Незаконний "референдум" у Криму: хроніка фальсифікації

Цього дня, 16 березня, чотири роки тому маріонеткова влада півострова провела так званий "референдум", який мав стати завершальним етапом окупації Криму Російською Федерацією. Редакція "5 каналу" нагадує, як відбувалася анексія частини української території

Проведення "референдуму" відбулося всупереч чинному українському законодавству, яке не передбачає плебісциту на місцевому рівні. Крім того, відповідно до Конституції України, питання про зміну державних кордонів України повинно вирішуватися виключно на загальнонаціональних референдумах. 

На "референдумі" було поставлено всього два питання: чи підтримуєте ви відновлення конституції Криму 1992 року і за статус Криму як частини України; чи підтримуєте ви входження Криму до складу РФ.

Російські війська та російські козачі загони контролювали проведення так званого "волевиявлення".  За свідченням учасника подій, терориста Ігоря Гіркіна, депутатів Верховної ради Криму приймати рішення для входження півострова до складу Росії примушували "ополченці" за підтримки БТР російської морської піхоти. 

В подальшому підтасовані результати незаконного "референдуму" стали "правовою" основою для приєднання півострова до сусідньої держави 18 березня 2014 року.

Кремлівська пропаганда

Російська окупаційна влада активно використовувала пропагандистські лозунги, залякуючи місцеве населення нашестям фашизму з України

Голосувати міг абихто

Для волевиявлення не обовязково було навіть мати українські документи. Віддати свій голос могли іноземці по російському паспорту. 

Фальсифікація результатів

За даними, оголошеними маріонетковою владою, підтримали приєднання до Російської Федерації 474137 осіб з Севастополя, хоча населення міста відповідно до даних міського управління статистики становило на 1 листопада 2013 року 383499 осіб. Тобто за від'єднання Севастополя від України проголосували 123% жителів міста. Однак на брифінгу в Сімферополі, присвяченому явці виборців станом на 20:00 місцевого часу, були озвучені інші дані — в Автономній Республіці Крим (без Севастополя) явка становила 1250427 осіб, з урахуванням Севастополя 1524563.

Деякі блогери і ЗМІ поширили жарт, що у Севастополі явка становила 123% (за даними Управління статистики Севастополя на 1 січня 2014 року в місті всього проживало 385870 осіб, і через помилкові цифри сумарної явки в Севастополі нібито проголосували 474136 осіб).

Мріють померти в Росії

Міжнародне невизнання результатів

Українська влада та міжнародна спільнота не визнала результатів "референдуму". Рада безпеки ООН, Парламентська асамблея ОБСЄ, Венеційська комісія визнали даний "референдум" незаконним та нелегітимним актом, результати якого не мають жодної юридичної сили.  І в Сполучених Штатах, і в Європі політики назвали це незаконною анексією. 

Виступив з відповідною заявою тодішній генеральний секретар ООН Бан Кі-мун:

США та ЄС запровадили перший пакет санкцій проти осіб з РФ та України, які підтримали агресію Кремля.

Наслідки

Наступного дня, 17 березня, на підставі результатів незаконного "референдуму" була проголошена так звана  "Республіка Крим" нібито як "незалежна і суверенна держава", до складу якої увійшов Севастополь як місто з особливим статусом. "Республіка Крим" звернулася до Російської Федерації з пропозицією про прийняття до складу Російської Федерації як нового суб'єкта Російської Федерації зі статусом республіки. У той же день президент Росії підписав указ про визнання "Республіки Крим" як "незалежної і суверенної держави". 18 березня був підписаний договір про прийняття Криму і Севастополя до складу Росії.

Дивіться фотогалерею за темою:

У Санкт-Петербурзі відбулась акція "Крим - це Україна!" – фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Без конкурсу й тестування: в чому небезпека нової ініціативи Міносвіти щодо школярів
Наступний матеріал
Дивовижний астронавт NASA Рендольф Брезнік у Києві: що привіз із собою та чим вражений