Медична реформа, або як гроші "ходитимуть" за пацієнтом: детально про головне

e-Health в Україні 5 канал
Онлайн-запис, електронні медичні картки, збільшення зарплат лікарям та більше автономії закладам охорони здоров’я. Такі сподівання покладають пацієнти й медики на медреформу, закон про реалізацію якої днями набув чинності. А яких змін очікувати насправді в результаті нововведення – дивіться в нашому сюжеті

Через телефон, комп'ютер і спеціальний термінал записуються до лікаря пацієнти одного з центрів первинної допомоги столиці. Достатньо ввести персональні дані і обрати зручний час візиту. Сервісом "поліклініка без черг" киянка Тетяна Рідкоус користується вже декілька місяців. Доти ж гаяла час у чергах.

"Тобі одразу приходить смс про твій номер, час, дату. І вже йдеш до лікаря без талона", – розповідає, як це працює, пані Тетяна.

Медреформа в Україні
Медреформа в Україні5 канал

Днями закон про медреформу набув чинності. Відповідно до нововведень, пацієнт сам обиратиме, в кого  лікуватися, незалежно від місця проживання, і лікар не має права відмовити – допоки не набере максимум дві тисячі осіб. Але укласти декларацію українці зможуть лише з квітня 2018 року.

Наразі декларації між лікарями та пацієнтами підписують у тестовому режимі. Вони будуть дійсними і після квітня, якщо в договір не вноситимуть правок.

"У нас уже майже 70% лікарів, які працюють у нашому Центрі, зареєстровані в системі e-Health. І ми готуємося до того, щоб лікарі вже могли заповнити декларацію і працювати по-новому", – каже директор Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Голосіївського району столиці Галина Лось.

Медреформа в Україні
Медреформа в Україні5 канал

Електронна система охорони здоров'я e-Health має сформувати центральні реєстри: медзакладів, лікарів і пацієнтів. Для цього медустанови первинної ланки повинні бути оснащені комп’ютерами та мати інтернет-мережу. Забезпечити заклад всім необхідним має місцева влада. І вже після внесення даних пацієнта до бази створюватимуть електронні медичні картки.

"Наші пацієнти, буває таке, мають не одну, а дві і три амбулаторні картки. А вже коли буде комп’ютеризовано – ти чітко бачиш динаміку спостереження пацієнта – чи те, що призначали, має результат; чи треба підібрати інше лікування", – переконана дільничний терапевт Юлія Ковальчук.

Медреформа в Україні
Медреформа в Україні5 канал

"Ще не розв'язане це питання, але ми зараз його актуалізуємо разом із міністерством. Йдеться про питання так званої інтероперабельності – обміну медичними даними між установами", – додає прес-секретар асоціації e-Health Андрій Заєць.

Водночас, триває створення Національної служби здоров’я. Вона виконуватиме функції державного страховика. Тобто укладатиме договори з медзакладами і закуповуватиме в них послуги для населення.

e-Health в Україні
e-Health в Україні5 канал

"Директор закладу сам визначатиме, куди він витрачатиме кошти, які підприємство буде отримувати. В тому числі – виплати зарплат лікарю, проведення ремонтів", – пояснює начальник управління охорони здоров’я Голосіївської РДА Києва Олена Довгань.

Відтепер гроші держава виділятиме не на заклад, а на конкретну людину. Дохід лікаря залежатиме від кількості пацієнтів.

"З часом лікар починає бути зацікавлений у наданні якісної допомоги. Такого раніше не було. Тобто, радянська модель цього не передбачала", – каже заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський.

Принцип "гроші йдуть за пацієнтом" працює так: коли пацієнт приходить до лікаря, він отримує первинну допомогу безкоштовно, а гроші за свою роботу лікар отримає від держави. Оператором виплат стане Національна служба здоров’я України.

e-Health в Україні
e-Health в Україні5 канал

Конкурс на посаду голови Національної служби здоров’я та його заступників МОЗ планує оголосити вже цього місяця.

Людмила Павленко, Олександр Горнейчук та Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Скандал через польський закон про заборону "бандерівської ідеології": як реагує світ
Наступний матеріал
"Не війною єдиною": історія бійця АТО, який в окопах нашвидкоруч пише вірші
Loading...