Масляна-2019: коли спалювати опудало, готувати млинці та просити прощення у рідних

Святкування Масляної Depositphotos
Сьогодні розпочинається тиждень Масляної. 5.ua зібрав для вас найцікавіші традиції цього свята та що потрібно робити кожного дня аж до Прощеної Неділі

Масляна або Масляниця почали святкувати ще за часи Київської Русі, до того як Володимир Великий приніс Християнство на українські землі. Від тоді язичницьке свято поєднало у собі християнські традиції і вже святкується українцями більше тисячі років.

Перші згадування Масляної датується календарями IV століття. Вважається, що саме це свято символізує прихід весни і прощання із зимою. Якщо раніше воно відзначалося у День весняного рівнодення, як язичницьке свято, то сьогодні, як християнське, за сім тижнів до Великодня.

Масляну прийнято святкувати весь тиждень перед Великим постом. Люди спалюють солом'яне опудало, готують млинці, ходять один до одного в гості. В Київські Русі млинці готували на глиняних пательнях із зубчиками по периметрах і хрестом по середині. Такий собі жертовний прилад. Млинці – одна із найдавніших українських страв, яка символізує сонце і тепло. Вважається, якщо з'їсти млинець на Масляну, то літо буде теплим, а врожай – щедрим.

Понеділок – Зустрічний

З понеділка починають плести велику солом'яну ляльку, на яку вдягають старий жіночий одяг. Вважається, що увесь наступний тиждень має бути дуже величним: велике опудало, багато млинців, частувань на столі, гостей в домі. Також в понеділок починаємо пекти млинці. Якщо раніше рецепт був дуже простий, який включав у себе борошно та молоко, то сьогодні на Масляну можна робити млинці з сиром, фруктами, ікрою, медом та згущеним молоком. У цей день також прийнято приймати у себе гостей і частувати їх смачним. Варто відзначити, що на Масляну вже не можна вживати м'ясні страви, втім варто готувати багато млинців, вживати молочні продукти та рибні страви.

Вівторок – Загравання

Так як більшість язичницьких свят пов'язані з продовженням роду, то Масляна також без цього не обійшлася. У вівторок хлопці ходять в гості і виглядають своїх дівчат-наречених. На вулиці потім влаштовують веселі забави, які тривають фактично весь день. Є ще такий цікавий ритуал, який саме на Масляну відбувається, коли до хлопців, які ще не мають своєї коханої дівчини, до ноги прив'язується колодка. Таким чином хлопців стимулюють активніше шукати свою другу половинку.

Середа – Ласунка (Ласунець)

У цей день теща має запросити зятя в гості і частувати його найсмачнішими млинцями. З козацьких часів у цей день почали готувати і вареники, які також можна зробити з сиром, фруктами та овочами. У середу завершується перший етап Масляної, який називається Вузькою.

Спалювання опудала, Масляна
Спалювання опудала, МаслянаDepositphotos

Четвер – Широка Масляна

Починається другий етап, коли починається справжні активні гуляння, жарти, пісні, танці, ігри, розваги та активне частування, під час яких столи прогинаються від великої кількості смачної їжі.

П'ятниця – Тещині Вечірки

Якщо до цього теща запрошувала зятя в гості, то в п'ятницю вже зять запрошував до себе в гості тещу і пригощає також смачними їствами.

Субота – Невістчині Посиденьки

В сучасній Україні люди святкують активно Масляну саме на вихідних. У суботу невістка має запрошувати в гості сестер свого чоловіка і частувати їх обідом.

Неділя – Прощена

Останній день Масляної і всі готуються до посту. Люди йдуть до церкви, проходять духовне очищення, ходять в гості до родичів, до сусідів і просять у всіх пробачення. Так повелося, що на Прощену Неділю кажуть: "Простіть мене люди!", а у відповідь потрібно відповідати – "Бог простить!". Опудало, яке сплели в понеділок, вивозять за село, спалюють його, водять навколо хороводи і активно зустрічають весну.

Про традиції та обряди свята Масляної розповіла арт-директор "Парку Київська Русь" Наталія Коваль, спілкувалася Ірина Мазіпчук

Попередній матеріал
Корюківська трагедія 1943 року: як радянські партизани допомогли нацистам винищити ціле українське місто
Наступний матеріал
Воля або смерть: як загинув видатний борець за незалежність України Роман Шухевич
Loading...