днів, та за завищеною на 100 тис. грн ціною.

  За скороченою процедурою почали закуповувати пальне, ремонт дахів та кабінетів, заміну віконних блоків й інші роботи та товари, не пов'язані з протидією коронавірусу.

  Відзначилися також структури, підпорядковані МВС – на придбання антикоронавірусних засобів витратили понад 500 млн грн. Нацполіція закупила засоби захисту в об'єднання "Форт" МВС, яке своєю чергою закупило їх у китайського постачальника на 8 млн грн дешевше. До речі, постачальник той же, що і у випадку із "золотими" костюмами МОЗ.

  А Центральна поліклініка МВС закупила 2 млн медичних масок за 12-14 грн за штуку, хоча "Медичні закупівлі України" закупило такі ж за 2,80 грн за штуку. Поліклініка веде активні закупівлі, використовуючи "ковідні процедури" – у системі ProZorro є дані про 29 угод на загальну суму понад 60 млн грн.

  На сайті поліклініки розміщено оголошення про можливість пройти тестування на коронавірус за гроші. При цьому 16 червня заклад витратив на придбання системи ПЛР та тест картриджів майже 9 мільйонів із державного бюджету. Тобто грошей платників податків, яким за ці тести пропонують заплатити.

  У матеріалі також наголошується, що за усі закупівлі для боротьби з COVID-19 (а також "типу для боротьби") – взагалі не моніторяться Державною аудиторською службою України. Законодавство виписано так, що зараз більшість замовників не понесуть відповідальності за зловживання.

  Попередній матеріал
  "Можна буде нормально подихати" – синоптики прогнозують послаблення спеки в Україні
  Наступний матеріал
  Порошенко з послом Німеччини обговорили вибіркове правосуддя, захист свободи слова і децентралізацію
  Loading...