Коронавірус в Україні: рекомендації, заборони, штрафи та пільги на карантині

Маска в метро Depositphotos
Пандемія коронавірусу COVID-19 вплинула на життя людей у більшості країн світу. В Україні – також. Ще 12 березня уряд ухвалив рішення про введення карантину. Але з 18 принаймні протягом двох найближчих тижнів усім нам доведеться жити у геть новій реальності

Як закон має полегшити життя на карантині

Крім обмежень і заборон у законі, ухваленому ВР, є кілька норм, які мають допомогти країні пережити карантин. Деякі почнуть діяти одразу із законом, над іншими ще має попрацювати уряд.

 • Можна піти у неоплачувану відпустку, яка не буде рахуватись у загальний строк.
 • Чиновникам перенесуть термін подачі електронних декларацій – з 1 квітня до 1 червня.
 • Роботодавці можуть доручити працівникам, у т. ч. державним, працювати вдома.
 • Переселенцям не можуть скасувати довідку про взяття на облік чи припинити соцвиплати, навіть якщо вони тривалий час відсутні.
 • За несвоєчасну оплату комуналки не можна нараховувати штрафи, відключати послуги, виселяти з житла.
 • Лікарі та всі, хто зайнятий у боротьбі з вірусом, отримуватимуть додатково до двох зарплат. Доплати передбачать і для працівників, "які забезпечують життєдіяльність населення".
 • Виплати субсидій не можна зупинити, їх мають продовжити автоматично, а коло отримувачів – розширити.
 • Призупиняються виплати по іпотеці.
 • Карантин буде в офіційному переліку форс-мажорних ситуацій. Це може стати в нагоді бізнесу.
 • Не каратимуть іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати чи продовжити термін перебування в Україні.
 • Кабмін контролюватиме ціни на ліки, товари медичного призначення та соціально значущі.
 • Безробітного реєструватимуть у перший же день після звернення і тоді ж призначатимуть допомогу по безробіттю.
 • Розмитнення необхідних ліків та медичного обладнання буде пільговим.
 • Держтендери, необхідні для протидії COVID-19, вивели з-під процедури публічних закупівель для їхньої оперативності. Також для них передбачена можливість 100%-го авансу.
 • Скасовуються планові перевірки у сфері господарської діяльності.

За що "світить" притягнення до відповідальності

Карати штрафами або ув'язненням можуть за порушення обмежень, встановлених для боротьби з інфекцією. І не лише з новим коронавірусом – йдеться про протидію й іншим хворобам. Наприклад, якщо людина, яка може бути заражена, втекла з місця обсервації, пояснили в МВС України.

Але покарання можна отримати й за порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм загалом. Встановлює їх спеціальний закон та інші рішення влади, зокрема місцевої.

Тож якщо і далі приймати клієнтів у власній кав'ярні, можна стати фігурантом кримінальної справи. Так сталося з працівниками Харківської міськради, чільник якої, Геннадій Кернес, відмовлявся закривати дитсадки та школи.

Як каратимуть за порушення правил карантину

Ці зміни залишаться з країною, якщо не будуть скасовані, і по завершенню епідемії COVID-19.

Адміністративна стаття: "Порушення правил карантину".

Покарання: штраф 17-34 тис. гривень – для фізичних осіб або 34-170 тис. гривень – для посадовців.

Вона з'явиться в адміністративному кодексі, де є покарання за недотримання карантину тварин і рослин, але немає норми стосовно людей. Тепер буде.

Кримінальна стаття: "Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням".

Покарання: 17-51 тис. гривень штрафу / до 6 міс. арешту / обмеження волі до 3 років / позбавлення волі до 3 років; у тяжких випадках – 5-8 років тюрми.

Ця стаття вже є у ККУ, та покарання за нею стане суворішим: у 10 разів зросте мінімальний штраф та з'явиться можливість ув'язнити людину, навіть якщо її дії не були смертельними для інших.

Щоб порушення вважалося саме кримінальним, воно має спричинити поширення хвороби. Або бути таким, що "завідомо могло спричинити поширення".

Якщо злочин призвів до загибелі людей чи інших тяжких наслідків, покарання буде найсуворішим – від 5 до 8 років. Але ця норма була в законі і до змін.

Як працюватиме метро та громадський транспорт

У трьох містах України, де функціонує метро, воно закривається:

 • Київське метро зупиняє свою роботу з 23:00 17 березня до 3 квітня.
 • Дніпровське метро зупиняється з 15:00 17 березня до 3 квітня.
 • Харківське метро закривається з 20:00 17 березня до 3 квітня.

У зв'язку з тимчасовим припиненням роботи метро у столиці "Київпастранс" оприлюднив список маршрутів наземного транспорту, які їздитимуть по всіх трьох лініях метро. Знайти його можна за цим посиланням.

По всій України забороняється перевезення більше 10 пасажирів одночасно в міських трамваях, тролейбусах, автобусах та маршрутках.

Кількість людей у транспорті контролюватиме Нацполіція та Держсанепідслужба. Як будуть відбуватися перевірки кількості людей – наразі не відомо.

У КМДА повідомили, що від четверга 19 березня в Київській області допуск до пасажирського транспорту буде здійснюватися лише в масках.

Як потрапити на роботу

У КМДА обіцяють, що для робітників підприємств, які мають працювати у надзвичайному режимі, розроблять спецмаршрути для підвезення до роботи з дотриманням усіх санітарно-епідеміологічних норм. Йдеться про оборонні підприємства, харчову промисловість, водоканали, теплокомуненерго, лікарні тощо.

Добирання працівників до місця роботи – повна відповідальність керівників підприємств.

"Продовжується обробка рухомого складу приватного та комунального громадського транспорту, підземних пішохідних переходів, поручнів та інших речей, які підлягають тактильному контакту", – каже заступник голови КМДА Олександр Густєлєв.

Як пересуватись країною

З 18 березня по 3 квітня в Україні заборонено перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні.

Обмеження не діють на пересування Україною на власному авто та вантажні перевезення.

З 18 березня 2020 до прийняття окремого рішення заборонено перевезення пасажирів залізницею в усіх напрямках внутрішніх сполучень.

При цьому "Укрзалізниця" може здійснювати окремі внутрішні пасажирські рейси, погоджені з Мінінфраструктури та МОЗ. Або ж у випадку міжнародного залізничного сполучення за погодженням Мінінфраструктури, МЗС та Держприкордонслужби.

Як працює міжнародне сполучення

Україна закрила міжнародне наземне пасажирське сполучення від 00:01 17 березня до 3 квітня. Авіасполучення теж не працює.

Закриті пункти пропуску через держкордон для залізничного та автобусного сполучення. Продовжують роботу 123 пункти пропуску на держкордоні. 107 пунктів пропуску до 3 квітня припиняють роботу.

Від 16 березня 2020 року і до 3 квітня припиняється в'їзд іноземців та осіб без громадянства в Україну.

Усі громадяни України можуть повернутися на територію своєї держави приватними авто.

Як організувати харчування

Зачинені заклади швидкого харчування, кафе, ресторани, бари. Проте продуктові магазини не закривають.

ТРЦ йдуть на карантин, але продуктові супермаркети, які в них розташовані, можуть працювати.

Доставка продуктів кур'єром, звісно, безпечніша. Проте нема даних, що це унеможливлює ризики зараження: на поверхні картону вірус живе 24 години та до 3 днів – на пластиковій поверхні.

Як буде працювати пошта

Державна "Укрпошта" і приватна "Нова пошта" працюватимуть у звичайному режимі, але з певними змінами.

В "Укрпошті" просять не заходити за спеціальну жовту лінію, якщо біля стійки обслуговується клієнт, та не заходити у приміщення, якщо бачите чергу.

На час карантину підприємство змінило умови доставки, вручення і зберігання поштових відправлень. Рекомендовані поштові відправлення (крім листів із позначкою "Судова повістка") вкладають до скриньок адресатів. При цьому "Укрпошта" безкоштовно зберігатиме реєстровані поштові відправлення у відділеннях.

Уряд нині врегульовує питання, що дозволить "Укрпошті" доставляти ліки.

У "Новій пошті" повідомляють, що відділення оснащені дезінфекторами, захисними масками, рукавичками та постійно проводитиметься прибирання, дезінфекція. Співробітники проходитимуть первинний огляд і не допускатимуться до роботи у разі погіршення самопочуття.

Винятком стали відділення, розташовані в ТРЦ. Їх тимчасово закриють, а посилки перенаправлятимуться у сусідні відділення. Список закритих відділень можна знайти тут.

Як безпечно вийти з дому

ВООЗ радить не підходити до людей ближче, ніж на 1 метр.

Центр з контролю та захворювань США (CDC) стверджує, що тісним контактом точно є такий, який тривав декілька хвилин. Контакти до 1 хвилини можна вважати відносно безпечними.

Після відвідування громадських місць важливо мити руки з милом не менше 20 секунд. Якщо вода та мило недоступні, використовуйте антисептик з вмістом спирту не нижче 60%.

Як не поставити під загрозу інших людей

Хвора людина має залишатися вдома. Якщо маєте симптоми ГРВІ, обов'язково вдягайте хірургічну маску. Це допоможе захистити інших.

Також маска важлива для тих, хто піклується про хвору людину та необхідна для медичних працівників.

Маску слід часто змінювати. Якщо ви відчуваєте, що в середині вона волога – її слід викинути. Бажано в смітник із кришкою, яка міцно закривається.

Чи варто носити маску всім

Як стверджує представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт, пацієнтам без симптомів не радять використовувати хірургічні маски як засіб індивідуального захисту.

"Головним розповсюджувачем захворювання вважаються люди з симптомами. Але потрібно розуміти, що це новий вірус і щодня з'являється нова інформація про нього", – каже Хабіхт.

Хто підпадає під групу ризику?

80% людей, які хворіють на COVID-19, переносять захворювання легко.

У зоні ризику – люди літнього віку та ті, хто мають проблеми зі здоров'ям, наприклад, цукровий діабет чи високий тиск.

Як допомогти рідним не наражати себе на небезпеку?

CDC надав пацієнтам у зоні ризику такі рекомендації:

 • запасіться продуктами;
 • перевірте, чи наявне все необхідне в аптечці;
 • тримайте соціальну дистанцію;
 • уникайте непотрібних мандрівок;
 • залишайтесь вдома так довго, наскільки це лише можливо;
 • часто мийте руки.

Як прибирати вдома під час карантину

Ризики заразитися на коронавірусну інфекцію вищі через респіраторні краплинки. Хоча ризик зараження від поверхонь існує, за даними CDC, офіційно таких випадків зареєстровано не було.

Очищення та дезінфекція поверхонь вважається гарним методом профілактики COVID-19.

За останніми даними вірус може жити на поверхнях від декількох годин до декількох днів. Тривалість залежить від матеріалу, з якого поверхня зроблена.

Як же очищати та дезінфікувати поверхні?

 • використовуйте одноразові рукавички. Викиньте їх після прибирання. Якщо рукавиці багаторазові, то вони мають використовуватись лише для дезінфекцій проти COVID-19;
 • перед дезінфекцією поверхні вимийте мийним засобом або водою з милом;
 • для дезінфекції можна використовувати розбавлений господарський відбілювач (5 столових ложок відбілювача на приблизно 3,5 літра води) або розчин, де вміст спирту не менше 70%;
 • для чищення килимів використовуйте засоби, які для них передбачені й доступні в крамницях. Після чистки виперіть килим згідно з інструкцією. Використовуйте під час прання максимально високу температуру води, яка для цього можлива.

Окрім дотримання усіх рекомендацій та порад, перш за все варто не втрачати здорового глузду, не панікувати та не розпускати чуток. Мийте руки частіше, займайтесь саморозвитком та любіть ближніх.

Попередній матеріал
Як убезпечитися від коронавірусу – Уляна Супрун про COVID-19
Наступний матеріал
"Комуністи, я не хочу з вами жити!": як сім'я Леоніда Бикова стала жертвою нелюдського експерименту
Loading...