"Мандруй Україною": що приховує загадкова та мальовнича столиця Білої Хорватії

Стільське, Львівщина 5 канал
"5 канал" продовжує спецпроект "Мандруй Україною". На Львівщині допитливий турист відшукає покинуті кам’яні печери та жертовні камені, вік яких - понад десять століть

Місце, яке у VII столітті іменувалося столицею Білих Хорватів і перевершувало тогочасний Київ за площею у 20 разів - на таку місцину натрапили наші журналісти у пошуках незвичних туристичних маршрутів на Львівщині.

Городище Стільське немов ховається у Передкарпатті. Але дістатися до нього легко - тут чудове сполучення з усіма куточками України. Ми вирушаємо зі Львова. Автомобілем це - не більше 40 кілометрів.

Зараз на місці городища - звичайне сільське пасовище, а у VII столітті тут вирувало життя. Городище Стільське було столицею великої країни - Білої Хорватії. Тут був мегаполіс площею 250 гектарів.

Надзвичайну історію звичайного українського села вперше оприлюднив львівський археолог Орест Корчинський. Він почав досліджувати цю місцевість 35 років тому і знайшов майже тисячу артефактів.

"Це відкриття оборонних стін, їхні конструкції. а також залізоплавильний комплекс, який знайдений у Стільську, де виплавляли метал, і відразу кували", - розповідає дослідник Орест Корчинський.

Збереглися на місці городища і залишки жертовників. Тут язичницькі священики приносили в жертву тварин. Утім, майже всі колишні жертовники "приватизовані" - селяни зробили з них підвали. Температура там зберігається подекуди в 11 градусів.

Дослідник інтригує й іншим місцем, цікавим для туристів, - це давній храм. "Унікальність того храму, що він одночасно має кілька функцій - тобто функції релігійного характеру, де кожні із цих коридорів є давні вівтарі, присвячені тим язичницьким богам багатовірців", - розповідає Корчинський.

Окрасою туристичного маршруту є камінь Диравець, на якому висічені символи, що уособлюють три субстанції створення світу: вогонь, воду й повітря. З історією цього місця пов’язано чимало легенд.

Науковці кажуть, що досі встигли дослідили лише 0,5% території колишнього городища. Що ж приваблює туристів до цього місця – дивіться у сюжеті:

Марта Шикула, Євген Радіон , Львівська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Круїз на легендарній козацькій "Чайці": Запоріжжя запрошує у мандри
Наступний матеріал
Княжа резиденція на трьох островах та 60 тисяч експонатів: які скарби приховує мальовнича Черкащина
Теги:
Loading...