Полонені моряки
Полонені моряки відкриті джерела

Кейс 26: Трибунал ООН 25 травня оголосить рішення щодо військовополонених українських моряків

Читайте по-русски
Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права в Гамбурзі, адже Росія грубо порушила конвенцію ООН, яка гарантує імунітет військовим суднам та морякам

Війна на дипломатичному фронті. Цього тижня в Гамбурзі засідав Трибунал ООН з морського права.

Україна оскаржувала дії Росії: атаку на українські катери й буксир у Чорному морі неподалік Керченської протоки і захоплення в полон українських військових моряків. У цій історії Москва порушила все, що можна було порушити. Росія це чудово усвідомлює, тому слухання проігнорувала – логіка поведінки "а нам байдуже". Є обєктивні шанси, що Трибунал ООН стане на бік України. І тут виникає питання: а що далі? Якими механізмами Росію будуть примушувати дотримуватися міжнародного порядку. І чи будуть? І чи є такі механізми?

Відповіді на питання можуть з'явитися 25 травня.

Негайно звільнити українські військово-морські кораблі та їхні екіпажі. Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права в Гамбурзі, адже Росія грубо порушила конвенцію ООН, яка гарантує імунітет військовим суднам та морякам. Київ закликає Трибунал застосувати тимчасові заходи з огляду на невідкладний характер ситуації. Понад 20 суддів на найвищому рівні оцінять порушення морського права Росією і винесуть вирок. Він обов’язковий до виконання і не підлягає апеляції.

За міжнародним морським правом, корабель "є вираженням суверенітету держави, прапор якої несе". Імунітет військових кораблів передбачає, що інші держави не можуть арештовувати, затримувати їх, заважати їм виконувати свої функції, – нагадують у Трибуналі.

25 листопада минулого року Росія зухвало атакувала й захопила у Чорному морі два українських військових катери та буксир. Російський прикордонний корабель "Дон" двічі навмисно протаранив український буксир "Яни Капу". Корабель "Ізумруд" відкрив вогонь на ураження по українському катеру "Бердянськ". В результаті нападу 24 українських військових опинилися в полоні.

"Поведінка Росії є грубим порушенням Конвенції та міжнародного звичаєвого права. Хочу наголосити: Крим є невід’ємною частиною України, а води, в яких були затримані судна, є територіальними водами України або виключною економічною зоною України. Дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б Росія затримала українські військові кораблі у своїх територіальних водах або виключній морській економічній зоні. Імунітет військових кораблів є основоположним імунітетом суверена у міжнародній системі", – заявила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.

Олена Зеркаль
Олена ЗеркальTwitter / МЗС України

Москва відмовилася брати участь у слуханнях трибуналу. В офіційному листі МЗС РФ твердить, що мав місце саме військовий конфлікт, тому Трибунал з морського права нібито не може розглядати таку справу. Хоча на попередніх консультація Федерація обіцяла прислати своїх представників і надати свої аргументи. Обіцянку не виконала. Тому Трибунал слухає презентацію лише позиції України. Її представляють провідні юристи та адвокати, які спеціалізуються на морському праві. Доводять: Росія порушує міжнародні закони, які сама використовувала для захисту своїх дій протягом десятків років.

Альфред Соонс, адвокат України в Міжнародному трибуналі з морського права, арбітр у трибуналах з морського права, професор міжнародного права в університеті Утрехта:

"Свого часу Російська імперія та СРСР активно користувався цим імунітетом, відправляючи свої кораблі у плавання Балтійським або ж Чорним морями. І тепер Росія – як наступниця Радянського Союзу – також користується таким захистом. На нього заслуговують і українські кораблі, вони не можуть піддаватися судовим процедурам із боку Москви. Нині Росія продовжує порушувати Конвенцію з морського права та імунітет українських моряків і кораблів".

По-перше, переконують адвокати, Україна не порушувала державного кордону. Адже, 
за міжнародними договорами, 12-мильна зона навколо Криму є українськими територіальними водами. Це визнає міжнародна спільнота і це зафіксовано у документах міжнародного судноплавства. А сам напад на українські кораблі агресор здійснив уже у Чорному морі, коли ті поверталися в Одесу.

Міжнародний трибунал з морського права
Міжнародний трибунал з морського права5 канал

Про це свідчать численні докази, які демонструють у Трибуналі.

Джонатан Гімблет, адвокат України в Міжнародному трибуналі з морського права:

"Напад стався у Чорному морі поблизу Керченської протоки. Росія твердить, що кораблі намагалися незаконно перетнути її кордон. Але, як бачимо з доказів, це неправда – у звітах Федерації багато пробілів і неточностей. Це дає підстави провести належне розслідування для того, щоб задовольнити вимоги Конвенції, а також ухвалити тимчасові заходи для захисту прав України".

По-друге, навіть якби Україна порушила кордон, то російська сторона, згідно з морським правом, могла вимагати хіба що залишити територіальні води й супроводжувати кораблі до нейтральних вод. Доречно пригадали Москві й інцидент із російським підводним човном у шведських територіальних водах 2014 року. Тоді російську субмарину ніхто не розстрілював.

По-третє, заяви Росії про військову загрозу українських катерів та буксира для кордонів, намальованих у Кремлі й ніким не визнаних у світі, теж не витримують критики, наполягають адвокати України у Трибуналі. Марні Чік пояснює: українські військові кораблі не були задіяні у військовій діяльності, не становили загрози, а тільки намагалися повернутися до свого порту.

Марні Чік, адвокат України в Міжнародному трибуналі з морського права:

"ФСБ стверджує, що Україна порушила 7 пунктів російського законодавства. Хоча за два місяці до захоплення українські кораблі безперешкодно пропливали Керченською протокою. Ці факти, хоч і викликають суперечки, пояснюють, чому і як Росія вирішила закрити Керченську протоку для морських суден України".

Крапку у слуханнях ставить Генеральний секретар Гаазької академії міжнародного права Жан-Марк Тювінен. Він закликає Трибунал якнайшвидше зобов’язати Росію вжити заходів. Адже 17 квітня РФ укотре продовжила арешт моряків. Це не просто загроза для імунітету кораблів та їхніх екіпажів з огляду на основи морського права. Ці імунітети фактично порушуються Росією щоразу більше.

Жан-Марк Тювінен, професор, Генеральний секретар Гаазької академії міжнародного права:

"Після 6 місяців порушення прав України ця ситуація вимагає від Трибуналу негайно ухвалити тимчасові заходи. Росія ставиться до моряків, як до групи злочинців, і не реагує на заклики України їх звільнити".

Слухання у Міжнародному трибуналі можуть допомогти групі адвокатів, які захищають інтереси українських військовополонених у Московському суді. Дотепер Кремль пояснював арешти моряків "застосуванням національного законодавства", зокрема кримінального. Інше трактування, а саме як військовий конфлікт, дозволить вимагати від Москви поводження з українськими моряками, саме як із військовополоненими.

Ілля Новіков / Facebook

"Росія подала до цього суду окрему бумагу за підпису МЗС, де вона наполягає, і чітко зазначено, що це були військові дії. І ми це використаємо на найближчому суді в Москві. Нам суд постійно казав: захистом не надано доказів, що мав місце військовий конфлікт. Вони кажуть: ми не знаємо, що там було – чи то поліцейська операція, чи щось інше – але не військовий конфлікт", – розповідає адвокат українських моряків Ілля Новіков.

"Разом із тим, ми вже зазначаємо, що позиція Росії діаметрально протилежна в залежності від того, в якому органі Росії доводиться відповідати. Тут, у "морському" трибуналі, вона заявляє одну позицію, а у внутрішніх судах – діаметрально протилежну. Таким чином, не складає труднощів підловити російську владу на відвертій фальсифікації та брехні", – розповідає керівник адвокатської групи військовополонених моряків Микола Полозов.

Українська сторона представила понад 300 сторінок задокументованих доказів злочинів Росії проти України щодо цього інциденту. Відсутність Росії на слуханнях не звільняє її від обов’язкового виконання рішення Трибуналу. Його обіцяють оприлюднити 25 травня.

Михайло Прудник, Іван Довганик, "Час: Підсумки.Тижня"

Попередній матеріал
Медіа-маніпуляції, або Що спільного у Brexit, ведмедика Волдо і виборів в Україні
Наступний матеріал
Сальвадор Далі "ожив": митця можна побачити у музеї Флориди
Loading...

Про День примирення та пам'яті 8 травня і "побєдобєсіє" 9-го – "БлогПост"

Рішення трибуналу ООН щодо моряків у полоні оголосять 25 травня: вимоги України

Кейс 26: справу українських моряків розглядають у міжнародному трибуналі

Міжнародний трибунал невдовзі ухвалить рішення щодо українських моряків

Якорі на честь полонених моряків: в Івано-Франківську відбувається фестиваль "Свято ковалів"

Порошенко затвердив склад делегації, яка візьме участь у публічних слуханнях трибуналу ООН щодо українських моряків