Тарас Кремінь
Тарас Кремінь 5 канал

Мова на часі: чому так довго обирають мовного омбудсмена і хто претендує на посаду

Читайте по-русски
Опозиційні нардепи вважають: Кабмін свідомо намагається затягнути обрання омбудсмена. Бо нині мовне питання – не в сфері інтересів команди Зеленського

Тарас Кремінь – один із кандидатів на посаду мовного омбудсмена. Вивіски закладів на столичному Подолі інспектуємо напередодні фіналу конкурсу. Триває відбір від травня. Тараса висунув Офіс омбудсмена. Він родом із Миколаївщини, одразу після Майдану очолював тамтешню обласну раду, відбивав штурм проросійських сепаратистів 2014-го. Був нардепом 8 скликання, працював в освітньому комітеті.

"Команду про наступ треба давати державною мовою, а не кількома мовами. Тому з одного боку, це питання просвітницького, освітнього, інтелектуального характеру, але з іншого боку, це питання стратегічно важливого і його треба витримувати відповідно до закону", – зауважив кандидат на посаду уповноваженого із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Другого кандидата подало Міністерство культури та інформполітики. Це Святослав Літинський. Освіта в нього технічна, але має стаж боротьби за українську мову більш як 8 років. Позивався до Міграційної служби, щоб другу сторінку паспорта не заповнювали російською. А ще судиться з компаніями, аби ті надавати послуги чи маркували продукти українською.

"Написи на товарах повинні бути українською мовою. Це був мій перший позов, перший суд. Сумарно він тривав півтора року. І виробник цих пральних машин за деякий час після того суду почав завозити пральні машини з написами українською мовою", – розповів кандидат на посаду Святослав Літинський.

Святослав вважає: попередній міністр культури фактично саботував створення секретаріату мовного уповноваженого. А без нього у цієї посади – жодних повноважень. Каже, нічого не робила і колишня омбудсменка Тетяна Монахова. І, врешті, звільнилась у травні.

"Чотири місяці були ці проблеми, але пані Тетяна не озвучувала їх, не залучала громадськість до цього. Але тут велика частка провини є Кабінету Міністрів, але вона теж, на жаль, була бездіяльною", – наголосив Літинський.

Після того, як термін подачі кандидатур сплив, Мінкульт раптом передумав і замість Літинського запропонував іншу претендентку – Світлану Бронікову, викладачку Києво-Могилянської академії. Вона вивчає нейролінгвістику, а ще організовувала атестацію з української для державних службовців. Правозахисного досвіду не має. Спілкуватися з нами вона відмовилася. Під час засідання уряду так розповідала про своє бачення завдань мовного омбудсмена:

"Нівелювати підстави у політиків для маніпуляцій. Скільки років замість умов розвитку державної мови в усіх сферах політики захищали частіше не державну мову – себе", – сказала Світлана Бронікова.

У Міністерстві культури нам пояснили: кандидатуру Літинського рекомендувала відбірна комісія. Але її рішення лише дорадче. Тому свій вибір змінили.

"Для Кабінету Міністрів України законом не встановлено заборони на схвалення кандидатури уповноваженого після закінчення цього терміну. Законом не встановлено вимог до процедури відбору таких кандидатур. Саме тому такий відбір не здійснювався у Міністерстві юстиції України", – зазначили в Мінкульті.

Співавтори закону та опозиційні нардепи вважають: Кабмін свідомо намагається затягнути обрання омбудсмена. Бо нині мовне питання – не в сфері інтересів команди Зеленського. Тому й порушили умови конкурсу і замінили свого кандидата.

"Закон чітко вимагає, що людина, яка претендує на цю посаду, має мати бекграунд в захисті прав людини і прав мови. У цієї людини я такого бекграунду не побачив. Можливо, це достойна людина, але це порушення умов конкурсу", – пояснив народний депутат фракції "Європейська солідарність" Микола Княжицький.

Посаду мовного омбудсмена запровадили торік у квітні мовним законом. А от перші штрафи запрацюють лише у 2022 році. Та кожне ваше слово перевіряти за словником не будуть. Штрафуватимуть лише підприємців, які принципово відмовляються обслуговувати вас державною.

Спершу обмежаться попередженням. Вдруге можуть стягнути від 3 до 12 тисяч гривень.

Марія Писаренко, Олексій Сопільняк, "5 канал"

Попередній матеріал
Стефанчук проігнорував запитання президента ПА НАТО щодо справ проти Порошенка – Климпуш-Цинцадзе
Наступний матеріал
У США розробили пристрій, що озвучує мову жестів
Loading...

Денісова звернулася до Нацради через оприлюднення даних потерпілої в Кагарлику

Кримським татарам у СІЗО окупантів необхідна термінова допомога лікарів – Денісова

День безпечного Інтернету: брифінг омбудсмена Миколи Кулеби

Денісова звернулася до омбудсмена РФ через погіршення стану здоров'я і тиск на політв'язнів

В ході обміну можуть звільнити 80 українців з полону – Денісова

Кулеба опублікував перше фото після ДТП