5 канал

День пам'яті: Трагічна річниця примусового вивезення українців до нацистської Німеччини

Рівно 75 років тому з Харкова вирушили перші ешелони з українцями, яких примусово вивозили на роботу до нацистської Німеччини. Вони увійшли в історію як остарбайтери

У сумну річницю в музеї Другої світової війни зібралися свідки тих подій – колишні остарбайтери та родичі вивезених на примусові роботи. А ще показали нову експозицію – 150 раритетів: поштівок, листів, облікових і медичних карток, та особистих речей остарбайтерів.

Про своє життя Василь Циба розповідає віршами. За його плечима – Голодомор, Друга світова, полон, місяць у концтаборі, кілька невдалих втеч та примусова робота у нацистській Німеччині. Остарбайтером він був близько року. Працював у селищі Баумбах.

"Попався самий поганий, який був у тому селі, хазяїн. Робив я з ранку до вечора, тільки ляжеш – і уже вставати. В полі – якщо літо, а потім у нього була велика конюшня, корівник", – розповідає Циба.

Про те, що таке бути остарбайтером, усі ці люди знають не з книжок. Вони одні з небагатьох, хто дожив до сьогодні та переповідає сучасникам правду про тодішні події. Рівно 75 років тому до Німеччини вирушив перший ешелон з українцями. Цього року на державному рівні про остарбайтерів говорять вперше.

"Перший ешелон десь близько з тисячею українців було відправлено з Харкова до Німеччини. Протягом 1942-1944, і навіть на початку 1945 року, з України було відправлено близько 2,5 мільйонів таких людей, які по суті були присуджені на рабську працю", – прокоментував голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Після війни додому повернулися менше 2 мільйонів остарбайтерів. Та на них чекала сувора перевірка, після якої чимало людей вдруге ставали бранцями – цього разу вже сталінських таборів. Крім жертв нацистів, до музею історії Другої світової сьогодні прийшли і родичі остарбайтерів.

5 канал

"Бабуня з прабабцею були остарбайтерами, в 1941 році їх вивезли з Маріуполя і вони фактично до кінця війни працювали в якоїсь високопосадової особи в Німеччині", – розказує меценат Дмитро Піркл. Крім спогадів про родину, Дмитро приніс до музею 27 унікальних раритетів – поштівок, конвертів та документів. Віднині вони – частина експозиції.

Загалом же до річниці у музеї вперше демонструють 150 нових експонатів, пов'язаних з остарбайтерами. Це облікові та медичні картки, особисті речі, листи. 

Євгенія Подобна, Дмитро Демішев, 5 канал

Попередній матеріал
Скандал навколо МОЗ: Хто підтримує команду Супрун, а хто "проти"
Наступний матеріал
До Києва завітала донька видатного авіакосмічного конструктора Сергія Корольова
Loading...
День пам'яті: сьогодні 75-та річниця початку примусового вивезення українців до Німеччини

День пам'яті: сьогодні 75-та річниця початку примусового вивезення українців до Німеччини

Річниця підписання документу про розпуск СРСР: 5 цікавих фактів про Біловезьку угоду

Річниця підписання документу про розпуск СРСР: 5 цікавих фактів про Біловезьку угоду

Річниця приєднання Західної України до УРСР: 10 маловідомих фактів

Річниця приєднання Західної України до УРСР: 10 маловідомих фактів