Верховна Рада
Верховна Рада 5.ua

Голосування по-новому: що віщують українцям зміни до Виборчого кодексу

Новий виборчий кодекс ухвалила Верховна Рада. Обирати наступних депутатів будемо тепер за пропорційною системою й відкритими списками. Тоді як раніше ми голосували за конкретну партію, а вже її керівник вирішував, кого з кандидатів записати у прохідну частину списку й завести до сесійної зали

Тепер от, за новим кодексом, виборці голосуватимуть не тільки за партію, а й за конкретних кандидатів зі списку. Щоправда, варто зазначити, це було голосування лише у першому читанні – не виключено, що законопроект ще змінять, поки дійдуть до другого та голосування у цілому. Або не дійдуть взагалі, передає кореспондент "5 каналу".

225 мажоритарників і 225 тих, хто сів у депутатське крісло за пропорційною системою із закритими списками – такий склад нинішнього парламенту. Останні чотири скликання виборці голосували за партію, і  потім вже сама партія визначала, хто з її кандидатів потрапить до сесійної зали. Нині ж – до зали зайшов новий виборчий кодекс. У двох варіантах.

  • Свій варіант принесла група "Відродження". Там пропонують пропорційну систему з відкритими виборчими списками, але зі створенням 450 округів по всій Україні.

"Кожна політична партія має право висунути по одному кандидату в кожному з виборчих округів. Депутатами стають найбільш рейтингові кандидати, які подолають бар'єр. Ми знищимо будь-яку можливість використовувати адмінресурс, ми припинимо ганебну практику торгівлі в списках", – заявив народний депутат від групи "Відродження" Валерій Писаренко.

  • Інший документ, у співавторах якого спікер парламенту, теж хоче відкрити партійні списки, але поділити Україну на 27 виборчих регіонів.

"У кожному з цих регіонів партії висувають свої списки, виборець обов'язково голосує за одну з цих партій і за бажанням – за когось з кандидатів. Таким чином, рейтингуючи, це те, про що казав мій колега Писаренко, коли керівник партії не може вплинути на шанси його проходження, а на це впливає виключно виборець", – зазначає народний депутат від "БПП" Олександр Черненко.

"Зараз той момент, коли ми можемо зробити це, ми пообіцяли громадянам. Ті мажоритарники, які не є гречкосіями, а які дбають про своїх людей в окрузі, отримають найбільшу підтримку серед своїх виборців",  переконаний нардеп від "Батьківщини" Іван Крулько.

Він і закликав голосувати в першому читанні, а до другого – "готувати якісний продукт, щоби дійсно вибір українського народу на виборах був встановлений".

Законопроект "Відродження" достатньої підтримки не знайшов. А ось інший документ на межі, але таки проголосували.

Ідея його наступна: поділити Україну на 27 округів. В кожному з них має бути по 16-17 мандатів від кожної політсили. Щоб потрапити до парламенту, партія має подолати 4% бар'єр на національному рівні. Нині він сягає 5%.

"І виборець, приходячи на дільницю не отримує просто партію, як зараз по мажоритарці і одного кандидата, а отримує партію і список кандидатів, за кого голосувати – він має можливість вибрати. Ці кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів – рухаються наверх і, відповідно, так формується список, який попаде в парламент", – пояснює народний депутат Леонід Ємець.

Як партія висуватиме списки кандидатів, що зміниться для виборця та чому політичної реклами на телебаченні стане менше – дізнайтеся детально у сюжеті:

Анна Мірошниченко, Олексій Тищенко, Юрій Усік, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

"Скандинавський підхід": Як з мітингувальниками під Радою працює "антиконфліктна група" – фото

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Розстріляли, як в тирі": що відбувається на суді щодо вбивства 10 спецпризначенців
Наступний матеріал
Детальний допит потерпілого на Інститутській: що він розповів про дії "Беркуту"
Loading...