Снаряди
Снаряди 5 канал

Міноборони знову планує укласти контракт із виробником бракованих мін – що відомо

Читайте по-русски
Після скандалу партії із бракованою продукцією поступово замінюють, стверджують у Мінстратегпромі

Дають другий шанс чи закривають очі на помилки? Міністерство оборони планує знову укласти контракт із виробником бракованих мін та підприємствами, які не дотримувалися домовленостей раніше. Попри обурення громадськості, фахівці кажуть: альтернатив серед державних виробників такого типу озброєння небагато, і відмовитися від цієї співпраці повністю неможливо. Докладніше наша Марія Дрозд розповіла. 

Граблі бачили, але наступають на них знову. Міністерство оборони знову може опинитися в епіцентрі скандалу з мінами 120-го калібру. Хочуть купити їх у виробників, які раніше вже підводили як із термінами постачання, так і з якістю боєприпасів.

Відео, яке восени ошелешило українців. Міни – не вибухають і не долітають до ворога. Але від виробників такого продукту не відмовилися. Про сумнівні закупівельні плани Міноборони повідомила Громадська антикорупційна рада при відомстві. Зазначають, що обрані виробники не виконали навіть половини попередніх контрактів, а за провали ніхто не відповів. Щоправда, визнали – альтернатив не так багато, і вкладати фінанси треба насамперед у вітчизняний ОПК. Але дозовано. А закупівельники надто покладаються на одного постачальника.

"Нам Арсен Жумаділов обіцяв, що АОЗ продемонструє яким саме чином вони збираються диверсифікувати ці ризики, але поки що ми не бачимо цього. Більше того, ми бачимо, що знову ж таки, все вливається в об'ємні контракти. На жаль, я думаю, що ми ще побачимо ситуацію з поставками неякісних мін", – зауважила членкиня  Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України Анастасія Шуба.

Своєю чергою, експертка центру протидії корупції Ольга Мельник сказала:

"Агенції оборонних закупівель ніщо не забороняє зараз вимагати у Міністерства оборони і у завода "ікс" підтвердження, що вони спроможні виконати замовлення в обсязі, який доведений Генеральним штабом через Міноборони. І це єдиний вихід. Якщо АОЗ не переконається в цьому, вона переймає на себе певні ризики".

Після попереднього скандалу партії із бракованою продукцією поступово замінюють, стверджують у Мінстратегпромі. Та не виробником єдиним. Серед винуватців колапсу у Центрі протидії корупції називають воєнних представників, які неналежно перевірили завод та його продукцію. І якщо така робота залишиться без змін, чергового скандалу не уникнути.

"Перший висновок їх говорив про те, що підприємство не має достатніх площ виробничих. В них немає всіх комплектуючих, і в них немає достатньої кількості персоналу, щоб виконати велику кількість замовлення. Проте в подальшому ці висновки воєнпредів змінювалися і зрештою вони надали для АОЗ позитивний висновок. Інститут воєнпредів, цієї військової прийомки не спрацював двічі: коли перевіряли спроможність підприємства виготовити боєприпаси і вдруге перед відправкою на фронт. Коли ці боєприпаси вже зійшли з конвеєра", – додала Мельник.

Також Анастасія Шуба зазначила:

"У нас не так багато вибору серед українських виробників, які не здатні постачати міни. І це не означає, що ми повинні відмовитися від контрактування саме з цим постачальником. Ні, тому що у нас не такий багатий вибір, але потрібно забезпечити надійний контроль за якістю, вихідний контроль, аби зменшити ризики".

Відео від військових із палаючою за 50 метрів міною, не єдиний інцидент провалу у галузі оборонних закупівель. Військовий і волонтер Мирослав Гай скаржиться: траплялося – частина зброї вкривалася пилом через бюрократію, замість того, щоб рятувати життя на передовій.

"У нас є якась тотальна неефективність, нездатність на рівні держави провадити оборонні закупівлі. То у нас був випадок, коли міни вже виготовлені, які лежать на складі, не забирали на склади через те, що не були погоджені бюрократичні процедури. Тобто вже готові міни, яких так не вистачає на фронті не віддавали у війська просто через те що, на той момент, що якісь папірці не погодили на рівні АОЗ, Міноборони, і тільки після скандалу це питання було врегульоване", – наголосив офіцер ЗСУ, волонтер і керівник БО "Фонд "Мир і Ко" Мирослав Гай.

Члени Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони закликали високопосадовців, які входять до Ставки Верховного головнокомандувача, уникнути потенційного ризику. Зокрема, зобов'язати закупівельників розподіляти замовлення між різними виробниками. А також звернулися до правоохоронців, щоб ті перевірили дії чиновників щодо закупівель озброєння. 

Марія Дрозд, "5 канал"

Нагадаємо, Сили оборони України отримали партію неякісних мін 120-мм калібру, вироблену "Укроборонпромом".

Як повідомляв 5.ua, не вилітають і неточно летять: бійці заявили про неякісні снаряди на фронті – що кажуть у Міноборони.

Читайте також: Браковані снаряди для ЗСУ: Умєров звинуватив АОЗ у поганій роботі, чи шукає Міноборони "крайніх".

Дивіться відео:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Зеленський приїхав на Донеччину: відвідав командний пункт тактичної групи "Покровськ"
Наступний матеріал
москва цілеспрямовано сотнями років влаштовує геноцид українців – Сибіга
Loading...