"Мандруй Україною": що приховує загадкова та мальовнича столиця Білої Хорватії

Стільське, Львівщина 5 канал
"5 канал" продовжує спецпроект "Мандруй Україною". На Львівщині допитливий турист відшукає покинуті кам’яні печери та жертовні камені, вік яких - понад десять століть

Місце, яке у VII столітті іменувалося столицею Білих Хорватів і перевершувало тогочасний Київ за площею у 20 разів - на таку місцину натрапили наші журналісти у пошуках незвичних туристичних маршрутів на Львівщині.

Городище Стільське немов ховається у Передкарпатті. Але дістатися до нього легко - тут чудове сполучення з усіма куточками України. Ми вирушаємо зі Львова. Автомобілем це - не більше 40 кілометрів.

Зараз на місці городища - звичайне сільське пасовище, а у VII столітті тут вирувало життя. Городище Стільське було столицею великої країни - Білої Хорватії. Тут був мегаполіс площею 250 гектарів.

Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина

Надзвичайну історію звичайного українського села вперше оприлюднив львівський археолог Орест Корчинський. Він почав досліджувати цю місцевість 35 років тому і знайшов майже тисячу артефактів.

"Це відкриття оборонних стін, їхні конструкції. а також залізоплавильний комплекс, який знайдений у Стільську, де виплавляли метал, і відразу кували", - розповідає дослідник Орест Корчинський.

Збереглися на місці городища і залишки жертовників. Тут язичницькі священики приносили в жертву тварин. Утім, майже всі колишні жертовники "приватизовані" - селяни зробили з них підвали. Температура там зберігається подекуди в 11 градусів.

Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина
Стільське, Львівщина

Дослідник інтригує й іншим місцем, цікавим для туристів, - це давній храм. "Унікальність того храму, що він одночасно має кілька функцій - тобто функції релігійного характеру, де кожні із цих коридорів є давні вівтарі, присвячені тим язичницьким богам багатовірців", - розповідає Корчинський.

Окрасою туристичного маршруту є камінь Диравець, на якому висічені символи, що уособлюють три субстанції створення світу: вогонь, воду й повітря. З історією цього місця пов’язано чимало легенд.

Науковці кажуть, що досі встигли дослідили лише 0,5% території колишнього городища. Що ж приваблює туристів до цього місця – дивіться у сюжеті:

Марта Шикула, Євген Радіон , Львівська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Круїз на легендарній козацькій "Чайці": Запоріжжя запрошує у мандри
Наступний матеріал
Княжа резиденція на трьох островах та 60 тисяч експонатів: які скарби приховує мальовнича Черкащина
Теги:
Loading...