Польща
Польща flickr.com

"Спроба відбілитися": в Україні та світі відреагували на польський закон про заборону "бандерівської ідеології"

Ухвалення закону вже викликало негативну реакцію в Україні, Ізраїлі та США

Закон про Інститут національної пам'яті серед ночі ухвалив сенат Польщі. "За" висловилися 57 законотворців. Здебільшого це представники керівної партії "Право і Справедливість".

Ухваленню передувала бурхлива дискусія. Депутати опозиції наполягали, що документ невдалий і його потрібно змінити. Їхні опоненти переконували: законопроект дозволить уникнути ситуації, коли Польщу безпідставно звинувачують у злочинах проти євреїв у роки Другої світової війни. Зрештою документ схвалили без поправок.

Закон забороняє звинувачувати Польщу та польський народ у створенні Третього рейху, концентраційних таборів та геноциді єврейського народу. Згідно з документом, не можна також використовувати словосполучення "польські табори смерті". За порушення норм закону передбачене покарання – від адміністративного штрафу до 3 років позбавлення волі. Таке ж покарання чекає на тих, хто пропагуватиме "бандерівську ідеологію".

За законом, це: "злочини бандерівських націоналістів і членів формувань, що співпрацювали з Третім рейхом. Діяння, скоєні у 1925-1950 роках, з використанням насильства, терору або інших форм порушення прав людини щодо окремих осіб або груп людей. Злочини бандерівських націоналістів, що брали участь у знищенні єврейського населення та вбивствах поляків на території Волині та Східної Польщі".

Ухвалений польським сенатом закон негативно вплине на свободу слова в країні. Окрім цього, таке рішення – це крок до ескалації стосунків між Україною та Республікою. Так "5 каналу" прокоментував голосування польських законотворців директор Інститут національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Народний депутат від БПП Володимир Ар'єв в контексті прийняття цього закону наголосив на важливості правильних висновків з історичного минулого. Бідкається – польські політики забули, чим закінчилася ворожнеча України та Польщі для обох країн.

Глава комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко наголосила, що "політизуючи історію, польські політики переходять червоні лінії в добросусідських відносинах з Україною, Литвою, Німеччиною".

У світі

Низка країн  вже відреагувала на ухвалення закону. Так, у Ізраїлі його назвали спробою Польщі відбілити поляків, причетних до злочинів Другої світової. У відповідь на законопроект в Ізраїлі планують розширити чинний закон про заборону заперечення Голокосту від 1986 року. Зокрема, пропонують також вважати злочином заперечення або зведення до мінімуму участі нацистських колаборантів. Таким чином, стверджують автори поправок, польський закон, який забороняє говорити про причетність поляків до злочинів нацистів, прирівнюється до заперечення Голокосту.

"Ізраїль виступає категорично проти рішення польського сенату. Ізраїль прискіпливо стежить за будь-якою спробою кинути виклик історичній правді. Жоден закон не змінить фактів", – зазначив спікер МЗС Ізраїлю Еммануель Нахшон.

А Сполучені Штати Америки закликають Польщу зважати на наслідки, які чекатимуть на відносини між країнами, якщо польський президент таки підпише закон, що передбачає кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків. США стурбовані тим, що законодавство може підірвати свободу слова в країні.

"Ми всі повинні бути обережними, щоб не перешкоджати обговоренню і коментуванню Голокосту. Ми вважаємо, що відкриті дискусії та освіта – це найкращий спосіб протидіяти неточним та шкідливим виступам", – заявила речниця Державного департаменту США Хізер Нойєрт.

Попередній матеріал
"Мрія" - український літак, а не російський: 7-річний українець знайшов помилку в британській енциклопедії
Наступний матеріал
Брифінг головного військового прокурора – відео
Loading...