Станіслав Клих
Станіслав Клих 5 канал

Людина трагічної долі: як Станіслава Клиха заманили в Росію та зробили чеченським бойовиком

Рівно рік тому верховний суд Чечні засудив двох українців – Миколу Карпюка та Станіслава Клиха за начебто участь у Чеченській війні проти російських військових. Засуджені всі звинувачення заперечують

Клих стверджує, що взагалі ніколи раніше не був у Чечні. Сьогодні минає рік після вироку, згідно з яким у російській тюрмі Клих має відсидіти 20 років. Поспілкуватися зі Станіславом по телефону його мамі вдалося в січні. Але відтоді вона майже нічого не знає про долю сина.

У затишній квартирі на лівому березі Києва Станіслав Клих жив до своєї фатальної поїздки до Росії. Його мама – Тамара Іванівна – то зі сльозами, то з усмішкою згадує історії з життя свого єдиного сина, який ніколи не завдавав клопотів батькам. Він запоєм читав, вмостившись на улюбленому дивані, обожнював її солодку випічку, збирав метеликів і марки. Турбувалися лише за невлаштоване особисте життя. Під час відпочинку на морі влітку 2013-го – познайомився з росіянкою Вікторією, яка потім відіграла фатальну роль у його житті. Невдовзі жінка приїхала до Києва знайомитися.

"І телефонувала мені і смски писала, що "я ніколи не зустрічала таких добрих і хороших людей… Мовляв "Стас добрий, спокійний, врівноважений, не п'є, не курить", – згадує Тамара Клих. У серпні 2014-го, у розпал російсько-української війни Вікторія запросила Станіслава в гості до російського Орла. Запрошення підкріпила вагомим аргументом. "Треба поїхати, говорить, що вагітна. Щось вона придумує, кажу. Мені перестала телефонувати і смски писати. Стас, кажу, хіба тут мало дівчат? Вирішив поїхати. "Поставлю всі точки над і", – оце були його головні слова", – розповідає мати.

А вже за кілька днів до Києва зателефонував незнайомець і повідомив – Станіслав Клих затриманий і перебуває в СІЗО. Зв'язатися з жінкою, яка заманила її сина у пастку, Тамарі Іванівні більше не вдалося. Сина побачила лише кілька разів. Під час процесу в Грозному, де його і Миколу Карпюка звинуватили у загибелі 30 російських військових під час чеченської війни.

Він розповів матері – щоб вибити зізнання у злочинах, яких він не скоював, його сильно катували. І це дуже вплинуло на психічний стан українського політв'язня. Після звільнення Надії Савченко, Геннадія Афанасьєва та Юрія Солошенка з'явилась надія, що наступним може стати Станіслав Клих. Тоді йому вдалося зателефонувати мамі з Воронежа. "Зателефонував і каже "А може мене на обмін привезли". З радістю. "А якщо ні – то тут рядом. Ти частіше приїдеш", – зі сльозами розказує Тамара Іванівна. Але ці надії не виправдалися. Воронеж став лише перевальним пунктом на шляху до Верхньоуральської колонії у Челябинській області.

Координатор медійної ініціативи "За права людини" Марія Томак каже: "В якому він зараз стані, невідомо. Його стан я б назвала "непрогнозованим". Але вже знайшли адвоката на місці, який буде його просто відвідувати, хоча б раз на місяць. Їздити до нього, дивитися, в якому він стані".

Тамара Клих мріє поїхати на побачення з сином до Верхньоуральська. Це майже 2,5 тис. км від Києва. А поки що вона пише листи, на які не отримує відповіді. І переглядає улюблені іграшки сина, які він просив зберігати.

Наталія Жижко, Орест Пона, "5 канал"

Попередній матеріал
Порошенко: Російська анексія Криму та агресія на Донбасі є викликом для всього Чорноморського регіону
Наступний матеріал
Gocamp: волонтери зі 140 країн світу з'їжджаються в Україну, аби навчати англійської
Loading...

Український політв'язень Артур Панов знепритомнів у ростовському суді

"Дуже сумує і хоче додому": Мама Кольченка вперше відвідала сина у російській в'язниці

Нові пільги для політв'язнів та їхніх сімей: що пропонують у МінТОТ

Презентація законопроекту про визнання політв'язнями осіб, позбавлених свободи за рішенням окупаційної влади – трансляція завершена

Бойовики на Донбасі обстріляли цивільних: двоє осіб поранено

Механізм блокування російських web-ресурсів поки не розроблений – Грицак