Віктор Мусіяка
Віктор Мусіяка 5 канал

Батько Конституції України: у Києві попрощалися з політиком і науковцем Віктором Мусіякою

Читайте по-русски
Саме завдяки йому наша Конституція вважається однією з найкращих у світі, – переконують сучасники

З Віктором Мусіякою, одним із авторів Конституції України попрощалися сьогодні в Києві. Політик і науковець пішов на 73 році життя. Вшанувати його прийшли соратники, друзі, учні. Він був депутатом ІІ та ІV скликань, лідером партії "Вперед, Україно!". Завідував кафедрою у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого у Харкові. А після переїзду до Києва викладав у Києво-Могилянській академії.

Віктор Мусіяка – юрист за фахом, народний депутат двох скликань, розробник Конституції України. 28 червня 1996 року, коли після довгих баталій депутати вітали одне одного з ухваленням основного закону, Віктора Мусіяку вітали ще й з 50-річчям.

Саме завдяки йому наша Конституція вважається однією з найкращих у світі, переконаний депутат VIII скликання Леонід Ємець. Його батьки товаришували з Мусіякою.

Леонід Ємець згадує свої перші дитячі враження від зустрічі: "Ми познайомилися в Криму, мені років 11. Я бачу, як загорілий дядько грає в шахи, повернувшись до них спиною. Йому не потрібно було дивитись на дошку. Він запам'ятовував усі фігури – і свої, і супротивника. Він грав усю партію, не дивлячись на дошку. І мене тоді, малого хлопця, це так вразило. Це було неймовірно красиво".

Народний депутат трьох скликань Юрій Ключковський зазначає: неймовірна фаховість і вміння грати в шахи давали Мусіяці можливість тримати правову позицію під час складних політичних суперечок.

"Він був правник-конституціоналіст. І в конституційному праві дуже часто замішується політика. Віктор Лаврентійович вмів мислити по правовому і стояти над політичними пристрастями, і шукати ті правові аргументи, які найбільш відповідали конкретній проблемі", – каже депутат III-VI скликань.

Еліна Шишкіна, яка була помічницею Віктора Мусіяки, розповідає, що найбільше вразила його людяність та шанобливе ставлення до співробітників і учнів: "Він поважав інших. Він ставився з надзвичайно глибокою повагою до всіх людей. І незважаючи на мій вік молодий, він мені підказував, допомагав і поважав мене, шанобливо ставився. І цю повагу, цю мудрість я завжди відчувала".

Вшанувати політика і науковця прийшов і чинний голова Верховної Ради Андрій Парубій: "Для мене це, перш за все, той чин, який зробила Верховна Рада України, коли навіть усупереч президентській вертикалі в залі сесійній була прийнята українська Конституція. І звичайно, що Віктор Мусіяка назавжди залишиться і в наших серцях, і в нашій пам'яті як один із її творців".

Конституція – не єдине досягнення Віктора Мусіяки, згадує його колега по парламенту Віктор Шишкін. На посаді заступника голови Верховної Ради він працював і над проєктом Цивільного кодексу.

"Ми могли мати більш європейський Цивільний кодекс, ніж сьогодні. Чому? Тому що він очолював групу з розробки нового Цивільного кодексу незалежної України, коли був заступником голови ВР. Але закінчилась каденція другого парламенту, і оце все кануло. А потом цю групу очолив пан, який сьогодні проходить по "Окупаційному блоку". Тобто Медведчук. Ну і з того кодексу полетіли європейські усі пух і пір'я. Тому ми маємо сьогодні той кодекс, який імені товариша Медведчука, а не імені Мусіяки", – розказує колишній депутат і суддя Конституційного Суду.

В останні роки Віктор Мусіяка працював над антологією конституційного процесу, в якій ідеться про ухвалення Конституції 1996 року, а також про зміни, які пізніше вносилися до Основного закону.

Ірина Шевченко, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
НАБУ знову проводить обшуки в офісі корпорації "Богдан Моторс" – подробиці
Наступний матеріал
Це буде найбільш некомпетентний і безтолковий парламент – Яхно
Loading...