аптека в Києві
аптека в Києві 5 канал

"Доступні ліки": Журналісти "5 каналу" перевірили, чи запрацювала обіцяна урядом програма

Хворі скаржаться на відсутність виписаних препаратів та черги в аптеках міста

Рецепт із червоним штампом дає право на безплатні ліки. В аптеках країни розпочали безкоштовно видавати медикаменти за урядовою програмою "Доступні ліки". Принаймні, про це повідомляють в уряді. Журналісти "5 каналу" вирішили переконатися, чи справді доступні ліки вже надійшли до аптек.

Киянин Микола Іванович слабує на цукровий діабет. Його дружина має серцево-судинні захворювання. На ліки разом витрачають свої півтори пенсії. Тепер чоловік тішиться, що завдяки програмі "Доступні ліки" зможе заощадити бодай тисячу гривень.

Виписувати рецепти на безплатні ліки медики розпочали з понеділка. У бланк зі спеціальним червоним штампом записують діючу речовину, яка входить до препарату.

"Це більше десятка ліків, які призначені для лікування гіпертоничної хвороби. На жаль, всього два препарати, які регулюють рівень цукру і п'ять препаратів для лікування астми", – розповідає про медикаменти, передбачені програмою, сімейний лікар Оксана Нестерук.

З рецептом можна звернутися до аптек, які долучилися до програми "Доступні ліки". У столиці таких трохи більше півсотні. 

"Якщо ваші аптеки не беруть участь, то попросіть їх, щоб вони записалися до програми. Бо наша програма передбачає, щоб наші аптеки добровільно записувалися, а також, щоб виробники добровільно записувалися на програму. Зараз в нас є 35 виробників", – каже в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

Як стало відомо, усі препарати за програмою "Доступні ліки" є генериками, тобто копіями оригіналів. В аптеках люди можуть придбати препарати і дорожчі, яких немає у списку, але тоді мають сплатити різницю.

Перелік ліків, які надаватимуть безплатно, є на сайті Міністерства охорони здоров'я. Більшість з них вітчизняного виробництва. Найдорожчий препарат із цього списку коштує понад 500 гривень.

Сімейний лікар виписав для киянина Миколи Івановича чотири види пігулок. В аптеці, яка бере участь у програмі "Доступні ліки", одного препарату не виявилося, ще три – не видали через технічні проблеми. Звідси висновок – ця програма, на жаль, не працює поки. Завантажуються лікарі, поліклініки й лікарні.

Похід до іншої аптеки теж виявився безуспішним. Півтори години у черзі, а ліків немає. Коли ж Микола Іванович захотів купити дорожчий імпортний препарат, сплативши різницю, йому заявили: під програму підпадають лише ліки українського виробництва.

На черги скаржаться й в інших аптеках, а також на відсутність виписаних препаратів. Коли хворим обіцяють поліпшити ситуацію та розпочати реальну видачу медикаментів – дивіться у сюжеті:

Програма "Доступні ліки" офіційно запрацювала 1 квітня. На неї уряд спрямував півмільярда гривень. Цих коштів має вистачити до кінця року на безплатні препарати для хворих на діабет 2-го типу, астму і серцево-судинні захворювання.

Юлія Божко, Дмитро Демішев, "5 канал"

Попередній матеріал
Щорічно на корупційну виплату пенсій "мертвим душам" витрачається 40 млрд грн – нардеп
Наступний матеріал
Замороження будробіт та кримінальні провадження: які наслідки масової бійки в Полтаві
Loading...