Княжа резиденція на трьох островах та 60 тисяч експонатів: які скарби приховує мальовнича Черкащина

5 канал
"5 канал" продовжує спецпроект "Мандруй Україною"

Один із найбагатших європейських княжих палаців XIX століття на Черкащині у Корсуні-Шевченківському. Перший власник земель – князь Станіслав Понятовський – родич останнього польського короля Авгeста. Саме для останнього побудували резиденцію. І розкинули її на трьох островах, у руслі річки Рось та її гранітними берегами. Саме там побували журналісти "5 каналу", щоб показати вам черговий епізод нашого спецпроетку "Мандруй Україною".

Палац Понятовських-Лопухіних побудований більше 200 років тому на берегах річки Рось. Він став флагманом нового стилю, це перша неоготична споруда на берегах Речі Посполитої .

Замок – найрозкішніша будівля палацо-паркового комплексу. Його центральна зала досі пам'ятає колишній блиск численних балів. Тут влаштовували бали, грав оркестр

За два століття палац змінив три родини власників. Кожна з них щось додавала до його архітектури. Нещодавно опікуни княжого спадку випадково відмили під стелею стародавній оздоблювальний візерунок, що дозволяє уявити яким був палац. В ньому можна зустріти суміш різних стилів і своєрідна еклектика стилів, але дуже гармонійна. На території резиденції збереглося 10 будівель.

Олена Райкова, старший науковий співробітник Корсунь-Шевченківського заповідника ,  розповідає: "Башта із в’їзними воротами була збудована у середині XIX століття князем Лопухіним. Також на острові збереглася будинок-контора управителя маєтком князя Лопухіна, конюшня, каретна, будівля манежу".

Серед 60 тисяч експонатів палацу є і надзвичайно цінні. Найціннішими експонатами можна вважати срібний пояний набір вільшанського скарбу, золоту бляху із скіфського кургану, а також різні речі із XVIIстоліття.

Остання власниця резиденції – княгиня Ольга Лопухіна-Демидова – на початку XX століття виїхала до Німеччини. Майно розграбували. А після Другої світової війни двір палацу заполонила військова техніка. Тепер, під час екскурсій, у колись величних залах розповідають про історію  Корсунь-Шевченківської битви.

Парк навколо палацу розкинувся на сотню гектарів – берегом Росі та трьома островами, які поєднані дерев'яними місточками.

Яна Лимаренко, Олександр Коваленко, Черкаська область, "5 канал"

Попередній матеріал
"Мандруй Україною": що приховує загадкова та мальовнича столиця Білої Хорватії
Наступний матеріал
Де сили богатирської просити, здійснювати бажання помахом руки та знаходити кохання: ТОП-5 "чудесних" місць Києва
Loading...