Москва тисне на Україну зокрема і через морські кордони. Військові кораблі Російської Федерації блокують торгові судна з інших країн, що прямують у вітчизняні порти. За законами морського права, вони можуть це робити.
Про складну ситуацію щодо Азову в ефірі "Інформаційного вечора" на "5 каналі" розповів помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян.
"Ситуація з Азовським морем справді складна. Ускладнюється вона тим, що Азовське море є морем внутрішнього користування між Україною і Росією. Це саме ті домовленості, які були досягнуті 2003-2004 року після Тузлинського конфлікту. До цього статус Азовського моря жодним чином не був визначений. І саме 2004 року була підписана угода про співпрацю між Україною і Росією в Азовському морі та Керченській протоці. Ця угода діє і нині. Вона визначає статус Азовського моря як статус внутрішнього моря двох країн", – зазначив Слободян.
"Там є пункт, який передбачає проведення демаркації та делімітації кордону в Азовському морі та Керченській протоці, але за згодою сторін. Відповідно, нині ця угода є чинною. Але згоди сторін щодо демаркації, зрозуміло, що не варто чекати", – додав він.
Крім того, як зазначив речник ДПСУ, між РФ та Україною в питанні Азовського моря відбулося 36 раундів переговорів (1996–2012 роки).
"Але, на жаль, всі пропозиції української сторони щодо позначення кордону на Азові та в Керченській протоці російська сторона відкинула. Тому маємо те, що маємо, і зараз певною мірою пожинаємо наслідки незавершеності цоцього процесу визначення кордону", – прокоментував експерт.
Він підтвердив: росіяни перевіряють судна, що прямують до України.
"Справді, Російська Федерація оглядає зараз торгові судна, які йдуть в українські порти на Азові. Формально вони нічого не порушують, але ми розуміємо, що це такий спосіб показати, хто господар в Азовському морі", – уточнив помічник голови Державної прикордонної служби.
Чи затримують росіяни українські судна, як і де проходить їх перевіряють і яким може бути вихід в цій ситуації – про все це дізнайтеся з повної версії розмови:
Дивіться також: