100-річчя бою під Крутами – боротьба заради майбутнього

5.ua
Бій тривав шість годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків

Сьогодні, 29 січня, виповнюється 100 років, як українські студенти-вояки у бою під Крутами ціною власного життя зупинили переважаючого за чисельністю та озброєнням ворога – більшовицьку армію, яка фактично наступала на українську державність. Серед приблизно 70-100 загиблих українських воїнів – 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. Про це нагадує "5 канал".

Бій під Крутами затримав наступ противника на Київ на чотири дні, що дало можливість українській делегації підписати Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Яскраво ситуацію з розстановкою сил описав Володимир Винниченко у своїй книзі "Відродження нації":

" …Це була війна впливом… Наш вплив був менший. Він був уже настільки малий, що ми з великими труднощами могли складати якісь невеличкі більш-менш дисципліновані частини й висилати їх проти більшовиків. Більшовики, правда, теж не мали великих дисциплінованих частин, але їхня перевага була в тому, що всі наші широкі маси солдатства не ставили їм ніякого опору або навіть переходили на їхній бік, що майже все робітництво кожного міста ставало за ними; що в селах сільська біднота явно була більшовицька; що, словом, величезна більшість самого українського населення була проти нас.
Єдиною активною мілітарною нашою силою була наша інтелігентна молодь і частина національно-свідомого робітництва, яке гаряче стояло за українську державність, розуміючи за нами ту державність так само, як і ми її розуміли…

5.ua

До полону більшовиків потрапили 27 українських юнаків з яких спочатку жорстоко знущалися а потім розстріляли. Учень 7-го класу Григорій Піпський зі Старосамбірщини перед розстрілом перший почав співати "Ще не вмерла Україна", і решта студентів підтримали спів.

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Водночас радянське керівництво всіляко намагалося приховати обставини трагедії – після встановлення радянської влади подвиг молоді під Крутами було забуто на більш ніж 70 років, а  інформація замовчувалась або перекручувалась – полеглих називали зрадниками.

5.ua

Наразі, в Україні цій події надають важливого значення, при цьому мета заходів, які проводяться з нагоди 100-річчя трагедії, – встановити історичні зв’язки між юними героями української революції 1917-1921 років, борцями за свободу і незалежність України проти більшовицької навали та сучасними учасниками АТО на сході України – війни з російським агресором за збереження територіальної цілісності та незалежності України.

"Зараз, коли відбулася окупація і анексія частини території України, ті подвиги, які вже здійснило нове покоління молоді, по-іншому дозволяють поглянути і на історію 100-річної давнини. Наше зобов’язання – провести відзначення 100-річчя бою під Крутами на найвищому рівні", - заявив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко під час наради з підготовки заходів.

5.ua

Більша частина заходів запланована на 28 та 29 січня на меморіальному комплексі "Пам'яті героїв Крут" у селі Пам'ятне Борзнянського району Чернігівської області, для чого Укрзалізниця надала додатковий швидкісний поїзд №798/797 Київ – Крути – Київ. 

В неділю, 28 січня, національна скаутська організація ПЛАСТ традиційно провела патріотичну гру, а сьогодні, 29 січня з 10 години там працюватимуть військово-історичні експозиції та  оглядові екскурсійні вагони. У Києві керівники держави візьмуть участь у презентації мистецького проекту "Балада про Крути", що відбудеться на сцені Національного академічного драматичного театру імені І.Франка.

А Український інститут національної пам'яті до Дня пам'яті Героїв Крут підготував інфографіку:

Крути
КрутиУІНП
Інфогр Крути
Інфогр КрутиУІНП
Інфогр Крути
Інфогр КрутиУІНП
Інфографіка Крути
Інфографіка КрутиУІНП

Дивіться фотогалерею за темою:

У Києві українці вшановують пам’ять героїв Крут – фоторепортаж

/
Президент України Петро Порошенко вшановує пам'ять героїв Крут
/
/

Попередній матеріал
День пам’яті: Сьогодні 73-я річниця звільнення одного з наймоторошніших таборів смерті - Аушвіц-Біркенау в Освенцимі
Наступний матеріал
Скандал через польський закон про заборону "бандерівської ідеології": як реагує світ
Loading...