Максим Колесніков
Максим Колесніков відкриті джерела

До 60% полонених були цивільними, яких схопили просто на вулиці – військовий ЗСУ про жахи російської тюрми

Читайте по-русски
У більшості полонених сильна атрофія м'язів

Умови утримання в російському полоні рівнозначні в'язниці суворого режиму, полонені від недоїдання втрачали до 30% своєї ваги – про це розповів колишній ресторатор, а нині військовослужбовець ЗСУ Макс Колесніков в ефірі програми "Час: Online" з Марією Скібінською на "5 каналі". Він повернувся додому в лютому 2023 року після 11 місяців полону.

"Жили ми в тюрмі. Це звичайна тюрма, в якій раніше тримали підозрюваних у скоєнні кримінальних злочинів у російській федерації. Вони всі були виселені буквально за кілька діб до того, як ми приїхали. Ми там були з 23 березня – тюрма була очищена від криміналітету росіського, і там були тільки полонені з України – військові й цивільні", – розповів військовий.

"Цивільні були в більшості (в той час ще невелику кількість полонених військових їм вдалося захопити). Це ще було до подій Маріуполя. І приблизно до 60% – цивільні, яких вони хапали просто на вулицях, в будинках", – згадує він.

Максим Колесніков розповідає, що умови утримання були жахливими. Тюрма, до якої його й багатьох інших кинули, була стара. Військовий припускає, що росіяни й до власних ув'язнених ставляться погано.

За словами військового, згодом він дізнався, що умови, в які українських полонених помістили росіяни, відповідають умовам в'язниці суворого режиму.

"Досить жорстко до нас ставився персонал. Але це було десь перші пів року, бо ще проводили з нами процедури, пов'язані з т. зв. "ідентифікацією". Вони постійно намагалися знайти якихось націоналістів серед нас, нацистів, тестували наші ДНК, проводили сканування облич, щоби знайти нас у якихось базах, які в них, певно, є. Коли це вже закінчилося, тільки тоді нас визнали обмінним фондом – і з того моменту існування стало трохи легшим", – розповідає експолонений.

Взимку стало складніше через сильний холод.

"Топили погано, товсті стіни. Вікна з щілинами товщиною в палець – ми намагалися їх якось... з матрасів брали вату, запихали, але це не дуже допомагало", – розповідає Максим.

Він також розповів, що жити доводилося в постійному голоді:

"Дуже погане харчування – ми всі втратили дуже багато ваги. Хлопці зважувалися – всі 25-30% ваги втратили. Це достатньо сильно вдарило по м'язах, бо в нас не було умов, щоб якось рухатися. Це не табір, це саме тюрма, тому весь час ми були в камері – до літа в нас узагалі не було прогулянок. Всередині літа нас почали виводити на тюремні двори, але здебільшого це було так: 5-6 хвилин походили – і знов в камеру. Враховуючи, що харчування було: вода, хліб і якісь каші, – для м'язів нічого не було. У більшості хлопців атрофія м'язів дуже велика".

Нагадаємо, 4 лютого в рамках масштабного обміну з російського полону визволили 116 українців. Додому повернулися, зокрема, оборонці Маріуполя, херсонські партизани та снайпери з Бахмутського напрямку.

Дивіться також відео: Легендарна "Тайра" відкрила благодійний фонд "Мрія"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
"Україна може визволити окуповані території за пів року" – генерал Маломуж
Наступний матеріал
Під час оборони Бахмута загинув партієць "Європейської солідарності" Віталій Кабачок
Теги:
Loading...