Скандал через польський закон про заборону "бандерівської ідеології": як реагує світ

Сенат Польщі 112.ua
Закон, який заперечує злочини поляків під час Другої Світової війни, ухвалили тамтешні парламентарі. Тепер, за цим документом, вклад поляків у створення Третього рейху, концентраційних таборів та геноцид єврейського народу навіть згадувати заборонено

Натомість, прописані там злочини так званих бандерівців. Обурені ухваленням такого закону – Брюссель, Тель-Авів, Вашингтон та Київ. Докладніше – в нашому сюжеті. 

  • Голосування у Сенаті Польщі

Закон про Інститут національної пам’яті серед ночі ухвалив Сенат Польщі. Його підтримали здебільшого представники керівної партії "Право і Справедливість". Депутати опозиції наполягали, що документ невдалий і його треба змінити.

"Цей закон має дуже широке застосування. Він може посилити суперечки про історію, що відбувається в кожній країні, також у Польщі. Зокрема, про найновішу історію, про часи нацистської окупації. Але такі дискусії не можуть відбутися під наглядом прокурора", – каже депутат Сейму від партії "Громадянська платформа" Богдан Кліх.

Проти "бандерівців" у Польщі
Проти "бандерівців" у ПольщіYouTube / Новости-N

Натомість їхні опоненти переконували: законопроект дозволить уникнути ситуації, коли Польщу безпідставно звинувачують у злочинах проти євреїв у роки Другої Світової війни. Зрештою, документ схвалили без поправок.

"Ми мали зустріч із керівництвом партії, ми довго говорили про цю ситуацію, дуже сумнівалися і здивувалися, що хтось – проти нашої боротьби за правду, щоб гідність поляків сприймали і тлумачили інакше", – заявив спікер Сенату Станіслав Карчевський.

  • Закон про заборону "бандерівської ідеології": що передбачено

Закон забороняє звинувачувати Польщу та польський народ у створенні Третього рейху, концентраційних таборів та геноциді єврейського народу. Згідно з документом, також не можна використовувати словосполучення "польські табори смерті".

За порушення норм закону передбачене покарання – від адміністративного штрафу до трьох років позбавлення волі. Таке саме покарання чекає на тих, хто пропагуватиме, як написали в законі, "бандерівську ідеологію".

Закон про "бандеризм"
Закон про "бандеризм"5 канал

"Злочини бандерівських націоналістів і членів формувань, що співпрацювали з Третім рейхом. Діяння, скоєні у 1925-1950 роках з застосуванням насильства, терору або інших форм порушення прав людини щодо окремих осіб або груп людей. Злочини бандерівських націоналістів, що брали участь у знищенні єврейського населення та вбивствах поляків на території Волині та Східної Польщі", – йдеться у документі.

  • Реакція України

Закон засуджують у багатьох країнах світу, зокрема і в Україні. Президент Петро Порошенко висловив глибоку стурбованість рішенням польського Сейму. Він зазначив: цей закон не відповідає принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею, адже оцінки, які містяться в рішенні, "абсолютно необ'єктивні та категорично неприйнятні".

Порошенко закликав поляків пам'ятати про спільні перемоги над тоталітарними режимами і на основі цього вибудовувати діалог. Розкритикували закон і в Українському інституті національної пам'яті.

  • Реакція світової спільноти

У Брюсселі теж розчаровані. Голова Європейської Ради Дональд Туск засудив скандальний закон.

"Ті, хто поширює неправдиве формулювання про польські табори, шкодить доброму імені та інтересам Польщі. Автори закону спрямували той підлий наклеп на весь світ, як ніхто інший", – зазначив очільник Європейської Ради.

В Ізраїлі закон назвали спробою Польщі відбілити поляків, причетних до злочинів під час Другої Світової. У відповідь на це Тель-Авів планує розширити чинний закон про заборону заперечення Голокосту. Зокрема, пропонують також вважати злочином заперечення або зведення до мінімуму участі в ньому нацистських колаборантів, що прирівняє польський закон до заперечення Голокосту.

Ізраїль, згадують Голокост
Ізраїль, згадують Голокост5 канал

"Iзраїль виступає категорично проти рішення польського Сенату. Ізраїль прискіпливо стежить за будь-якою спробою кинути виклик історичній правді. Жоден закон не змінить фактів", – наголосив спікер МЗС Ізраїлю Еммануель Нахшон.

Сполучені Штати Америки вже пригрозили Варшаві наслідками, які чекатимуть на відносини між країнами, якщо польський президент підпише закон. Адже на переконання Держдепартаменту, законодавство може підірвати свободу слова в країні.

"Ми всі повинні бути обережними, щоб не перешкоджати обговоренню і коментуванню Голокосту. Ми вважаємо, що відкриті дискусії та освіта – це найкращий спосіб протидіяти неточним та шкідливим виступам", – зазначила речниця Державного департаменту Хізер Нойєрт.

Історики зі всього світу нагадують про беззаперечні факти. В організації Голокосту німецькі нацисти мали багато помічників серед місцевого населення. Наводять статистику: у відсотках до населення країни на території Польщі євреїв загинуло навіть більше, ніж у самій нацистській Німеччині. 

Табори смерті у Польщі
Табори смерті у ПольщіРадіо Свобода

Михайло Прудник, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею: 

День пам'яті: у Польщі вшановують жертв Голокосту

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
100-річчя бою під Крутами – боротьба заради майбутнього
Наступний матеріал
Медична реформа, або як гроші "ходитимуть" за пацієнтом: детально про головне
Loading...