Близько 40% українських суддів не пройшли кваліфікаційне оцінювання або не подали електронних декларацій відповідно до нових вимог. Частина не пройшла по критерію професійних знань, частина – по критерію доброчесності. Про це в інтерв'ю "5 каналу" розповів заступник Голови Адміністрації Президента України Олексій Філатов.
Відповідаючи на питання, чи є проблемою те, що зараз значна кількість суддів пишуть заяви про звільнення у зв'язку з небажанням декларувати своє майно і через проблему кваліфікаційного оцінювання, Філатов розповів: "Ми подивимося як буде розвиватися ситуація. Дійсно, деяка кількість уходить у відставку з різних причин: чи то не бажаючи проходити перевірку свого професійного рівня, чи то перевірку майнового стану, чи, рахуючи, що в результаті звільнення зараз вони зможуть отримати більші виплати, пов’язані з відставкою ніж на більш пізньому етапі".
Проте, заступник голови АП підкреслив: "З’являється певна кількість вакансій і ВККС (Вища кваліфікаційна комісія суддів – 5.ua) буде проводити конкурси на заповнення цих вакансій. Окремою проблемою є ситуація в судах першої інстанції, де велика кількість суддів, які були призначені на передбачений Конституцією до внесення в неї змін, п’ятирічний термін – зараз усі судді будуть призначатися безстроково – вони зависли у Верховній Раді. Верховна Рада не приймала щодо них рішень досить тривалий час – це біля 800 осіб".
"Деякі районні суди залишаються без, або майже без, суддів. Через це дійсно є проблема з доступом правосуддя у деяких районах. Зараз потрібно буде вирішувати це питання на рівні і внесення змін до закону, напевне, і на рівні Вищої ради правосуддя, яка має ефективно і швидко працювати для заповнення цих вакансій", – наголосив Філатов і зазначив, що "кадровий голод" має бути вирішений протягом цього і наступного року.
Повну розмову з Олексієм Філатовим дивіться сьогодні, 30 вересня, о 21:00 у програмі "Погляд" на "5 каналі" або на нашому сайті за цим посиланням. Згодом читайте текстову версію у розділі Інтерв'ю.