FPV-дронів катастрофічно бракує. Про це заледве не голосять військовослужбовці Збройних сил України чи не по всій лінії фронту. Поки очікують на чергове постачання від держави, не складають рук та постійно звертаються до волонтерів, щоб ті привезли техніку для ефективної боротьби з росіянами. Наша Олена Рибінська побувала в черговій поїздці на Донеччину і Харківщину, де поспілкуватися з воїнами. А ще вдалося зустрітися з колегою – Іриною Шевченко, яка нині служить у ЗСУ. Про що розповіла в інтерв'ю "5 каналу" та чим дивують наші дронники у боротьбі проти росіян – дивіться в ексклюзивному матеріалі.
"5 канал" вирушив на Донеччину й показав, як FPV-дрони, РЕБ-системи та "Мавіки" опиняються в наших воїнів, для яких вони є найнеобхіднішою та найдефіцитнішою позицією.
Проїхати за день сотні кілометрів і почути на різних ділянках фронту – дрони конче потрібні. І їх катастрофічно бракує. Про це нам розповіли бійці як на Донеччині, так і на Харківщині. Розглядають чергову партію FPV-дронів і радіють, бо це – збережені життя українських військових та знищені росіяни на нашій землі. Бійці вкотре зауважують – дронів досі замало.
"Те, що надходить від держави, – це мінімальна кількість на бригаду. Ми їх стараємося не брати, бо вони мають застарілі комплектувальні. Змушені звертатися до волонтерів, друзів, знайомих і таким чином закривати потреби. Максимально було в день 66 вильотів, а за місяць на всі екіпажі доходило трошки більше", – розповів військовослужбовець батальйону безпілотних систем 47-ї ОМБр "Магура" ЗСУ "Легіон".
"Зараз така війна, що FPV замінює. Є багато знищеної техніки ворога – танки, є БМП", – розповідає військовослужбовець 77-ї ОАЕМБр ЗСУ Олександр "Гроза".
Техніка й окупанти знищені і водночас – врятовані життя українців. А це – найголовніша перевага FPV-дронів. Та поруч і так звані весільні "Мавіки". Одначе, попри смішне прізвисько, – серйозність і необхідність цих пташок не зменшується. Бо ж це "очі" наших воїнів, і завдяки злагодженій роботі бійці ЗСУ прицільно нищать росіян на нашій землі.
"FPV – це справді засіб перемоги. Їх кількість прямо пропорційна результату on the ground, прямо на землі. Якщо ти можеш випустити вдень 30-40-50 FPV по ворогу, то значить, ти не просто контролюєш ворога – ти його знищуєш, і повністю тримаєш зону до 10 км від лінії бойового зіткнення під повним вогневим контролем. Чим більше FPV – тим пустішою від ворога буде наша земля", – наголошує начальник служби безпілотних літальних апаратів 48-ї ОШБ ЗСУ Василь "Зевс".
Та щоб склади бригад не стояли довго пусткою, постійно допомагають як FPV-дронами, так і іншим устаткуванням благодійники. 30 мільйонів гривень – сума, на яку цього разу привезли техніки Фонд Порошенка та громадська організація "Справа громад".
"Нами закуплено 40 тисяч, а доставлено у війська 33 тис. FPV-дронів. Звичайно, ми б хотіли перейти на високотехнологічні дрони. Ми ще здивуємо наших противників ефективністю зброї, але FPV-дрони мають обов'язково постачати за державний кошт", – заявив Петро Порошенко.
На підтвердження цих слів бійці розповідають про свої бої на Донеччині. І кажуть: якби не благодійники, втримати лінію фронту було б неможливим.
Колишня колега журналістів "5 каналу", яка нині перебуває на посаді речниці батальйону "Сармат", – Ірина Шевченко. Вона з побратимами не просто радіє волонтерській допомозі, а відразу розповідає про ефективність дронів Фонду Порошенка. Каже: нищать росіян чимало і прицільно. Ба більше, один із літунів батальйону, на позивний "Джеронімо", каже – використовують FPV по кількадесят (!) разів. Чим здивували п'ятого президента.
"Дуже класні в керуванні – немає проблем з платами ініціації", – зазначає речниця батальйону "Сармат" Ірина Шевченко.
"От взяти б тих пройдисвітів, які зараз гроші партнерів будуть вкладати в будівництво доріг, у брехливий телемарафон, і провести виїзне засідання, наприклад, у Покровську. І самі побачите, які важливі ті кошти на FPV-шки, зброю, РЕБи, бронеавтомобілі. І ти або сам у ЗСУ, або для ЗСУ", – зазначає Петро Порошенко.
А ще всі бійці одностайні: якою б не була техніка, якщо немає людей в армії, її нікому буде використовувати. Як і захищати Україну.
Олена Рибінська, з Харківщини й Донеччини, "5 канал"
Дивіться відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.