На Івано-Франківщині "луплять кукурудзу"

  На Івано-Франківщині в деяких селах досі зберігається давня традиція наприкінці осені "лупити кукурудзу". За всіма ознаками це народна толока, коли сусід допомагає сусідові впоратися з врожаєм. Насампочаток -люди вирушають до старих, одиноких та немічних. Брати й пропонувати гроші за таку допомогу - вважають за гріх.

  На толоку збираються після полудня. Коли своя худоба попорана - можна й сусідові допомогти. Працюють у дворі, робочий одяг - сорочки та босі ноги. Холод нікого не лякає - кажуть, так здавна ведеться.

  Сільська толока- ще й нагода поспілкуватися та  поспівати. Заправляє - найстаріша господиня. Кожен рух супроводжується своїм ритуалом.

  Кукурудзу луплять та заплітають в косу. На неї йдуть найкращі плоди, бо ж це – на насіння. Косам місце почесне, у хаті під стелею. Гірші качани - кидають на дворі, худобі на харч. 

  Володимир Козік: "Тут насипаємо кукурудзу, тут вентиляція, протяг, миші не дістануть,коли треба, беруть, так робили і роблять".

  Кукурудзу в цих місцях шанують не менше ніж хліб. Літні люди кажуть - завдяки їй у повоєнні роки голоду не знали.

  Марія Настащук: "Врожаї були, у нас голоду не було, як на Східній Україні, приходили молдавани, на хліб просили, пухли з голоду".

  Толока закінчується надвечір - усі йдуть за стіл, на якому головує банош. Це кукурудзяна каша з сиром та сметаною.

  Анастасія Краснова, Антон Гетьманський, Івано-Франківщина, "5-й канал".

  Попередній матеріал
  Магера: Вже наступного понеділка - має бути оголошений старт виборчих кампаній
  Наступний матеріал
  Австралійські ветеренари показали публіці знівечене браконьєрами дитинча коали
  Теги: