"У вересні обіцяли демобілізацію – тоді й повернуся": останній день солдата Ернеста Хортіва

79 ОДШБ Вікіпедія
До Дня Збройних сил України ми згадуємо людей, про які не чути в останніх новинах. Але вони змінюють життя і свідомість – люди, які нас захистили. Одним з таких був миколаївський десантник Ернест Хортів (1994-2014)

Солдат 79-ї окремої десантно-штурмової бригади Ернест Хортів народився в Миколаєві 1994 року. Навчався в школі, мріяв стати спортсменом. Дуже любив свою маму і маленьку сестру.

Якось його колишня вчителька Олена Тимофіївна запропонувала забрати додому черепашку зі школи. Це був 9 клас. Руку підняв Ернест: "Я візьму! У мене вдома мама вагітна, вона дуже любить черепах!" – згадує завуч школи №20 м. Миколаєва Ірина Володимирівна. І забрав.

"Грав у футбол. Навички у нього були, почав займатися боксом. Йому ще 18-ти не було, а його вже запросили, щоб він тренував молодші класи" – згадує мама Вікторія Володимирівна. Молодого спортсмена після закінчення школи помітив тренер із рукопашного бою 79-ї окремої десантно-штурмової бригади. Служба в армії Ернеста цікавила.

Миколаївська ЗОШ №20
Миколаївська ЗОШ №20google maps

"Він сказав, що в технікум не піде, що він перевівся на заочне відділення і підписав контракт служити в армії десантником в 79-ту (79-та ОДШБ – 5.ua)" – згадує мама. Ернест підписав контракт.

Його солдатський шлях почався у 2-й бригаді. Незабаром почалася революція, потім Росія анексувала Крим й окупувала східні регіони країни... 19-річний Ернест сам попросився в 1-шу бригаду 1-шу роту 1-го (штурмового) батальйону – того, який кидають на найскладніші завдання.

Ернест Хортів (крайній з правого боку)
Ернест Хортів (крайній з правого боку)memorybook.org.ua

"Він дзвонив уже з Криму (Ернест спершу служив у Чонгарі – 5.ua). Він мені особливо нічого не говорив. Більше спілкувався з вітчимом, розповідав, де вони стояли, що робили, чим харчувалися тощо. Мене він не хотів засмучувати. І до останнього я знала, що він в Херсоні, я навіть не думала, що він на передовій, що їх уже відправили в Дякове (село на Луганщині, нині окуповане – 5.ua), що вони були в оточенні. Він мені постійно телефонував і казав: "Я тут, у Херсоні, все нормально", – згадує мама Вікторія Володимирівна.

79 ОДШБ
79 ОДШБВікіпедія

Вона додає: "Ні чоловік мені нічого не розповідав, ні його кращий друг. 11 липня мені зателефонував Ернест, розповів, що вони потрапили в оточення під "Град". Ось тоді я тільки дізналася, де він. У телефоні все пояснив, що дивом залишився живий, що в той момент був на вахті і його трохи контузило. Розповідав, як вони ховали хлопців, як по частинах їх збирали...".

Ернест Хортів
Ернест Хортівmemorybook.org.ua

Останній раз батьки спілкувалися з сином 2 серпня 2014 року. Потім Ернест перестав виходити на зв'язок. Напередодні він телефонував мамі з різних номерів, і вона намагалася додзвонитися у відповідь. Таких номерів було з десяток.

6 серпня на одному таки взяли слухавку – це був бойовий товариш Ернеста. За цим же телефоном командир Ернеста повідомив, що він отримав незначне поранення.

гради стріляють
гради стріляютьПрес-служба Генштабу ЗСУ

Батьки почали шукати сина самотужки за картою маршруту боїв, передивлялися відео, підняли на пошуки всіх знайомих, писали у соцмережах незнайомим людям. Так дійшли до російського міста Таганрог, де тіло сина і виявили в місцевому морзі.

На війні він був навідником. "Таких, як він, у мене не було і не буде", – говорив командир про Ернеста. Йому можна було доручити будь-яке завдання.

Того дня, 6 серпня 2014 року, десантники забезпечували прикриття для угруповання українських сил, яке виходило з оточення з-під міста Ізварине. В цей час через кордон з боку РФ прорвалась колона російських бойовиків, які відкрили шквальний вогонь по позиціях 3-го взводу. Ернест саме передавав по рації якусь інформацію – і його поцілила ворожа снайперська куля. Поранення було в районі печінки. Хлопець ще був при свідомості, навіть говорив із командиром, коли йому надали допомогу. Очевидно, це була його остання в житті розмова.

Меморіальна дошка у ЗОШ №20 міста Миколаєва
Меморіальна дошка у ЗОШ №20 міста Миколаєвавідкриті джерела

"Україна - наша земля. Ми повинні за неї стояти", – згадує Вікторія Володимирівна слова загиблого сина.

Якось, іще задовго то того фатального дня, у телефонній розмові мама попросила його взяти відпустку.

Ернест відповів: "Тут йде війна, а я буду в морі купатися? Там, де ніхто не стріляє? Як ти собі це уявляєш, мамо? Нам у вересні обіцяли демобілізацію – тоді і повернуся. Я хочу, щоб це скоріше закінчилося. Тоді відсвяткуємо 8-го вересня мій День народження, я своїй дівчині пропозицію хочу зробити".

До свого 20-го дня народження Ернест Хортів не дожив лише один місяць. Він не побачив мирного життя, про яке мріяв, але зробив усе для його наближення.

Акція, прапор5 канал
Попередній матеріал
25-річчя Будапештського меморандуму: маловідомі факти про підписання історичного документа
Наступний матеріал
"Новорічна територія" на "5 каналі" збере улюблених українських зірок
Loading...