8 березня
8 березня відкриті джерела

"Насамперед вона красуня": як українці визначили роль жінки у 2019 році – соцопитування

Більш прогресивною та вільною у своєму ставленні до гендерних питань виявилася українська молодь

Уявлення про роль жінки в українському суспільстві залишаються достатньо патріархальними та консервативними. Про це свідчать результати дослідження гендерних стереотипів, проведених міжнародною дослідницькою компанією Ipsos.

Як з'ясувалося, значна частина опитаних вважає за норму відмовити жінці у праві бути успішною в кар’єрі, а також активною та незалежною в особистих стосунках, хоча більшість стереотипів, запропонованих у дослідженні, не підтримали ані жінки, ані чоловіки.

Відповідно до результатів соцопитування:

  • 65% респондентів вважають, що жінку визначає зовнішній вигляд, що вона "насамперед красуня";
  • 59% схильні думати, що жінки – це слабка стать;
  • 40% впевнені, що чоловік може дозволити або заборонити жінці якось вчиняти;
  • 30% впевнені, що саме жінка має йти на компроміси.

Поширеним стереотипом також є те, що білявки є обмеженими (23%); жіноча ініціатива в стосунках – це легкодоступність (21%); жінка за кермом коштовного автомобіля – утриманка (21%); жінка в короткій спідниці – повія (22%).

Є серед шаблонних уявлень ті, що підтримуються насамперед чоловіками. До них відносимо: жінка – насамперед красуня, жінки слабкі в математиці, силові професії – не для жінок.

Натомість "слабка стать" підтримує стереотипи про те, що жіноча ініціатива – легкодоступність, жінка має прагнути до стандартів краси, заміжжя – життєва мета кожної дівчини.

Більш прогресивною та вільною у своєму ставленні до гендерних питань виявилася молодь. Опитування проводили серед 1 тис. респондентів зі всієї України у грудні 2018 року.

"Усе більше стереотипів втрачають свою актуальність, переходячи в площину міфічного сприйняття і залишкової пам’яті. Звичайно, що ці уявлення "якою має бути жінка" – абстрактні, але вони можуть проявлятися в повсякденних діях кожного і кожної, хто їх транслює. Загроза цих стереотипів у тому, що вони можуть трансформуватися в упередження, а далі – в дискримінацію", – наголошує авторка блогу про права людини Єлизавета Кузьменко.

А виконавча директорка благодійної організації "100% Життя" Анастасія Дєєва додала: жінок потрібно підтримувати, аби вони могли зрозуміти, що мають право сказати "ні"; що вони є не об'єктом, а паритетним суб'єктом.

"Що в них такі ж права і свободи, як і в чоловіків, вони мають право ставати професіоналами і досягати вершин. Що материнство – це нормально. І держава, і суспільство мають забезпечити інфраструктуру, щоб жінка, залишаючись жінкою, могла реалізовувати свій людський потенціал", – зауважила Дєєва.

Дивіться також фотогалерею: 

Сальма Хайєк знялася у провокаційній фотосесії на тему насильства над жінками

Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк
Сальма Хайєк
/
Сальма Хайєк

Попередній матеріал
Мураєв, Ляшко та Тимошенко очолили рейтинг невиправдано багатих кандидатів у президенти
Наступний матеріал
Гройсман повідомив, скільки грошей Україна витрачає на війну
Loading...