Уже з наступного року українцям перерахують тарифи на житлово-комунальні послуги. І не в бік зменшення. А через здорожчання газу і ціни вгору підуть. Тож урядовці кажуть, що спробують врятувати щонайменше хліб від цінових коливань. Нині вони розробляють план підтримки вітчизняних хлібопекарів, бо аномальна ціна на газ зачепить їх точно.
Деталі порятунку поки що не повідомляють. А от від здорожчання комуналки країну вочевидь вже нічого не врятує. Сергій Барбу зібрав усі прогнози на рік наступний. Чи будемо з теплом і скільки за нього заплатимо – у сюжеті "Підсумків тижня".
Без опалення на новорічні свята ризикують залишитися мільйони українців. Про це попередили постачальники тепла, бо мають величезні борги за газ. До кінця року, за попередніми прогнозами, вони сягнуть одного мільярда гривень. Окрім того, теплокомуненерго не вистачає газу, який вони отримують за пільговою ціною. В уряду просять збільшити квоти. В іншому разі теплопостачальники будуть змушені перевести роботу обладнання котелень та мереж у режим "технологічної броні". Це означає, що мешканці багатьох українських міст в умовах стрімкого похолодання можуть залишитися без тепла під час новорічно-різдвяних свят через відсутність природного газу за фіксованими цінами.
Після такої заяви уряд запідозрив комунальників у маніпуляціях. А в "Нафтогазі" відповіли, що палива для теплих батарей в оселях українців вистачає.
"Якщо хтось із керівників теплокомуненерго скаже, що обсягів, визначених для побутових споживачів, йому не вистачає, то виникає запитання, наскільки чесно використовується газ саме для потреб населення, чи немає ситуації, коли газ береться начебто для побутових споживачів, а насправді продається комерційним підприємствам. Ще раз наголошую, що "Нафтогаз" дає достатньо обсягів газу для покриття потреб ТКЕ", – заявив голова правління компанії Юрій Вітренко.
Роздати блакитного палива "Нафтогазу" доведеться ще більше, бо країні й далі бракує вугілля. Деякі теплові станції почали виробляти світло на газові. Прийшли морози – країні потрібно більше струму.
"Морози не такі вже зараз і серйозні, щоби турбуватися саме зараз. Основна проблема, точніше напруження, воно припаде на другу половину січня і десь до березня", – зазначив фахівець енергетичної галузі Олексій Хабатюк.
У Кабінеті ж міністрів переможно звітують: контракти уклали, вугілля до України пливе морями-океанами. Урядовці запевнили: віялових відключень світла не буде.
"Ситуація в енергетиці є стабільною. Через дії Росії, фактично блокаду України, був повністю зупинений транзит вугілля з Казахстану, яке йшло в Україну. Відповідно, ми розуміємо, що інших шляхів, окрім морських, немає. Є невеликий імпорт лише з Польщі", – уточнив міністр енергетики Герман Галущенко.
"Запаси незначні, і вони спрацьовуються. В принципі, ті обсяги, які повинні імпортувати, їх має вистачити. Але, мабуть, не встигають привезти", – наголосив голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів Сергій Дяченко.
Попри обіцянки урядовців, понад чверть українців уже стикнулися з відключенням світла у власних домівках. Такі дані опитування Київського міжнародного інституту соціології.
"Якщо в нас будуть дуже сильні морози, то досить імовірна криза. Коли будуть перебої і з опаленням, і з електрикою. Ми бачимо, що вже і так відбуваються віялові відключення. Їх немає офіційно, але за фактом вони вже є. От у мене кілька разів не було світла, кілька разів його не було у школі", – зазначила координаторка житлово-комунальних програм мережі "Опора".
Кожен із нас любить подарунки, особливо несподівані. Хутко розпаковуєш їх, бо й гадки не маєш, що там усередині. Але під ялинку українці можуть отримати не надто приємний презент. Новий рік – нові цифри у платіжках. Тарифи зростуть, прогнозує уряд. Опалення у 2022-му додасть у ціні щонайменше 6%, газ – плюс 13%, водопостачання – 11%. Такий прогноз Міністерства економіки. Схожі цифри озвучує і Офіс президента. Однак реальні тарифи залежатимуть, зокрема, від вартості все того ж газу на європейському ринку.
"Зараз достатньо складно спрогнозувати точно, якою буде ціна. Це залежить від дій Росії, які штучно обмежують поставки газу на євроринок і блокують конкурентів", – уточнив Вітренко.
Як наслідок – аномально висока ціна на блакитне паливо. І цього тижня вона стрибнула до позначки 2 тис. доларів за тисячу кубів. Населення напряму такі цінові коливання не зачеплять. Більшість українців користуються фіксованими річними тарифами – 8-9 грн за куб. Чого не скажеш про приватників. Кондитери вже заявили, що через високі ціни на газ скорочують виробництво. Не кращі справи у хлібопекарів, та й загалом у виробників продуктів. В уряді заметушилися.
"Ми розуміємо проблематику, ціни на газ продовжують зростати. Розглянемо можливість прямих дотацій або спеціальних цін для виробників соціальних продуктів, соціального хліба", – заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Бо якраз споживач зі свого гаманця і заплатить за дорогий газ для випікання хліба. І якщо на ціни в супермаркетах ми вплинути не можемо, то знизити суми у власних платіжках за комуналку нам під силу.
Утеплені стіни, поремонтований дах, замінені труби, нові вікна та двері. Ще зо два роки тому будинок у Прилуках був таким самим, як і десятки інших довкола, але мешканці об'єдналися в ОСББ і самі заходилися господарювати. Подалися на державну програму термомодернізації. Тепер платять за тепло вдвічі менше, ніж сусіди.
"Відсотків 50% ми економимо! Це при тому, що у нас у квартирі дуже тепло. Менше 22 градусів у нас не буває. Ми комфортно себе почуваємо, краще бути не може", – розповідає мешканка будинку Галина.
У цьому будинку також встановили індивідуальний тепловий пункт. Тепер мешканці можуть регулювати температуру залежно від погоди надворі. Оновлення будинку коштувало понад 4 млн грн. Більшість грошей виділив Фонд енергоефективності.
"Ми є прикладом для сусідніх будинків і вони нам трохи заздрять", – каже голова ОСББ Валентина Трохименко.
На таку модернізацію будинків на 2022-й уряд заклав 30 млрд грн, але як саме і кому роздадуть ці кошти – процедури немає. Урядовці просять почекати, мовляв, прописують правила гри, аби корупції не було. І така невизначеність насторожує, бо ж сума зовсім не мала.
Сергій Барбу, Олексій Іванченков, "Підсумки року"