Діджиталізація в ОСЦПВ: автоцивілка та європротокол – чого чекати водіям

МТСБУ consoris-lawyers.com.ua
За даними МТСБУ, автоцивілкою в Україні володіють 8 млн людей. Майже 24 млн – знають про цей вид страхування. Гендиректор Моторно-транспортного страхового бюро України Володимир Шевченко розповів, чого чекати автовласникам у зв'язку зі змінами у сфері ОСЦПВ

Це світовий досвід, який базується на тому, що держава піклується, щоб потерпілий на дорозі завжди мав фінансову підтримку у вигляді виплати або від МТСБУ (Моторно-транспортне бюро України), або від страхових компаній, які входять в об'єднання і регулюються одними принципами на базі одного законодавства. Фактично 100%-во всіма нормативними документами захищена людина, яка постраждала в ДТП, її майно і життя.

Про це в ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" розповів генеральний директор Моторно-транспортного страхового бюро України (МТСБУ) Володимир Шевченко.

– Про категорії пільговиків можна детальніше?

– Не потребують мати з собою поліса учасники бойових дій, інваліди І групи і ті, хто прирівняний до них. Можуть бути за кермом без поліса люди, які супроводжують інваліда І групи – за його присутності в машині. Вони не купують поліси. З 50% знижкою купують пенсіонери, інваліди ІІ групи – це законодавча норма.

– Вони просто їх мають від держави?

– Вони не мають, вони законодавчо звільнені від обов'язку його купувати. Якщо в ДТП винуватцем є людина пільгової категорії, то документи приймає МТСБУ і виплачує повністю тому, хто постраждав.

Жоден випадок ДТП не є непрофінансований із точки зору виплати: або це страхова компанія робить, або МТСБУ.

– У яких випадках виплачує саме МТСБУ?

– Коли є пільговики і люди, які не застрахували свою відповідальність. Люди, які не купують поліси: закон є, але не його виконують – це невеликий відсоток, адже більшість громадян виконує свої обов'язки. Але є незастраховані – тут знову МТСБУ виплачує потерпілим, якщо у винуватця немає поліса.

У випадку з пільговиком у нас спілкування є дуже ввічливим: є пільговик, є документи, все ми виплатили потерпілим, сторони задоволені. Коли в людини немає поліса, а вона була зобов'язана його мати за законом, ми виставляємо регрес: сторону цієї людини на повну суму виплати. Зекономивши 600-800 грн, він може заплатити 130 тис., а то і 260 тис. грн. У нас щорічно таких близько 6000 – є зростання показників таких випадків.

– За 5 років які відбулися зміни в сфері ОСЦПВ?

– За ці 5 років на 1,5 млн людей більше мають цей поліс. Це великі цифри.

– А це може бути пов'язано зі збільшенням кількості автомобілів?

– З 2014/15 року в нас не стало більше автомобілів, простору, яким вони їздять.

Спільною роботою держави, МТСБУ, страховиків, регуляторних органів зроблено багато для того, щоб культура страхування стала надбанням кожної людини.

2015 р. застраховано було тільки 6,5 млн. А зараз 8 млн. Це підвищення свідомості людей і робота бізнесу.

Тут можна перейти до діджиталізації. Процедури закупівлі паперових полісів дуже бюрократизовані. Воно працює, але це вже в минулому. Уже 2,5 роки як страховий ринок із регулятором впровадили електронний поліс. І тільки за 2 останніх роки електронних полісів в Україні стало 1,5 млн з тих 8 млн – це шалена швидкість. У додатку "Дія" є невелике вкладення: кожен громадянин може бачити свій дійсний поліс.

В Україні щорічно стається близько 140 тис. ДТП. І страховики щорічно врегульовують більше 135 тис. Фактично 5 тис. – це перехідні, не врегульовані, які переходять на наступний рік. За 135 тис. ДТП виплачують страхові компанії відшкодування.

Для зручності страхувальників, у яких сталася пригода, є цифрові засоби фіксації – європротокол. Не треба їхати в страхову, писати папери, викликати поліцію, годинами стояти і тримати кілометрові затори. На сайті МТСБУ і в додатку до смартфона є можливість зробити фіксацію ДТП відповідно до законодавства. Це займає 10 хв. Усе відправляється в електронному вигляді. Головне, щоби в обох були поліси, не було потерпілих, усі були не у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння – це умови, за яких люди можуть оформити.

Європротокол
ЄвропротоколМТСБУ

Зиск є: штраф не платиш, у суд не йдеш, права не конфіскують. Ви полюбовно розходитесь, усе фіксується в базі МТСБУ – і в ту ж хвилину кожна страхова компанія знає, що настав такий-то випадок. Вони можуть, якщо їм потрібно, запросити з камер, вислати свого аварійного комісара на місце. Це дає можливість скоротити терміни врегулювання. Якщо зараз нормативний термін регулювання, за законодавством, 3 місяці, то ті, хто врегульовує засобами електронних комунікацій – 35-40 днів.

– Як сфера страхування в МТСБУ пережила пандемію? Чи діджиталізація допомогла?

– Дуже багато видів, напрямів, бізнес-моделей страхування не змогли працювати в епоху пандемії. Наприклад, оплата компенсації з медичної витрати виїжджаючих за кордон – т. зв. – та туристичне автострахування "Зелена карта", коли машина виїжджає за кордон, має серйозне падіння в цих сегментах – 40-50%.

Щодо автоцивілки, то в нас нема падіння, є 1,5% зростання відносно аналогічного періоду 2019 р.

Ще 2 роки тому ми не могли спрогнозувати пандемію, але йшли до того, щоб людина могла вдома зробити максимум. Страхові компанії на сайтах відкрили прийом заяв, почали приймати фотографії, а не самі оглядати автомашини. Зробив (водій – ред.) фото і відео автомашини, поставив геолокацію, відправив у страхову – все, це для неї документ.

Купив страховий поліс вдома з кавою, авторизувався, завантажив додатки, все робиться онлайн.

– Чи буде цей digital-елемент впливати на швидкість виплати, чи скоріше люди отримують відшкодування на ремонт авто?

Діджитальні засоби комунікації, електронний європротокол зменшують час на врегулювання. Зараз більше 35%, приблизно 40 тис. ДТП, врегульовується за європротоколом – процедурою спрощеного врегулювання (не кажу про серйозні аварії).

За нашою статистикою, більше 70-75% усіх випадків поміщаються у 17 тис. грн. У деяких країнах Європи навіть штрафують за виклик поліції на невелику аварію без жертв.

Ми побудували першу частину електронної комунікації з клієнтом, постраждалим, коли він може оформити ДТП, зафіксувати його на фото, учасників, геопозицію тощо.

Європротокол
Європротоколdtp.mtsbu.ua

Ми працюємо над тим, щоб усе, що далі врегульовується в людини – заяви, які треба оцифрувати підписом, ремонт, рахунок для виплати – щоб усе це було також оцифровано. Стандартний процес має бути таким, щоб людина знала: скажімо, на 35-й день вона отримає відшкодування. Наша мета на наступний рік: ці процеси повинні бути прозорі.

МТСБУ зробило частину цієї роботи. У нас уже 2,5 роки існують кабінети постраждалих. Кожного, хто робить заяву про випадок, одразу фіксуємо в кабінеті. Клієнт бачить, який лист коли йому надійшов, коли який документ він подав, на якому етапі знаходиться справа. Якщо треба уточнити невстановлені речі або є постраждалі, тоді там з'являється лист, йому адресований. Приблизно така модель має бути для всього ринку.

– Усі страхові випадки будуть зберігатися в архіві, у кабінеті?

Так, зберігаються в кабінеті. І треба зробити платформу, думаю, на базі МТСБУ, бо в нас найбільша централізована база даних. Ми входимо в десятку найбільших європейських баз.

– Якщо порівнювати статистично кількість страхових випадків, оформлених онлайн, із минулим роком? Є в людей побоювання щось не так заповнити і не отримати грошей? Як реагують на такі зміни?

– Європротокол ми впровадили 8 років тому. Він важко спочатку йшов, не було розуміння... Зараз – більше 33%. Показник такий: скарг на страхові компанії, які приходять до нас і до регулятора, на те, що страхова не виплатила кошти, якщо був оформлений європротокол, – менше 0,2%. Якщо загальна кількість скарг – десь 0,9% відносно всіх виплат, то за європротоколом – менше 0,2% – це лише декілька десятків.

Ми як Моторне бюро слідкуємо за цими процесами. Для себе виставили цифру: до 2025 р. мати більше 50% – регулювання за європротоколом. Регуляція функцій – коли люди на дорозі самі розбираються, що трапилось – це можна позначити як індикатор комфортного життя або підвищення культури нації.

Європротокол
Європротоколdtp.mtsbu.ua

– Ви сподіваєтеся за рік зробити ще якісь оновлення у сфері діджиталізації. Чи потрібно для цього оновлювати законодавство?

– Нашому закону вже більше 15 років, і норми, які закладені в нього, застарілі морально. Терміни, підписи, печатки – замінені іншим інструментарієм, уже діє електронний документообіг... Є інші нормативні акти, які прирівнюють електронний лист до паперового, електронний договір до паперового. Ми зробили проєкти нашого бачення цих законів, надіслали в комітети Верховної Ради, в регулятори, щоб там проекспертували ці документи.

Ми хочемо закласти питання підвищення лімітів страхових сум. Бо 130 тис. грн і 260 тис. грн по життю і здоров'ю – замала сума компенсації за тих, хто гине на дорозі. Ми пропонуємо розробити і 500 тис., і 1 млн гривень, щоб вийти на виконання європейської директиви десь через 5 років.

Ми хочемо прибрати амортизацію автомобіля з розрахунків. Зараз на нові автомобілі – до 3, 5, у деяких випадках до 7 років – вона не враховується. Але в нас парк – більше 21 року в середньому. Постраждалий, коли не винен, отримує інколи вдвічі менше грошей, і йому треба половину доплачувати або судитися з винуватцем. Ми хочемо, щоб було комфортно постраждалій людині. Хочемо деякі норми обговорити, на кшталт фізичної компенсації: людина здала машину на СТО – їй повернули її в тому вигляді, в якому вона була до аварії, а людина навіть не знає, скільки це коштувало.

Ще одне: банкрути серед страхових компаній. Ми хочемо зробити так, щоб ми могли як гарантійний фонд (в МТСБУ є така функція) виплачувати замість банкрутів людям, яким страхові компанії здійснили сплати, – як тільки ті перестають бути членами Бюро. Бо зараз це можливо тільки коли закінчиться процедура банкрутства – це може тривати і 3, і 5 років, є прецеденти, коли було 10-12.

Я гадаю, з новим регулятором, із НБУ, з Верховною Радою вийдемо на прийняття цього закону.

– Коли можна очікувати прийняття цього закону?

– Якщо його приймуть наступного року, у березні-квітні, мені здається, ведуть його або з середини року деякі елементи, щось – чи із початку наступного (2022 – ред.) року.

Час: Online
Час: Online5 канал

– Чи є у вас компанії-спеціалісти, щоб цим займатися? Як ви обираєте їх?

– У нас є управління, президія, дорадчі органи, ІТ-комітет та інші, які проводять відбір, співставлення пропозиції, консультації та розмови з виробниками.

Треба, щоб їх завдання і бачення страховиків адекватно сприймалися цими розробниками. У нас одна із найбільших централізованих баз даних, яка вже 12 років формується. Ми плануємо зробити декілька модулей, які будуть поліпшувати комунікацію з Нацполіцією. Зараз на планшеті у поліцейського є кнопка МТСБУ – за нею підтягується інформація про наявність чи відсутність поліса. Законодавство каже, що треба поліс мати з собою.

Перевірити поліс можна у додатку "Дія". Поліцейський так, як він перевіряє права і техпаспорт, сканує – і має інформацію, що поліс дійсний.

– Як ви бачите розвиток сфери в найближчі 5 років? Чого чекати?

– Усе лежить у сфері діджиталізації. З того, що можна очікувати власникам у найближчий рік: приєднання нашої бази даних із відомостями про поліс до системи фото- і відеофіксації, яка працює в поліції і заміряє швидкісний режим. Ми вже працюємо над нормативними документами. Думаю, наступного року фото- і відеофіксація фіксуватиме і відсутність поліса – ця інформація теж ітиме до чергового поліцейського, який у напівавтоматичному режимі фіксуватиме правопорушення.

– Людину, яка не матиме поліса, камера фіксуватиме за номером автомобіля?

– Їй прийде штраф, вона його мусить буде сплатити. Законодавство України вимагає від кожного автовласника й учасника дорожнього руху мати поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних (автоцивілку).

Читайте також: Кабмін дозволив штрафувати власників "євроблях" – нардеп

Попередній матеріал
У Кім Чен Ина істерика: ТОП-5 емоційних відео "5 каналу", якими запам'ятався жовтень
Наступний матеріал
Несподіване інтерв’ю Порошенка увірвалося в тренди YouTube, підірвало мережу і телеефір
Loading...