Назад у 90-ті: українцям знову загрожує подача води погодинно

Відсутність води 5 канал
Готуйтеся до води за графіком

У Рівному місцевий водоканал ошелешив заявою. У певні години хочуть послаблювати тиск у мережі. Для споживачів це погана новина – можуть взагалі залишитися без води. Постачальники кажуть, що це нестерпна ситуація. Населення вчасно не сплачує, а що важливіше – тарифи занадто збиткові. Це і є головна причина, що може призвести до катастрофи. І не лише у Рівному – таке коїться чи не у всіх великих містах. Більше дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Сергія Барбу.

Послаблення тиску та причини

У декількох українських містах натякнули: воду можуть подавати погодинно. А в деяких громадах говорять навіть без натяків, як, скажімо, у Рівному.

У тамтешньому водоканалі повідомили, що вимушені послабити тиск у мережі у певні години. А це означає, що на нижніх поверхах вода тектиме цівкою, а на горішніх її не буде взагалі.

"Фактично – це вже крик душі для підприємства. Тому що збитки, які несе підприємство, не покриваються ніякими надходженнями. Сьогодні вартість електроенергії, яка встановленана ринку, та її компенсація не передбачені чинним тарифом", – заявив в. о. директора Рівнеоблводоканалу Андрій Грухаль.

Вода
ВодаShutterstock

Фінансова криза водоканалів

Водоканал платить за світло ринкову вартість, а от тарифи востаннє змінювали ще 2021 року. Подавати воду зі зниженим тиском планували саме у ті години, коли електроенергія найдорожча. Скажімо, вранці та ввечері світло коштує вдвічі більше. Рівненський водоканал уже заборгував за електроенергію 70 млн грн, а на додачу ще й отримав судові позови з вимогами повернути кошти. Колосальну суму за послуги недоотримав і сам водоканал.

"Якщо враховувати населення, то це близько 110 мільйонів гривень", – додав Грухаль.

Тарифи на воду для великих міст із населенням понад 100 тисяч встановлює державний енергетичний регулятор НКРЕКП. І питання вартості комуналки надмір політизоване. Скажімо, позаторік влітку комісія ухвалила рішення про підвищення вартості води, але у ситуацію втрутився президент і зупинив процес. Хоча це зовсім не його повноваження.

Скажімо, у Рівному чинний тариф становить 32,6 грн за кубометр. Тоді як економічно обґрунтована вартість чи не удвічі більша – 57,07 грн.

Зрештою у Рівному поки що на графіки подачі води не переходять. Зворохобилася обласна рада, яка і є власником підприємства. Там вмить пообіцяли спробувати вирішити проблему. Але насправді вона стосується не лише Рівного. В інших містах також заявили про ризики води за графіком.

"Такий крок робитимуть і інші водоканали, і ми є не винятком. Заборгованість мешканців за рік зросла майже на 8 млн, люди не оплачують, тариф для населення залишається незмінним з 2019 року. Ми вже розглядаємо варіанти подачі погодинно води, якщо і надалі зростатиме заборгованість споживачів перед нашим підприємством", – заявили у КП "Водоекотехпром Івано-Франківськ".

Вода
Водаomenkaonline.com

Всеукраїнська проблема і варіанти рішень

Підприємства галузі лише за електроенергію винні 11 млрд грн, повідомили у профільній асоціації. А загальні борги утричі більші й продовжують накопичуватися. І головна причина – саме збиткові тарифи. Підприємства недоотримують приблизно третину грошей, які необхідні для функціонування. І що найгірше – у борг купують навіть реагенти для очищення води.

"Окремим підприємствам із міських бюджетів є дофінансування. Однак треба розуміти, що бюджетний кодекс цього не передбачає. Тобто йде робота у такому сірому середовищі", – заявив президент Асоціації "Укрводоканалекологія" Дмитро Новицький.

Торік громади виділили для водоканалів близько 5 млрд грн дотацій. Цих коштів недостатньо, щоби розрахуватися лише, скажімо, з боргами за світло. Немає вільних коштів і у державному бюджеті.

Зависло у повітрі також питання зміни тарифів для населення. Торік у лютому енергетичний регулятор робив другу спробу змінити ціни. Для деяких водоканалів економічно обґрунтований тариф виявився вдвічі більшим. Розрахунки оприлюднили, але рішення так і не ухвалили.

"У 2021 році вартість електроенергії для водоканалів була на рівні 4 грн, а зараз вона десь на рівні 10 грн. І це ніяк не враховано у тарифах. Так само не врахована індексація заробітних плат, закупівля реагентів. І виходить, що тарифи у таких містах занижені удвічі-тричі", – наголосив виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк.

У 2022 році уряд запровадив так званий мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги. Фактично заборонили змінювати ціну газу, опалення. Але серед цього переліку немає водопостачання. Тому змінювати вартість закон не забороняє.

"От у полтавському водоканалі, розуміючи всі проблеми, виділили кошти з обласного бюджету і покривають цю різницю. У Рівному вони вирішили, що не хочуть виділяти кошти і почали шантажувати", – пояснив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Що більше місто, то збитковіший у нього тариф на воду. Проблема потребує термінового вирішення, і варіантів є лише два. Або центральна влада розблокує процес підвищення тарифів, який став суто політичним. Або ж громади повинні взяти на себе цілковите фінансування водоканалів, а це додаткові мільярдні витрати.

Кран
КранDepositphotos

Висновок

Водопостачання у великих містах України, зокрема в Рівному, опинилося на межі колапсу через застарілі, збиткові тарифи і накопичені борги. Без термінового вирішення – або через перегляд тарифів, або через дотації з місцевих бюджетів – мешканці можуть залишитися без води.

Сергій Барбу, "5 канал".

Також дивіться відео:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
"Іх там нєт": китайські полонені розкололися, кремль шокований – хроніка 1142-го дня Великої війни
Наступний матеріал
У Нью-Йорку туристичний вертоліт впав у річку Гудзон – загинула родина з трьома дітьми і пілот (відео)
Loading...