Скріншот відео

Допомогти ветеранам повернутися до мирного життя: в Україні стає популярним новий підхід

Важливий момент – людина має сама захотіти працювати з психологом, адже силоміць допомогти майже неможливо

Як допомогти ветеранам повернутися до мирного життя? Спорт, психолог? Проте дедалі популярнішим в Україні стає підхід "рівний-рівному", коли ветерани допомагають один одному. Про реабілітацію тих, кому ми завдячуємо своїм спокоєм – у сюжеті "5 каналу".

Вадим Свириденко – колишній медик 128-ї бригади – під час війни втратив усі чотири кінцівки. Після лікування та реабілітації почав допомагати іншим повернутися до мирного життя. Передусім бійцям, що зазнали тяжких травм.

"Маємо великі досягнення в нейрореабілітації – це Рівненська область, Клевань. Для людей з ампутаціями – це Ірпінь. На жаль, в нас ще дуже погано розвинена психологічна реабілітація", – пояснює уповноважений президента з питань реабілітації учасників АТО Вадим Свириденко.

Крім того, фахівці кажуть: важливо працювати не лише з бійцем чи ветераном, а й із його родиною та найближчим оточенням.

"Це така наука, яка не стоїть на місці, – як розвиваються посттравматичні процеси, чи просто процеси досвіду. Немає жодної форми, яка була б ефективною 100%, ефективною є комплексна форма", – пояснює психолог Андрій Козінчук.

Інший важливий момент – людина має сама захотіти працювати з психологом, адже силоміць допомогти майже неможливо. Втім далеко не всі армійці готові відверто говорити про власні переживання.

"Проблема приблизно така: мене чавить, мене криє, мене плющить. Основний запит, який я бачу – це робота із власною виною. Виною за те, що зробив, і за те, що не зробив. І від цього є дуже багато похідних. Ну і, звісно, наші старі знайомі: флешбеки, застрягання, закриття в собі, депресія, агресія", – додає психолог.

"Працює все, коли людина хоче щось зробити. Один із ключових моментів, чому накриває хлопців, які повертаються – немає чітких завдань. На фронті все зрозуміло: є завдання, його треба виконувати. Повертаєшся – цього немає. Як на мене, одна з дієвих технік – загрузити себе фізично", – каже представник оргкомітету "Інвіктус геймс", психотерапевт Тарас Ковалик.

Тарас Ковалик – колишній боєць батальйону "Айдар", був поранений на Сході. Нині допомагає бійцям, які повернулися з війни, реабілітуватися за допомогою спорту. Розповідає, що часто результати, передусім, тяжко поранених військових, вражають.

"Ти йшов туди дієздатним, повноцінним, дістав травму миттєво і повертаєшся, не знаючи вже своїх лімітів. Спорт дає змогу розширити ці ліміти, відчути, що можна бути впевненим у собі. Не важливо, чи в мене одна рука, чи одна нога, я можу робити більше тільки тому, що я цього хочу", – пояснив психотерапевт.

А ще дедалі популярнішим в Україні стає підхід "рівний-рівному", коли ветерани допомагають один одному звикати до мирного життя.

"Ветеранів дуже багато, з ними треба працювати, їм потрібно організовувати такі заходи, зустрічі, де вони б збиралися разом, звичайними людьми, бо це їх дуже підтримує і вони один за одним тягнуться", – додає волонтерка Анна Гвоздяр.

Євгенія Подобна, Сергій Клименко, "5 канал"

Дивіться також:

Віднайти Дзен: у чому особливість реабілітації бійців АТО на природі – ФОТО

Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/

Попередній матеріал
Біля Кривого Рогу стався масштабний витік хлору – відео
Наступний матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі" – відео

"БлогПост": Правда, міфи та спекуляції на найбільш трагічних сторінках російсько-української війни

Депутати у камуфляжі: піар на ветеранах АТО – "БлогПост"

Втратив зір та ногу, але не жагу до перемоги: ветеран АТО готується до 43-го Марафону морпіхів у США

Завдяки тобі: в Україні запустили національну кампанію подяки військовим та ветеранам – відео

Справа Гандзюк: Аброськін розповів, хто керував групою нападників

Порошенко – ветеранам і волонтерам: Вашими зусиллями було зупинено агресора, і чобіт російських окупантів не оскверняє бруківку Хрещатика