Дмитро Кулеба і Петер Сійярто
Дмитро Кулеба і Петер Сійярто Дмитро Кулеба / Facebook

Дружньо посміхаються: як пройшли перемовини Кулеби та очільника МЗС Угорщини Сійярто – сюжет

Читайте по-русски
Скоро розпочнеться планування зустрічі між президентом Угорщини Віктором Орбаном та президентом України Володимиром Зеленським

Робоча група з питань освіти рідною мовою, бізнес-форум і нові дороги та мости – це київські домовленості міністрів закордонних справ України Дмитра Кулеби та Угорщини Петера Сійярто. Угорський дипломат приїхав за місяць після низки гучних скандалів між двома країнами. Обидва міністри запевнили, що цього разу дійшли згоди. Чого чекати від такої позиції міністрів етнічним угорцям Закарпаття? І чи вичерпаний конфлікт між Києвом та Будапештом, дізнавалася кореспондентка "5 каналу".

Дружньо посміхаються і про щось шепочуться. Петер Сійярто та Дмитро Кулеба після кількагодинних перемов вийшли на брифінг у доброму гуморі.

Урешті мають домовитися, якою мовою навчатимуть у 40 школах на Закарпатті. Це чутлива тема для Будапешта. Із 2018-го Україна зобов'язала в усіх школах викладати українською. Угорська громада хоче залишити рідну мову. Через це відтоді відносини країн напружені.

"Ми говорили, як партнери, які хочуть вирішувати проблеми, а не створювати нові проблеми. Найближчим часом відбудеться засідання робочої групи українсько-угорської з питань освіти", – зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Сійярто обіцяє багато будувати – добрі відносини і дороги на Закарпатті. Угорщина відремонтує міст біля пункту пропуску Захонь і відкриє новий пункт пропуску на угорсько-українському кордоні між селами Нодьгодош та Велика Паладь. А ще продовжить європейську автостраду до українського кордону.

"Ми готові надати кредит на 50 мільйонів євро для будівництва доріг на Закарпатті. Ми віримо, що коли ми підтримуємо спільноту угорців Закарпаття, ми в першу чергу підтримуємо наші добрі відносини з усією Україною", – зауважив міністр економіки і закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.

За словами політолога, експерта з українсько-угорських відносин Дмитра Тужанського, Угорщина вкладає у це й ідеологічну складову.

"Звичайно, Угорщина вкладає туди й ідеологічну складову, підтримка угорської громади. Хтось трактує це як територіальні претензії, але це абсурдно. Дуже важливо, щоб Україна збалансовувала цей плив на Закарпатті", – додав він.

Проведуть і онлайн-бізнес-форум для підприємців двох країн. А ще почнуть планувати зустріч на рівні президентів – Володимира Зеленського та Віктора Орбана.

Це перша зустріч чільників української та угорської дипломатії після низки скандалів наприкінці минулого року. І хоча на камеру переконують журналістів, що перемовини пройшли щиро і всі спірні моменти владнали, Петер Сійярто дає розуміти: Угорщина своїх претензій не зняла.

"Я не розумію, навіщо приїхали силовики у повному обмундируванні, зі зброєю до Товариства угорців. Усі звинувачення, пов'язані із сепаратизмом, не мають жодного сенсу. Ми прагнемо повернутися до відносин взаємної пошани між нашими державами", – наголосив Сійярто.

Мовиться про обшуки наприкінці листопада. Тоді Служба безпеки прийшла до офісу Товариства угорської культури Закарпаття в Ужгороді. Обшуки провели і вдома у його керівника Василя Брензовича. Мовляв, підозрює Товариство у фінансуванні сепаратизму. Тоді ж у листопаді депутати місцевої ради на Закарпатті від угорської партії співали гімн Угорщини під час посвяти.

Український міністр запевнив: ці скандали не зашкодять усій громаді українських угорців. А долю справи щодо сепаратизму вирішить суд.

"Я вважаю неприйнятною будь-яку антиукраїнську риторику, яка лунає від будь-яких кіл Угорщині. Є суттєва перешкода для розвитку українсько-угорських відносин – це емоції та підозри. До українсько-угорських відносин потрібно підходити з гарячим серцем і холодною головою", – пояснив Кулеба.

Ці підозри підживлюють провокації. Напередодні візиту на пошту посольства Угорщини невідомі надіслали погрози та підписалися з помилками. У так званому зверненні погрожують радикальними діями нібито за сепаратизм. Листа Дмитро Кулеба назвав дешевою провокацією із-за кордону.

"Таких провокацій було дуже багато. Очевидно, на цьому грає Росія, але не тільки Росія. На жаль, по обидва боки є люди, які не хочуть порозуміння. Обидві сторони не хочуть протистояння. Що ж тоді вони хочуть? І тоді ми сідаємо за реальні проблеми і ними займаємося", – розказує політолог Тужанський.

Угорщина готується до зміни генконсулів в Ужгороді та Берегові. Туди хочуть призначити дипломатів, які працювали в Україні під час Євромайдану. Петер Сійярто приїхав до України з власної ініціативи – і на запрошення українського колеги. Мовою дипломатів це означає – сторони нарешті готові домовлятися.

Марія Писаренко, Олександр Степанов, "5 канал"

Попередній матеріал
Люди зрозуміли, що ніякого "кіна" не буде – депутат про падіння рейтингу Зеленського
Наступний матеріал
На Кіровоградщині врятували чоловіка, який дрейфував на крижині в акваторії водосховища
Loading...