В Одесі попрощалися з громадським діячем Дем'яном Ганулом. Провести в останню путь патріота прийшло багато людей. Чин прощання відбувся в символічному місці – парку імені Тараса Шевченка, біля пам'ятника Кобзарю. Про коротке, але яскраве життя українського активіста – наша Аліна Оганезова розповіла.
"Смерть Дем'яна – це не тільки моя втрата. Це втрата для всієї Одеси, це втрата для всієї України. Це постріл у нас усіх. Це тріумф зла, це вершина несправедливості", – наголосила дружина активіста Жанна Вознюк.
Із болем у серці та сльозами на очах дружина вбитого одеського активіста Дем'яна Ганула промовляє останні слова вдячності. Провести його в останню путь прийшли рідні, друзі та одесити.
– Дем'ян боровся за Одесу. Не за "Адєсу" з її усім кацапським тягарем, а за Одесу як справедливо українське місто. Як невід'ємну частину держави, ім'я якої Україна.
Чоловік родом із Кіровоградщини, але більшу частину життя мешкав в Одесі, де здобув фах історика. Ті, хто знав Дем'яна, згадують його як сильного і сміливого чоловіка – прямолінійного, інколи різкого, але з непохитним почуттям справедливості. Кажуть, попри виклики, він невтомно боровся за збереження української ідентичності.
"Дем'ян та людина, яка, маючи історичну освіту, намагалася нашу історію повернути в той бік, який нам потрібен. Тобто, зробити її справді українською, справді, щоб українці скрізь не просто вивчали свою історію, а були дуже активними. І в цьому була його цінність, як на мене", – зауважив професор, доктор історичних наук, громадський діяч Олександр Музичко.
Попрощатися з активістом прийшло багато людей, серед яких чимало молоді. Очільниця однієї з громадських організацій каже, образ Дем'яна став своєрідним символом боротьби проти зросійщення міста.
"Це український націоналіст, який протягом останніх 10 років безупинно виборював українську Одесу, безкомпромісно. Всі суперечки, які виникають навколо цього, це, звичайно, спланована російська операція. Це те, що грає на руку ворогу. Ми прийшли вшанувати його пам'ять, показати, що нас тут багато, ми не боїмося. Ми не здамося і нас не залякати", – наголосила голова ГО "Робимо вам нерви" Катерина Мусієнко.
Вбивства українських націоналістів – не випадковість, переконана громадська діячка. І додає: Дем'ян Ганул був для молоді прикладом відстоювання своїх переконань і боротьби з системою.
"Коли ти починаєш об'єднувати навколо себе молоде покоління, коли воно перестає бути аморфним, коли воно говорить за себе, коли воно дійсно любить найперше свою державу, і слова "Україна понад усе" для них не пусті, тоді цих людей прибирають. Тому, я вважаю, що Дем'ян був тим смолоскипом для молоді, навколо кого єдналися", – додала громадська діячка.
Дем'ян Ганул був активним учасником Революції Гідності та проукраїнських рухів в Одесі. Він заснував громадську організацію "Вуличний фронт" і брав участь у численних патріотичних акціях. Займався зоозахистом, екологічною ситуацією та виступав проти незаконних забудов у місті.
"Для мене він герой, він робив те, що потрібно було, те, що вважав за потрібне, і свій негатив за це отримував. Я вважаю, що він багато в чому демонізований", – зазначив військовий і друг Дем'яна Ганула Анатолій Мазур.
Також ветеран російсько-української війни Василь Дяченко сказав:
"І Революція Гідності, й 2 травня – перемога українська в Одесі, і боротьба з "наркоточками", захист наших пляжів, наших скверів, парків. І знищення всіх комуністичних та постколоніальних знаків у нашій рідній Одесі за законом України про заборону нацистських і комуністичних символів. Все це правильно робив Дем'ян Ганул. І ми точно не боїмося, і ми будемо продовжувати його справу".
Друзі та близькі кажуть: Дем'ян Ганул боровся за українську ідентичність Одеси. Вони переконані: знищити патріотичний рух у місті не вдасться, а на місце одного борця приходять його послідовники.
"Український рух – він як гідра. Ти зрізаєш одну голову, а замість неї вилізає троє. Тому я думаю, що ці спроби російської агентури знищити нас – марні", – зауважила Катерина Мусієнко.
У загиблого волонтера та активіста залишилася дружина та п'ятимісячна донечка. Поховали Дем'яна Ганула на Західному кладовищі.
Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"
Нагадаємо, загиблий Дем'ян Ганул був відомим борцем із російською пропагандою, волонтером, брав активну участь у подіях Революції Гідності. Напередодні йому завдали смертельних вогнепальних поранень у середмісті Одеси. Нападником виявився 46-річний дезертир. Надвечір правоохоронці затримали стрільця та оголосили йому підозру. У квартирі нападника знайшли імовірне знаряддя вбивства.
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.