"Моя мама не купувала пластикові підгузки через безвихідь, я ж роблю це навмисно": чи важко залишатися екосвідомою після народження дитини

Олександра Патлач із сином Instagram / oleksandra_brovko
Легко жити в стилі "Нуль відходів" і сортувати сміття, коли ти живеш один або вас у сім'ї двоє. Що ж робити, коли у вашому житті з'являється дитина, а з нею одноразові підгузки, вологі серветки, ватні диски, ліки та інші речі, які не перероблюються, а лише тоннами засмічують планету? 5.UA поспілкувався з екоактивісткою Олександрою Патлач, яка розповіла, чи справді відмова від одноразових підгузків ускладнює життя молодої мами

Олександра Патлач живе за принципом "Нуль відходів" (Zero waste) з 2017 року. Вона з чоловіком сумлінно сортує сміття, використовує компостне відро і займається садівництвом та городництвом. Олександра веде блог в Instagram, де розказує про своє життя в стилі еко, також заснувала власний бренд насіння для вирощування їжі і є активісткою ГО "Зелена генерація". Отож більше в інтерв'ю екоактивістки для 5.UA.

– Добрий день, Сашо. Розкажіть, будь ласка, що підштовхнуло вас стати послідовницею Zero waste? Що далось з легкістю, а що було найважчим у переході?

– Я завжди вважала себе свідомою (не смітила і батарейки здавала на утилізацію на роботі), але насправді мені було далеко до відповідального ставлення щодо довкілля. Злам у свідомості стався на лекції Маріанни Бойко, першої української практичної екоблогерки. Це було чотири роки тому. Саме Маріанна збудила у свідомості картинку всього того, що я навикидала у своєму житті. Все це досі лежить на звалищі. І, боюся, буде лежати довше, ніж я живу. Примножувати своє сміття далі я вже не хотіла. І з усім своїм запалом почала бути еко: від прання пакетиків, щоб здати їх на перероблювання, до переходу на менструальну чашу та багаторазові прокладки. Коли є натхнення і мотивація, то все легко. Найважчим було і лишається наше компостне відро для органіки – воно стає майже непіднімним, коли повне.

– Що змінилося з народженням дитини в плані відходів?

– Ще до вагітності я багато дізналася про екорішення для малюків: багаторазові підгузки та висаджування, одяг з органічної бавовни, натуральна косметика та онлайн-ресурси для перевірки її складу. Але, звісно, на 100% уникати сміття не виходить. Так, я користуюся одноразовими ватними дисками для личка дитини, очей і носика, однак вони з органічної бавовни, мають відповідне маркування, а отже вирощені без застосування пестицидів і не відбілені хлором. Тому є значно безпечнішими для дитини і для планети. Підгузки також використовую як одноразові, так і багаторазові. Одноразові також органічні. А от вологими серветками і вушними паличками не користуємося взагалі.

Ватні еко-диски
Ватні еко-дискиInstagram / oleksandra_brovko

– Розкажіть детальніше про підгузки, якими ви користуєтеся? У чому полягає їхня різниця?

– На сон вдома вдягаю сину багаторазові. Вони в мене двох видів. Німецька система сповивання з органічної бавовни – у наборі кілька підгузків спеціальної форми, вкладки та вовняні шортики. Інший вид багаторазових – спеціальні трусики, що повторюють форму одноразових підгузків. Всередину прикріплюються вкладки. Також вдома у проміжках між снами і годуванням, коли малюк просто лежить і грається чи роздивляється навколо, то я кладу маля на багаторазову непроникну пелюшку та загортаю у звичайну невеличку пелюшку зі старого простирадла. І щойно малюк "зробить справу", одразу міняю цю серветку. Так, прання багато. Але для мене це краще, ніж викидати гори пластикових підгузків. Щодо висаджування, то пробуємо цей спосіб після прогулянки, а також перед і після сну. Не завжди виходить. Але багато матусь тільки цим способом і користуються. Він і є найбільш еко і найбільш природним. Одноразовими підгузками також користуємося, зокрема вночі та на прогулянці. Однак я обираю органічні, без продуктів нафтоперероблювання з матеріалів рослинного походження.

Еко-підгузки
Еко-підгузкиInstagram / oleksandra_brovko

– В Італії запустили пілотний проєкт із перероблення підгузків: вторинно виготовляють пластик, папір і навіть кришечки від пляшок. Що ви думаєте про такий експеримент? Чи змогли б особисто ви пити з пляшки, знаючи, що кришка від неї зроблена з використаного підгузка?

– Почну з кінця – спокійно вип'ю з такої пляшки. Якщо поглянути на технологію, то гадаю, перероблення відбувається при таких температурах, що жодні бактерії не виживуть. Але виникають запитання: як будуть відсортовувати саме підгузки і як очищатимуть сировину. Все це звучить дуже фантастично і головне дорого. Взагалі моя думка, що сортування і перероблення планету не врятують. Не існує таких матеріалів, що можуть перероблятися нескінченно. Тобто наприкінці, коли матеріал втратить свої властивості, ота кришка з підгузка таки потрапить на звалище, бо вже нікому не буде вигідно таке переробляти. Тоді качнуть ще нафти на новий підгузок. Тому насамперед має бути свідоме споживання та багаторазові альтернативи, а вже що не вдалося замінити, то сортувати.

Еко-підгузки
Еко-підгузкиInstagram / oleksandra_brovko

– У чому полягає свідоме споживання у вашому житті?

– Свідоме споживання – це не купувати зайве. Це найголовніше правило, яке стосується всього. Тобто раціональне використання усіх ресурсів, що нас оточують. А далі все за принципом 5-С: сказати "ні" всьому зайвому, скоротити споживання, скористатися повторно, сортувати й утилізувати, сумлінно компостувати.

– Чи вважаєте ви за норму купувати дитячі речі в секонд-хенді або ж ви берете вживані у знайомих?

– Вживані дитячі речі використовую без проблем. Однак надаю перевагу речам знайомих і потім передаю ці речі далі. Звісно, купувала і кілька нових, адже це таке задоволення обирати манюсінькі кофтинки для майбутнього малюка. Зокрема купувала речі з органічної бавовни. Секонд – це подвійна штука: з одного боку вторинне використання це добре, а з іншого нам завозять ці речі як гуманітарну допомогу з інших країн, тобто це продукт швидкої моди, одяг, що вдягнули декілька разів і викинули заради покупки наступних речей на пару разів. Інша справа благодійний магазин "Ласка". Чудовий варіант для сталого гардеробу. Втім, щодо дитячого одягу, то все ж краще брати у друзів.

Еко-одяг для малюків
Еко-одяг для малюківInstagram / oleksandra_brovko

– Розкажіть про ваш мінігород на балконі? У чому полягає експеримент?

– На балконі я вирощую розсаду, яку потім висаджую на ділянці батьків, а також квіти, огірки, помідори та екогубки – люфу. Мій сад розташований у Київській області, 70 км від Києва. Це дача батьків, але вони дозволяють мені там вирощувати, що я захочу. Ми обмінюємося досвідом – я розповідаю про природне землеробство, пермакультуру, сусідство рослин, мульчування, відмову від оранки, а вони діляться багаторічним досвідом вирощування власної їжі. Хоча і я, і мої батьки народилися і виросли в місті, зараз своя земля – це душевна потреба обох поколінь, і мого, і батьків.

– Що є сенс вирощувати самостійно, а що краще купувати?

– Спершу я вирощувала тільки зелень: руколу, шпинат, салат, петрушку, кріп, мангольд. Тепер у мене вже росте батат, нут, спаржа, чуфа, боби, кукурудза, гарбузи і чебрець. Мама теж любить екзотику, тому ми спільно дбаємо про арахіс, топінамбур і безліч видів помідорів. Також є квіти: лаванда, ехінацея, настурція, нагідки, м’ята, меліса, тархун. Я намагаюся сіяти багаторічні, їстівні рослини, бо це запорука сталості і продовольчої безпеки.

Сад Олександри Патлач
Сад Олександри Патлачколаж 5.ua

– Знаю, що в компостне відро не варто кидати їжу тваринного походження через складність перегною. Коли ваш син підросте і почнеться перший прикорм, а далі повноцінний раціон, куди будете викидати рештки їжі? Чи думали ви вже про те, що будете вирощувати на городі для дитини?

– Коли почнеться прикорм, то вміст нашого компостного відра не дуже зміниться. Це будуть переважно овочеві відходи. Ми ще з літа заморозили свої кабачки та фрукти, а ще гарбузи, картоплю і батат. Звісно, не виключаю купівлі дитячого харчування та каш. Якщо говорити про залишки їжі тваринного походження, то їх у компостне відро класти не можна. Такі відходи краще заморозити і віддати тваринами, до прикладу, в селі.

– Які замінники в косметичних засобах і ліках використовуєте для дитини?

– Якщо ви довіряєте своєму лікарю, то будете купувати ліки не дивлячись на пакування. Хіба від пакетика відмовтеся в аптеці. А косметичних засобів у нас лише три: рідина для ванни, олійка і лосьйон. Це все органічна лінійка і тільки натуральні складники, пакування від них перероблюється.

– Яка цитата чи фраза вас надихає жити в стилі еко?

– Думка, яка мені дуже подобається, звучить так: краще, щоб 100% людей робили хоч 1% зусиль на шляху до порятунку планети, аніж 1% екоактивістів робитиме 100% зусиль. Тому важливо розповідати про екологічні проблеми усім, актуалізувати їх, щоб якнайбільше людей хоч трошки замислилися і змінили бодай одну звичку.

Спілкувалася журналіст 5.UA Ірина Мазіпчук

До слова, за різними джерелами, одяг із бавовни, льону чи віскози розкладеться за три роки, з вовни – за один рік. А ось для того, щоб розклався одяг із синтетичних матеріалів і старе взуття, потрібно майже 50 років. Приблизно 187 мільярдів брудних підгузків опиняється у смітниках усього світу щороку. Період розкладання одного становить майже 450 років. Відмова від одноразових підгузків дозволить малюку швидше привчитися до горщика, зведе до мінімуму різні дерматологічні захворювання, а також суттєво збереже сімейний бюджет.

Нагадаємо, раніше Олександра Патлач розповідала, що заважає Україні забути про пластикові пакети на побутовому рівні назавжди.

Дивіться також фотогалерею за темою:

Екологічне лихо із запахом гару: щоденник палаючих українських лісів та полів у сумних кадрах

Ліквідація пожежі в українських лісах
/
Ліквідація пожежі в українських лісах
Пожежа на Житомирщині
/
Пожежа на Житомирщині
Ліквідація пожежі в українських лісах
/
Ліквідація пожежі в українських лісах
Ліквідація пожежі в українських лісах
/
Ліквідація пожежі в українських лісах
Ліквідація пожежі в українських лісах
/
Ліквідація пожежі в українських лісах
Пожежі на Житомирщині
/
Пожежі на Житомирщині
Пожежа в Чорнобильській зоні
/
Пожежа в Чорнобильській зоні
Пожежі
/
Пожежі
Пожежа на Житомирщині
/
Пожежа на Житомирщині
Фото NASA пожежі в Чорнобильській зоні
/
Фото NASA пожежі в Чорнобильській зоні
Фото NASA пожежі в Чорнобильській зоні
/
Фото NASA пожежі в Чорнобильській зоні
Пожежа на Житомирщині
/
Пожежа на Житомирщині
Пожежа в Чорнобильській зоні
/
Пожежа в Чорнобильській зоні

Попередній матеріал
Де в Україні та у представників яких професій середня зарплата найбільша – рейтинг областей
Наступний матеріал
Чи існує "червона смородина": які слова росіяни "запхали" в українську мову – і чому їх час забути, як страшний сон
Loading...