pixabay.com

Наймасштабніша кібератака в історії України: що відомо – сюжет

Як державні та приватні установи реагували на раптову зупинку комп'ютерів та чи є життя без мережі – у сюжеті "5 каналу"

Україну вразила найпотужніша хакерська атака за усю вітчизняну онлайн-історію. Різновиди вірусу Petya, який крім України сьогодні зачепив ще інші країни Європи та навіть Азії відомі експертам із кібербезпеки ще від минулого року.

"Не працює з технічних причин" - таке оголошення з’явилося на дверях центрального відділення "Укрпошти". Не можна навіть купити марку, бо не працює касовий апарат. На вході до будівлі вишикувалася черга невдоволених клієнтів. 

Від обіду частина комп’ютерів "Укрпошти" почала давати збій. Усе через кібератаку. Вірус розповсюдився мережею через електронні листи, які надходили працівникам відомства. Усього держпідприємство має 11,5 тисяч відділень по всій країні. З них лише 20% комп’ютеризовані.

"Частину відділень ми лишили відкритими. Вони працюють на надання консультацій, вони працюють на видачу посилок. Видавати чи приймати кошти за переказами можливості немає, тому що система зупинилася", - пояснює ситуацію перший заступник генерального директора "Укрпошти" Олександр Перцовський.

  • Як працює вірус

Кібернапади здійснюються через вірус, який назвали Petya. Головно розповсюджується через відкриття невідомих Word та PDF-файлів. Вірус вимагає гроші за розблокування комп’ютера. Експерти радять не відкривати електронні листи, які надійшли з невідомих адрес. Якщо на комп’ютері з’явиться вірусне повідомлення - його слід негайно відімкнути від Інтернет-мережі.

"Вразливі, у першу чергу, комп'ютери компаній, які мають внутрішню мережу і передавання вірусу відбувається саме внутрішньою мережею. Це дуже схоже на те, що відбувалося із вірусом WannaCry. І, скоріш за все, загрозу мають компанії із розвиненою мережею. У першу чергу це банки, великі компанії", - зазначає експерт із комунікацій Максим Саваневський.

  • Які ресурси заявили про ураження вірусом

Масштабної хакерської атаки зазнали мережі центральних органів влади. Були заражені системи Міністерства інфраструктури, "Укртелекому" та низки банківських установ. Зокрема прес-служба "Ощадбанку" повідомляє, що обмежили надання послуг для клієнтів. Атакований "Київський метрополітен". Там обмежили розрахунок банківськими картками. Повідомляють про збої в роботі мереж "Київенерго" та "Укренерго".

"До Департаменту кіберполіції вже надійшло близько 200 звернень про втручання в роботу комп’ютерних мереж. Вже розпочате кримінальне провадження за статтею 361 КПК "Втручання в роботу електрообчислювальних  машин та комп’ютерних мереж", - повідомляє речник Нацполіції України Ярослав Тракало.

В аеропорту "Бориспіль" з електронного табло зник розклад рейсів. Утім, на графік польотів це не вплинуло.

Сервери Кабінету Міністрів України не постраждали, проте окремі персональні комп'ютери зазнали нападу. В уряді повідомили: працівники Державної служби спецзв'язку працюють над нейтралізацією атаки. А ось мерії Києва та Львова встигли застосувати заходи на випередження.

"Наші спеціалісти з безпеки вчасно зреагували та відключили сервери від Інтернету. Тому зараз офіційно не працює веб-портал", - пояснює керівник управління інформаційного забезпечення КМДА Катерина Баранова.

  • Ситуація у світі

Інформація про ураження комп’ютерних систем уже надходить не тільки з України, а й з Великої Британії, Франції, Іспанії, Нідерландів та Індії.

Людмила Голоднік, Дмитро Мороз, Наталя Жижко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Я бачив уже мертвих людей": що розповів у суді потерпілий від дій "Беркуту"
Наступний матеріал
"Схід і Захід разом": як маленькі українці об'єднують країну мовою драматургії
Loading...
Масова хакерська атака: під удар потрапив Кабмін, метрополітен, низка банків та підприємств

Масова хакерська атака: під удар потрапив Кабмін, метрополітен, низка банків та підприємств

На декілька українських банків та підприємств була здійснена хакерська атака – НБУ

На декілька українських банків та підприємств була здійснена хакерська атака – НБУ

Вірус-вимагач: в СБУ дали детальну покрокову інструкцію щодо захисту від кібератаки

Вірус-вимагач: в СБУ дали детальну покрокову інструкцію щодо захисту від кібератаки