Лікарняний
Лікарняний 5.ua

Електронні замість паперових: від жовтня в Україні е-лікарняні стануть обов'язковими – подробиці

Читайте по-русски
15% медзакладів ще не перейшли на нову систему

Видачу електронних лікарняних по всій Україні відтермінували на місяць. Обов'язковими вони стануть лише з жовтня, анонсують у Мінохорони здоров’я. На початку  літа у відомстві обіцяли, що паперові листки непрацездатності зникнуть у вересні. Нині ж більшість медзакладів уже опанували нову систему. 15% установ досі не перейшли на онлайн-лікарняні. Чому – з’ясовувала журналістка "5 каналу" Людмила Павленко. 

Катерина Сереброва прийшла до сільської амбулаторії Медведівки закривати лікарняний. Утім для цього одного візиту до сімейного лікаря – недостатньо. Щоби поставити печатку на паперовому листку непрацездатності, їй доведеться їхати до райцентру – міста Чигирин. Розташований він за 35 кілометрів. А ще дорога додому. 

"Ми отримуємо лікарняний. Потім їдемо ще реєструємо. У районі завіряємо. І це дуже накладно. Півдня ти можеш потратити часу", – каже Катерина Сереброва.

Паперові лікарняні від жовтня скасують. Натомість виписуватимуть електронні. Лікарка Вікторія Ніколаєнко вже систему випробувала. 

"Як завжди є якісь але. Бувають якісь технічні проблеми. Це дуже-дуже може затруднити деякі нюанси і проблеми будуть виникати", – розповіла сімейна лікарка Вікторія Ніколаєнко.

Коли система висить, доводиться чекати. До того ж, інтернет у селі працює з перебоями. А часом узагалі світло відсутнє. Вікторія Ніколаєнко хвилюється, як за таких умов оформлюватиме онлайн-лікарняні. Бо в неї понад тисячу пацієнтів. Восени на тиждень виписує близько десяти лікарняних.  

"З світлом бувають деколи проблеми. Особливо, якщо там буревій. Це село. Це нормально. В кожному селі так. Немає світла, немає інтернету. Буває, що є світло, немає інтернету. Тобто, робота стоїть", – пояснює Вікторія Ніколаєнко.

А мала б система працювати як годинник. Запевняв у цьому міністр охорони здоров’я ще на початку літа, коли презентував е-лікарняні.

"Повинні підготуватися і медичні інформаційні системи, зробити всі модулі, щоби воно працювало як годинник. Щоби не було ніяких збоїв", – переконував в червні Віктор Ляшко, глава МОЗ.

Утім і за три місяці підготовки медики в сільській місцевості все ще нарікають на систему. Чи є скарги у київських лікарів – журналісти перевіряли подільську поліклініку. Тут лише кілька днів тому опанували онлайн-лікарняні. 

"Вебінарів було багато. 6-7. Вебінари по дві години йшли. От у мене зараз навіть всі записи зберегла. Коли починають працювати, деякі питання виникають уже більш практичні. Дзвонимо в Хелсі", – каже заступниця директора центру медико-санітарної допомоги №1 Подільського району Києва Ольга Рагуліна.

Як оформлювати найзатребуванішу в Україні меддовідку онлайн – показує сімейний лікар Володимир Кудрявцев. Спочатку вносить дані пацієнта до електронної системи охорони здоров'я. По тому інформація автоматично з'являється у реєстрі медичних висновків про тимчасову непрацездатність. 

"Вибираю категорію захворювань. Орієнтовні дати пишу і натискаю продовжити. І все. За участю пенсійного фонду, фонду соціального страхування якось автоматично формується електронний лікарняний лист. Стало легше, тому що мене фактично не хвилює, де вони працюють, з ким вони працюють", – каже Володимир Кудрявцев.

5 хвилин і е-лікарняний відкрито. Киянка Анастасія Осецька переваги оцінила.

"Відкрила лікарняний, бо захворіла на вихідних. Насправді дуже зручно. Тому що постійно треба було: не ті дані, не та печатка, не та назва ФОП, ТОВ і тому подібне. ну, це швидко, це зручно", – розповіла Анастасія Осецька.

А ще – дешевше для держави, запевняють у Мінохорони здоров’я.

Ще 15% медустанов України досі виписують листки непрацездатності від руки. До жовтня і вони мають перейти на електронний формат. Бо паперові лікарняні роботодавці вже не прийматимуть. 

Людмила Павленко, Яна Лимаренко, Олександр Лісовий та Артур Волосов, "5 канал"

Попередній матеріал
Без провокацій та сутичок – у Харкові пройшов традиційний марш рівності
Наступний матеріал
Брали на приціл противника – як танкісти на сході відзначали своє професійне свято
Loading...

У МОЗ планують певні поступки для вчителів щодо вакцинації від коронавірусу

COVID-19 в Україні: показник захворюваності за добу один із найбільших із кінця травня

Локдауну не уникнути – які привілеї можуть діяти для вакцинованих під час посиленого карантину

Посилення карантину відкладається: коли Україна перейде в "жовту" зону

В Україні зафіксували наймолодшу жертву COVID-19 – дівчинці був усього 21 день

Вакцинованим МОЗ дозволило не ізолюватися після контакту з COVID-хворими