В Україні 70 тисяч дітей проживають в інтернатах
В Україні 70 тисяч дітей проживають в інтернатах 5 канал

Без мами і без тата, але з надією: скільки дітей в Україні чекають на усиновлення – сюжет

Читайте по-русски
В Україні 70 тисяч дітей проживають в інтернатах, а 1500 батьків стоять у черзі на усиновлення

Без мами і без тата, але зі щирою надією на нову родину. В Україні напередодні відзначили День усиновлення. Близько 70 тисяч дітей, які живуть у школах-інтернатах та будинках сімейного типу, чекають на справжню сім'ю. Охочі всиновити українських дітей є, пояснюють у службі з питань дітей, однак на заваді – недосконале законодавство. Докладніше – у сюжеті Ганни Рибалки.

Тернополянка Наталя Загроцька разом із чоловіком виховує десятьох дітей. Ще в 20-річному віці жінка усиновила хлопчика, згодом стала опікуном ще вісьмох дітей. До того ж, має рідну дочку – шестирічну Катерину. Більшість її діток від народження мають інвалідність. Реакція людей на появу багатодітної мами з особливими дітками в магазині чи поліклініці часто вражає.

Наталя розповідає: "Я стою в черзі в дитячій поліклініці – і люди всі дуже дико дивляться на мене й на моїх дітей. І ходить бабуся туди-сюди. І вона так не до мене, але щоб люди чули всі: "Це ж як треба було нагулятися, щоби Бог так прокляв і щоби таку дитину дав".

В Україні майже 70 тисяч дітей-сиріт та дітей, які позбавлені батьківського піклування. Однак шанс бути усиновленими мають менше третини з них, кажуть чиновники. У решти дітей немає спеціального статусу, адже юридично вони перебувають під опікою родичів. Хоча весь час живуть в інтернатах або будинках сімейного типу. Розформувати школи-інтернати, а гроші на їхнє утримання передати опікунам або рідним батькам, які опинилися в скрутному становищі, – такий вихід пропонують у профільному міністерстві.

Юлія Соколовська, міністр соціальної політики, говорить: "Зараз вигідно утримувати інтернати. Тому що йде державне фінансування на утримання. І ми поки не змінимо і філософію, в тому числі, фінансування, буде дуже важко позбутися цього".

Крім того, Україна досі не приєдналася до міжнародної конвенції, яка регулює питання міждержавного всиновлення. Через це відсутній законний механізм супроводу іноземних родин, які усиновлюють українських дітей. Таким чином через "дірки" у законодавстві на потенційних батьках заробляють шахраї.

Микола Кулеба, уповноважений президента у справах дитини, говорить: "Іноземці, коли приїздять в Україну, вони готують кейси там у себе в країні. І є агенства, які цим займаються. Ось тому ми говоримо про ратифікацію Гаазької конвенції, щоб Україна також мала можливість готувати ці документи за такими самими процедурами. І ці агентства могли б вивести на світло так званий юридичний супровід сімей. Іноді ці посередники супроводжують ці сім'ї, заробляючи на цьому кошти, і досить часто ошукуючи ці сім'ї".

Не можуть вільно всиновити дитину й українці. Вони скаржаться на непрофесійність соціальних служб та приховування інформації про стан здоров'я дитини. Понад півтори тисячі родин чекають своєї черги на усиновлення. І більшість прагнуть забрати малюка до 5 років.

Ганна Рибалка, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Ображений нардеп Тищенко просив копів захистити його від двох жінок, які до нього доторкалися під час мітингу – відео
Наступний матеріал
Суд відмовився заарештувати Вілкула та Колєснікова – подробиці засідання