Судова система летить шкереберть – громадські організації обурені змінами, які готує Верховна Рада для Феміди. Йдеться про законопроєкт, який передбачає конкурс на посади суддів Київського окружного суду та Київського апеляційного адмінсуду. Його проводитимуть без участі міжнародних експертів. Тобто без незалежного нагляду. Це ставить хрест на допомозі Україні від МВФ та вступі до ЄС. Наша Ганна Рибалка розповіла більше.
Коли постане суд на місці скандального ОАСКу? Або в народі "Вовчого суду", за прізвищем одіозного голови – Павла Вовка. У четвер Верховна Рада взялася за законопроєкти про створення Вищого адмінсуду. За урядовий проєкт закону нардепів агітувала віцепрем'єр-міністерка та міністерка юстиції.
"Ми не позбавляємо вищу кваліфікаційну комісію суддів яка приймає не номінальне, а реальне рішення про допуск кандидатів можливості ухвалювати таке рішення", – зауважила віцепрем'єр-міністерка з питань євроінтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина.
За альтернативний – нардеп від "Батьківщини" Сергій Власенко:
"Просто хочу нагадати історію, як ця проблема виникла. Пам’ятаєте, тут бігали активісти по залу, висіли на люстрі, розповідали, що правоохоронна система не може наздогнати якусь кількість суддів із ОАСКу. Вони бігали і кричали – треба ліквідувати ОАСК, і буде нам всім щастя".
ОАСК ліквідували, а "вовча зграя" лишилася, каже Власенко. Зашкварні мантії не за ґратами. Така риторика до смаку нардепам – і "Слуги", і "Батьківщина" та ексОПЗЖ тиснуть кнопки "За". Натомість урядовий законопроєкт нардепи провалюють.
"Можна було би подумати, що це випадковість. Але є факти. 190 депутатів від "Слуги народу" проголосували сьогодні за цей ганебний законопроєкт, який посилає подалі наших міжнародних партнерів. МВФ, перед якими у нас зобов'язання, G7, ЄС тощо", – зауважив виконавчий директор Фундації DEJURE Михайло Жернаков.
У Фундації DEJURE, а також центрі протидії корупції застерігають: якщо законопроєкт Власенка підтримають і в другому читанні, то це ставить підніжку самій же Україні в контексті зобов'язань перед МВФ та ЄС. Адже документ повністю прибирає вирішальну роль міжнародних експертів у доборі доброчесних суддів.
"Як плювок в обличчя. Тому що ми зобов'язалися самі перед МВФ, 1,1 млрд доларів від цього залежить. Цей транш не відбудеться без виконання нами обіцянки про створення такого суду за ключової участі міжнародних експертів. Замість того – там міжнародних експертів взагалі нуль. Більше того, це законопроєкт Власенка. Він який є автором подання до Конституційного суду знесення всіх міжнародних експертів всіх доборів за останні 10 років. НАБУ, САП, антикорупційний суд", – додав Михайло Жернаков.
А це рівноцінно відмові від євроінтеграції, каже експерт. І повернення до системи часів януковича. Два роки тому в Україні ліквідували скандально відомий ОАСК на чолі з головою Павлом Вовком, а апофеозом діяльності мало стати рішення від 16 лютого 2022-го. Цього дня мало відбутися засідання, на якому Янукович вимагав визнати себе чинним президентом.
Як ідеться у розслідуванні "Схем" "Радіо Свободи", ОАСК мав зіграти ключову роль у легалізації маріонеткової влади в Києві, якщо би росіяни окупували столицю. Суд збирався винести рішення на користь віктора януковича за двома позовами про нібито незаконне позбавлення його статусу президента України. Подання цих позовів збіглося в часі з накопиченням російських військ на кордоні України.
Після ліквідації ОАСКу мало постати два суди – перший діє. Другий – Вищий адмінсуд у процесі створення. І процес затягнувся, визнають нардепи.
"Тут узагалі незрозуміло, яким чином ми далі будемо рухатися як парламент і як країна у виконанні одного з маяків міжнародного валютного фонду. Адже створення адміністративного суду – це зобов'язання України, які ми мали виконати ще торік. Тобто це прострочене зобов'язання", – зазначив народний депутат від "Голосу" Андрій Осадчук.
Не буде адмінсуду – не буде грошей для від МВФ. А це – наслідки для кожного українця вже в першому півріччі цього року. Голова Верховної Ради катастрофи не бачить.
"Цей законопроєкт безперечно доопрацьовуватимуть до другого читання. Всі поправки можуть будуть внесені до тіла цього законопроєкту. І вони повинні бути такими, що відповідають міжнародним зобов'язанням і безперечно Конституції України. Для мене оце пріоритет", – заявив Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Тим часом заяви про відмову від участі незалежних експертів, яких делегують до нас міжнародні партнери, вже лунали і з Банкової, і з парламенту, і з Кабміну. Зокрема, заступниця керівника ОП Ірина Мудра виступила лише за дорадчу роль іноземних експертів і за те, щоб вони не могли ветувати кандидатури суддів. 6 січня про це у парламенті говорила й віцепрем'єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина:
"Переді мною найбільше завдання – Україна має представити дорожні карти в сфері верховенства права, які будуть дороговказом до членства. У нашому розумінні, ці дорожні карти будуть передбачати відхід від конкурсів і зайняття посад, оцінок доброчесності міжнародними експертами як ознаку того, що ми побудували сталу, сильну, демократичну систему державних інституцій. Ми маємо це забезпечити. Це можна зробити лише через довіру".
Але чи йдеться про довіру, коли мова про суди? За даними опитування КМІС, лише 12 відсотків українців вірять людям у мантіях. І з грудня 22-го року цей показник впав удвічі.
Ганна Рибалка, "5 канал"
Нагадаємо, 13 грудня 2022 року Верховна Рада проголосувала за ліквідацію Окружного адмінсуду Києва.
Дивіться також відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.